Jak Ukraińcy w Polsce obchodzą Wigilię?

Źródło:
tvn24.pl
Boże Narodzenie w Kościołach obrządku wschodniego
Boże Narodzenie w Kościołach obrządku wschodniego
wideo 2/3
Boże Narodzenie w Kościołach obrządku wschodniego

Wigilia w Ukrainie, zwana Świętym Wieczorem, jest wyjątkowym czasem i rozpoczyna się, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Na stole stoi 12 postnych dań, z których najważniejsza jest kutia. Od początku wojny w 2022 roku coraz więcej Ukraińców odnawia świąteczne tradycje. "Szukają wykładów, warsztatów na temat diduchów, pająków, kolęd, aby dowiedzieć się więcej o Bożym Narodzeniu" - informuje Daria Antsybor, folklorystka i antropolożka.

  • W 2023 r. ukraiński parlament zatwierdził nowy termin święta Bożego Narodzenia, a Kościół przeszedł na nowy kalendarz, z 25 grudnia jako datą Bożego Narodzenia i 24 grudnia jako datą Wigilii.
  • Najważniejszą i wspólną dla większości obszarów Ukrainy potrawą wigilijną jest kutia. W zależności od regionu używano jednak do niej różnych ziaren.
  • - Bardzo ważny jest także uzwar, czyli kompot z suszu. - Świętujący starają się, aby na stole znalazła się ryba, gołąbki, grzybowa maczanka, werhuny lub inne słodkości - mówi Antsybor.
  • Popularną ozdobą świąteczną są natomiast... pająki. - Według ludowej wyobraźni pająki uosabiały ciężką pracę. Dziewczęta robiły je w małych grupach. Z wybranych źdźbeł żyta wycinały słomki różnej wielkości i przewlekały je przez zagłębienie, tworząc różne trójkąty i romby. W Wigilię pająki wieszano na długim sznurze na środku domu. Dzięki cyrkulacji powietrza duży pająk zaczynał się obracać, tworząc piękne cienie na ścianie - wyjaśnia Lubov Mishchuk, Ukrainka mieszkająca we Wrocławiu.

Wigilia w Ukrainie, podobnie jak na całym świecie, to wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, pełen wyjątkowej atmosfery i głębokich tradycji. Zgodnie ze zwyczajem rodzina gromadzi się wokół świątecznego stołu, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda, symbolizująca narodziny Chrystusa. Przygotowania do wieczerzy zaczynają się jednak dużo wcześniej.

Domy zdobiono diduchem i pająkiem

"Znaczną uwagę przywiązywano do dekoracji stołu jako swego rodzaju domowego ołtarza, przy którym gromadziła się cała rodzina. Stół przykrywano sianem, w rogach umieszczano grosz na pomyślność, ząbek czosnku jako talizman przeciwko wszelkiemu złu, a stół przykrywano dywanem. Później, podczas uczty, na dywanie kładziono obrus i ceratę" - wyjaśnia Svitlana Zakharchenko z Muzeum Obrzędów Ukraińskich w Perejasławiu.

"Wraz z pierwszą gwiazdką właściciel wnosił diduh (dekorację ze snopu słomy) do domu i kładł go na narożniku. Często mówiono, że zapraszamy dziadków na kolację, ponieważ diduh kojarzy się z przodkami. Jeśli chodzi o kolejną ozdobę, czyli pająka, jest to stosunkowo nowe zjawisko, które przyszło do nas jako dekoracja świąteczna. Podobnie jak w Polsce, na stole stawiano dodatkowy komplet naczyń" - informuje Daria Antsybor, folklorystka, antropolożka, doktor filologii, współprowadząca podcast "Porobleno", oraz autorka książki "Pod poduszką czy pod choinką".

Tradycyjne ozdoby stołuPiotr Miszczuk

Ukrainka mieszkająca we Wrocławiu, Lubov Mishchuk, prowadzi warsztaty z robienia tradycyjnych świątecznych ozdób. - Według ludowej wyobraźni pająki uosabiały ciężką pracę. Dziewczęta robiły je w małych grupach. Z wybranych źdźbeł żyta wycinały słomki różnej wielkości i przewlekały je przez zagłębienie, tworząc różne trójkąty i romby. W Wigilię pająki wieszano na długim sznurze na środku domu. Dzięki cyrkulacji powietrza duży pająk zaczynał się obracać, tworząc piękne cienie na ścianie - wyjaśnia.

Kiedyś istniała również tradycja, żeby niewinna dusza, czyli chłopiec w wieku poniżej siedmiu lat, ubrany w rękawiczki ojca, uroczyście wkładał garnek z kutią i uzwarem (kompotem z suszu) do siana na narożniku, mówiąc: "Idź, kutia, do kutii!".

"Pod stołem również miało być siano. Kiedyś rodzice prosili dzieci, by te wczołgały się pod stół i udawały bydło, owce, kury - beczące, miauczące, gdaczące" - dodaje.

Ekspozycja Muzeum Ukraińskich Obrzędów i Obchodów Świąt Bożego Narodzenia na terenie Muzeum Architektury Ludowej i Życia Środkowego Naddnieprza (Perejasław, 2015)Muzeum Ukraińskich Obrzędów

Kutia królową świątecznego stołu

W Wigilię gotowano wyłącznie potrawy bezmięsne, ponieważ był to ostatni dzień postu. Tradycyjnie miało być 12 potraw, zgodnie z liczbą miesięcy w roku.

"Tradycyjnie Ukraińcy jedli kutię na Boże Narodzenie. Kutia to rytualna kasza ze zboża. W zależności od regionu używano różnych ziaren: na Polesiu nie było pszenicy, więc podstawą był jęczmień, a na Zakarpaciu owies. Starali się, aby na stole znalazła się ryba, gołąbki, grzybowa maczanka, werhuny lub inne słodkości i oczywiście uzwar" - informuje Daria Antsybor.

Obowiązkowym daniem rytualnym tego okresu była kutiaPiotr Miszczuk

Obowiązkowymi daniami rytualnymi tego okresu były kutia i uzwar, czyli kompot z suszu.

"Jedzenie świąteczne różniło się w zależności od regionu. Na Polesiu i w Karpatach dominowały potrawy z warzyw, grzybów i ryb. Na Podnieprzu, w Połtawie i na południowej Ukrainie wraz z potrawami warzywnymi przygotowywano wiele potraw mącznych. Na przykład pierogi z kapustą, gołąbki z prosa, naleśniki z prosa, kapusta kiszona, fasola i grzyby były tradycyjnie przygotowywane na świąteczny stół w Podniprowii. Ryby pieczono w piecu, gotowano chudy barszcz lub kapustnik" - opowiada Zakharchenko.

- W Wigilię zaczynamy przygotowania do świątecznego chudego stołu, tradycyjnie mamy 12 potraw. Na stole nie ma mięsa ani alkoholu. Siadamy do stołu, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. Co roku przyjeżdżają do nas nasi przyjaciele i od 10 lat świętujemy razem Boże Narodzenie tutaj w Polsce. Rozpoczynamy uroczystą kolację modlitwą, a następnie czytamy fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa Chrystusa. Mamy małą figurkę Jezusa, którą mój mąż otrzymał od swojego pradziadka, a dzieci przynoszą tego Jezusa, po czym śpiewamy kolędę o narodzinach Jezusa Chrystusa - opowiada Lubov Mishchuk. 

Wigilia ukraińskiej rodzinyLubov Mishchuk

Wigilia rozpoczyna się modlitwą, a następnie wszyscy członkowie rodziny dzielą się chlebem lub proskurą, życząc sobie zdrowia, harmonii i pomyślności.

- Po kolacji mój mąż przebiera się za Świętego Mikołaja, a dzieci wiedzą, że to nie jakiś fikcyjny dziadek daje im prezenty, ale ich rodzice dają im prezenty, to u nas tradycja. Dzieci udają, że nie rozpoznają swojego taty w tym stroju. Po tym, jak wszyscy dostali prezenty, pośpiewali, to około 22 idziemy na świąteczne nabożeństwo - dodaje.

"Nie zabawimy długo, bo musimy jeszcze dostarczyć wieczerzę do krewnych, przyjaciół, babci i chrzestnych" - wyjaśnia Zakharchenko.

- Następnego dnia rozpoczynamy Boże Narodzenie, z pełnym stołem, daniami mięsnymi i alkoholem - relacjonuje Mishchuk.

"Rano szliśmy do kościoła na nabożeństwo. Po powrocie zasiadano do kolacji przy świątecznym stole. W okresie Bożego Narodzenia najpopularniejszymi potrawami postnymi były placki z kapustą, fasolą, makiem, kaliną, śliwkami, galaretą, duszonym mięsem i słoniną, kiełbasą w zależności od sytuacji materialnej rodziny. W Wigilię dorosłe grupy składające się z chłopców i dziewcząt rozpoczynały kolędowanie" - tłumaczy pracownica Muzeum Obrzędów Ukraińskich w Perejasławiu.

Obchody Świąt Bożego Narodzenia na terenie Muzeum Architektury Ludowej i Życia Środkowego Naddnieprza (Perejasław, 2015)Muzeum Ukraińskich Obrzędów

"Czują, że z powodu okoliczności historycznych zostali pozbawieni tradycji"

Według Antsybor obecna sytuacja w Ukrainie wpłynęła na wzrost popularności świąt Bożego Narodzenia.

"Wojna zdecydowanie miała wpływ na to, że więcej ludzi zaczęło obchodzić Boże Narodzenie. Wcześniej Boże Narodzenie było bardziej symboliczne, na przykład ludzie mogli zrobić kutię, ale nic poza tym. Teraz coraz więcej osób szuka wykładów, warsztatów na temat diduchów, pająków, kolęd, aby dowiedzieć się więcej o Bożym Narodzeniu. Wyraźnie widać, że Ukraińcy są głodni takich informacji. Teraz czują, że z powodu okoliczności historycznych zostali pozbawieni tych tradycji" - tłumaczy folklorystka i antropolożka.

Próba zniszczenia tradycji

Przez dekady radziecka władza dążyła do wykorzenienia ukraińskich tradycji religijnych, w tym Wielkanocy i Bożego Narodzenia, ponieważ uznawała je za zagrożenie dla ideologii ateistycznego komunizmu.

- Na początku XX wieku Ukraina była dość religijna, lecz kiedy Związek Radziecki doszedł do władzy, komuniści zaproponowali nową wizję, wiarę tylko w jedną partię, więc rozpoczęła się walka z księdzem i kułakiem. Kościół był plądrowany. Od 1922 roku zaczęto zakazywać weekendów, a przede wszystkim świąt religijnych. Walczyli również z tradycjami i religią - mówi Khrystyna Podolian, przewodniczka i blogerka.

Organizowano antyreligijne kampanie, podczas których propagowano świeckie święta, takie jak Nowy Rok, próbując zastąpić nimi uroczystości religijne. Tradycyjne symbole świąt, jak kolędowanie, przedstawiano jako prymitywne, a uczestników obrzędów piętnowano jako wrogów reżimu.

- Komuniści postanowili dostosować święta, więc zamiast św. Mikołaja, który był uważany za kapitalistę, zaproponowali Dziadka Mroza, który wcześniej był w folklorze. Gwiazda betlejemska została zastąpiona gwiazdą radziecką. Kutię zastąpiono sałatką Oliviera, a uzwar szampanem. Nie wolno było publicznie świętować Bożego Narodzenia, dzieci były zmuszane do donoszenia na rodziców, ale nadal nie mogli tego powstrzymać, ludzie świętowali za zasłonami - wyjaśnia.

Pomimo represji Ukraińcy często w tajemnicy pielęgnowali swoje zwyczaje, co stało się symbolem oporu wobec władzy radzieckiej.

Po rozpadzie ZSRR Rosja próbowała wpływać na ukraińskie świętowanie Bożego Narodzenia, promując datę 7 stycznia według kalendarza juliańskiego. Moskiewski Patriarchat starał się utrzymać wpływy religijne, a propaganda wykorzystywała różnice kulturowe do dzielenia społeczeństwa. Po agresji Rosji w 2014 roku coraz więcej Ukraińców zaczęło podkreślać swoją niezależność, obchodząc święta zgodnie z tradycjami narodowymi i zachodnioeuropejskimi.

W 2023 r. ukraiński parlament zatwierdził nowy termin święta Bożego Narodzenia, a Kościół przeszedł na nowy kalendarz. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim 25 grudnia jest Boże Narodzenie, a 24 grudnia Wigilia.

Autorka/Autor:Svitlana Kucherenko

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Miszczuk

Pozostałe wiadomości

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Koszalinie. Pomimo resuscytacji, nie udało się jej uratować. Do szpitala przewieziono również dwoje dzieci, które znajdowały się w lokalu.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warunki drogowe w noc wigilijną i w środę rano na dużym obszarze Polski będą trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jest to noc, w której Bóg mówi każdemu: także dla ciebie jest nadzieja - głosił papież Franciszek podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra. W homilii szeroko mówił o niesieniu nadziei. Potrzeba jej - wskazywał - tam, "gdzie życie jest poranione, w zdradzonych oczekiwaniach, w rozwianych marzeniach, w niepowodzeniach, które rozdzierają serce". Przed mszą Ojciec Święty otworzył w symbolicznym geście Drzwi Święte bazyliki, inaugurując tym gestem ogłaszany co 25 lat Rok Święty w Kościele.

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

Źródło:
PAP

Pięciu mężczyzn zostało we wtorek skazanych przez sąd w Amsterdamie za podżeganie do napaści oraz ataki na izraelskich kibiców piłki nożnej, do których doszło w listopadzie - podała agencja AFP. Sędzia wskazywał, że zwykle w takich przypadkach zasądza się wyłącznie prace społeczne, ale tym razem "biorąc pod uwagę powagę przestępstwa i kontekst, w jakim zostało popełnione, tylko kara pozbawienia wolności jest odpowiednia".

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód postawiła zarzut po tym jak wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego posiadania broni i czynnej napaści na funkcjonariuszy. W czwartek w centrum miasta mężczyzna wycelował z broni do policjantów. Po wszystkim uciekł.

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Rosyjski kontenerowiec Ursa Major zatonął na Morzu Śródziemnym - przekazał Reuters, powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Przyczyną miał być wybuch w maszynowni. Agencja opublikowała też nagranie z poniedziałku, na którym widać chylący się ku wodzie statek. Rosyjskie władze przekazały, że 14 z 16 członków załogi udało się uratować, a dwóch pozostaje zaginionych.

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mimo upływu lat "Kevin sam w domu" dla wielu pozostaje nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Kogo miał zagrać Robert De Niro? I w której scenie niektórzy widzowie dostrzegli Elvisa Presleya? Oto 10 faktów, o których wiedzą tylko najbardziej zagorzali fani gwiazdkowego hitu.

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Źródło:
Time, Billboard, USA Today, tvn24.pl

Czterdzieści osób ewakuowanych, w tym cztery wymagające pomocy medycznej - to bilans pożaru, który wybuchł we wtorek w bloku w Sieradzu (woj. łódzkie). Na miejscu działało siedem zastępów straży pożarnej.

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Źródło:
PAP

Pocisk nieznanego pochodzenia w poniedziałek wieczorem przebił szybę w oknie i wleciał do domu, w którym przebywała rodzina z dwójką dzieci. Sprawę bada policja.

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Źródło:
TVN24

Dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego Denis Kapustin przekazał, że jego żołnierze wzięli udział w ewakuacji ukraińskich wojskowych tak zwaną Drogą Życia w Awdijiwce. Według niego grupa bojowników uniemożliwiła rozmieszczenie wojsk rosyjskich we wsi Krynyczne, a także zadała wrogowi znaczne straty.

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP
Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ryszard Petru, poseł na Sejm, dotrzymał słowa i w Wigilię stawił się do pracy w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. W rozmowie z dziennikarzami przyznawał, że była to praca "normalnie ciężka", do tego pod "presją czasową". Jednak zdania odnośnie pracy w Wigilię nie zmienił. Wcześniej przekonywał, że "tu nie chodzi o politykę", a ma być to gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna.

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Tarnowskich Gór (woj. śląskie) zatrzymali mężczyznę, który na terenie parku wodnego nagrywał telefonem nieletnie osoby. Sprawca usłyszał prokuratorskie zarzuty i został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Źródło:
tvn24.pl

33-letniemu Gwatemalczykowi postawiono zarzuty w związku z podpaleniem śpiącej w nowojorskim metrze pasażerki. Kobieta zmarła. Reuters podał, że podejrzany przebywał w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. W 2018 roku został deportowany i nie wiadomo, kiedy wjechał do USA ponownie.

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Źródło:
Reuters, PAP

Stanowią nieodłączny element świąt. Bawią, ale też wzruszają i "rozgrzewają serce". Bo w bożonarodzeniowych filmach chodzi przede wszystkim o miłość, przyjaźń, życzliwość, dobroć. Świąteczne klasyki co roku przyciągają przed ekrany całe rodziny. Ich oglądanie stało się elementem tradycji.

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Źródło:
USA Today, NYT, Vanity Fair, visitsweden.com, tvn24.pl

Statek towarowy przewrócił się w porcie w Stambule. Na nagraniu widać, jak załoga kontenerowca opuszcza w pośpiechu pokład. Pięć osób wskoczyło do wody, żeby się ratować.

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Źródło:
Reuters

Na popularnym portalu z nieruchomościami pojawiła się oferta reklamowana jako "najtańszy lokal na Marszałkowskiej". To niewielki fragment strychu do adaptacji, który wyceniono na 249 tysięcy złotych. Sprzedający zachęcają, by przerobić go na kawalerkę na wynajem krótkoterminowy.

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

Choć świąteczny hit Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You" miał swoją premierę 30 lat temu, przed świętami 2024 roku znów trafił na listy przebojów. Na czym polega fenomen tej piosenki?

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Źródło:
Sky News
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium