Hiszpanie mają wydać poszukiwanego Polaka. Pytają o niezależność polskiego sądu

Sąd Okręgowy w Świdnicy otrzymał pytanie dotyczące swojej niezależności
Hiszpański sąd pyta o niezależność sądu w Świdnicy
Źródło: tvn24

Do czasu uzyskania odpowiedzi Hiszpanie nie wydadzą poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania mężczyzny, który ma do odbycia karę pozbawienia wolności. To kolejne już zapytanie w sprawie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości, które w ostatnim czasie trafiło do polskich sądów.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że to unijne sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu w Polsce, biorąc pod uwagę stan praworządności. Trybunał stwierdził, że decyzja o wstrzymaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania może zapaść dopiero po przeprowadzeniu dwuetapowej analizy.

W pierwszej kolejności sąd musi stwierdzić, że w wydającym nakaz państwie członkowskim istnieje rzeczywiste ryzyko nieludzkiego lub poniżającego traktowania ze względu na nieprawidłowości systemowe. Jest to ocena praworządności w danym kraju, która powinna być dokonana w oparciu o "obiektywne, wiarygodne, dokładne i należycie uaktualnione informacje".

Sąd, który ma wydać zatrzymanego, musi wystąpić do sądu polskiego o przekazanie wszelkich informacji niezbędnych do przeprowadzenia oceny. Tak też postanowił zrobić hiszpański sąd.

"Wpłynęło do nas zapytanie z Madrytu"

- Potwierdzam, że wpłynęło do nas zapytanie z sądu w Madrycie dotyczące niezależności polskiego organu sądowego wydającego Europejski Nakaz Aresztowania - mówi Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Zapytanie hiszpańskiego sądu dotyczy sprawy Jarosława K. Mężczyzny, który w 2010 roku usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

K. został skazany za to, że wprowadził do obrotu podrobione studolarówki. Do więzienia nie poszedł, bo sąd zawiesił karę na pięć lat próby. Ponieważ w 2013 roku K. ponownie został przyłapany na podobnym przestępstwie, świdnicki sąd zarządził wykonanie zawieszonego wcześniej wyroku. Jednak K. zapadł się pod ziemię.

Wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyznę zatrzymano w Hiszpanii. Zgodnie z obowiązującymi procedurami powinien zostać wydany Polsce.

Jednak sąd w Madrycie ma wątpliwości, czy mężczyzna powinien trafić do kraju. Dlatego postanowił zapytać o niezależność Sądu Okręgowego w Świdnicy. Tak, by mieć pewność, że po przetransportowaniu K. do Polski będą tu respektowane jego prawa.

Decyzja o tym co dalej z Polakiem zostanie podjęta dopiero po otrzymaniu odpowiedzi od świdnickiego sądu.

Sąd w Amsterdamie pyta o praworządność

To kolejne już zapytanie w sprawie niezawisłości polskich sądów, które w ostatnim czasie trafiło do naszych sądów.

W czwartek o praworządność w Polsce zapytał holenderski sąd.

Polskie władze złożyły w Holandii wniosek o wydanie mężczyzny, który w Polsce podejrzany jest o import i obrót środkami odurzającymi. Izba współpracy międzynarodowej sądu w Amsterdamie zdecydowała o wstrzymaniu wydania zgody na realizację wniosku o ekstradycję mężczyzny do Polski. Przyczyną są obawy o stan polskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Sąd (w Amsterdamie - red.) ustalił, że niedawne reformy sądownictwa w Polsce zagrażają niezależności sądów w tym kraju" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej holenderskiego sądu. W związku z tym - jak argumentuje instytucja - "podstawowe prawo podejrzanego do rzetelnego procesu może zostać naruszone".

W oświadczeniu holenderski sąd wskazuje, że "zgodnie z niedawnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sąd musi najpierw ocenić, czy te wady mają wpływ na pozycję sądów, które będą rozpatrywać sprawę karną w Polsce przeciw podejrzanemu".

"Sąd wstrzymał rozpatrzenie wniosku o ekstradycję do czasu, aż polskie organy sądowe odpowiedzą na skierowane do nich pytania" - dodano w komunikacie.

Hiszpanie pytają sędziów z Rzeszowa

W poniedziałek do rzeszowskiego sądu wpłynęły z Hiszpanii pytania o niezależność, nieusuwalność i odpowiedzialność dyscyplinarną polskich sędziów.

Hiszpański sąd pyta, czy polski "organ sądowy wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej, podporządkowania komukolwiek, w sposób wolny od nakazów czy wytycznych z jakiegokolwiek źródła, oraz korzystając z ochrony przed ingerencją i naciskami z zewnątrz, które mogą zagrozić niezależności osądu jego członków i wpływać na ich rozstrzygnięcia". Centralny Sąd Śledczy z Madrytu pyta także, czy w polskim systemie prawnym określona jest "nieusuwalność osób, którym powierzono zadanie sądzenia".

Zapytano ponadto, czy "istnieją zasady co do składu organu, powoływania jego członków, okresu trwania ich kadencji oraz powodów ich wyłączania, wykluczania lub odwołania".

Hiszpanów interesuje również, czy "system środków dyscyplinarnych dla osób, którym powierzono zadanie sądzenia, przewiduje niezbędne gwarancje w celu uniknięcia ryzyka wykorzystania tego systemu do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych".

"Konkretnie należy wskazać, czy normy, określające zachowania stanowiące przewinienia dyscyplinarne i konkretnie stosowane kary przewidują interwencję niezależnego organu, zgodnie z procedurą w pełni gwarantującą prawa, zatwierdzone w art. 47 i 48 Karty, w tym prawo do obrony oraz czy przewidują możliwość zaskarżenia orzeczeń organów dyscyplinarnych" - podkreślono.

Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi z Polski hiszpański sąd zamierza wydać postanowienie. Hiszpanie poprosili o odpowiedź z Rzeszowa w ciągu 10 dni.

Czytaj więcej na ten temat

Sąd w Dublinie też pytał

W marcu sąd w Irlandii rozpatrujący sprawę Polaka Artura C., poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu o opinię w trybie pilnym (stosowaną w sprawach, w których ktoś przebywa w areszcie) na temat tego, czy jeśli wyda zgodę na ekstradycję, to Polak będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie. Sąd wskazywał na obawy co do praworządności w Polsce w związku z uruchomieniem wobec niej przez Komisję Europejską art. 7 traktatu unijnego.

Co dalej?

Jeśli po dokonaniu oceny sąd uzna, że w konkretnym kraju istnieje rzeczywiście ryzyko naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego, w drugiej kolejności powinien ustalić, że istnieją podstawy, aby uznać, iż na takie ryzyko narażona jest konkretna osoba, której dotyczy ENA. Samo istnienie nieprawidłowości systemowych - jak stwierdzili sędziowie, powołując się na inny wyrok - niekoniecznie musi bowiem oznaczać, że po ekstradycji dana osoba doświadczyłaby nieludzkiego lub poniżającego traktowania.

Jeśli po dokonaniu drugiej oceny sąd stwierdziłby, że dana osoba mogłaby być narażona na brak rzetelnego procesu, to powinien wstrzymać ENA.

Spór o Sąd Najwyższy

Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Źródło: tvn24
Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Teraz oglądasz
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Teraz oglądasz
Barańska-Małuszek: inne postępowania mogą być uznane za nieważne lub umarzane
Barańska-Małuszek: inne postępowania mogą być uznane za nieważne lub umarzane
Teraz oglądasz
Izba Dyscyplinarna może zostać zawieszona decyzją TSUE. KE zapowiada wniosek
Izba Dyscyplinarna może zostać zawieszona decyzją TSUE. KE zapowiada wniosek
Teraz oglądasz
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Teraz oglądasz
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Teraz oglądasz
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Teraz oglądasz
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Teraz oglądasz
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Teraz oglądasz
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Teraz oglądasz
SN wydał orzeczenie w sprawie pytań dotyczących niezależności z KRS
SN wydał orzeczenie w sprawie pytań dotyczących niezależności z KRS
Teraz oglądasz
Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej
Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej
Teraz oglądasz
Nałęcz o propozycji NRA: może to jakiś ruch rozpaczy, szukania ratunku tam, gdzie go nie ma
Nałęcz o propozycji NRA: może to jakiś ruch rozpaczy, szukania ratunku tam, gdzie go nie ma
Teraz oglądasz
Schab: dyskusji o KRS w tej chwili podjąć nie mogę
Schab: dyskusji o KRS w tej chwili podjąć nie mogę
Teraz oglądasz
Schab: szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym
Schab: szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym
Teraz oglądasz
W Senacie powstał zespół, który ma zaproponować zmiany w ustawie o KRS
W Senacie powstał zespół, który ma zaproponować zmiany w ustawie o KRS
Teraz oglądasz
Schab: ponoszę stuprocentową odpowiedzialność za moje czynności służbowe
Schab: ponoszę stuprocentową odpowiedzialność za moje czynności służbowe
Teraz oglądasz
W 2018 roku protesty w obronie sądów przeszły ulicami wielu miastach Polski
W 2018 roku protesty w obronie sądów przeszły ulicami wielu miastach Polski
Teraz oglądasz
Kaleta: to jest pogląd wyrażony w formie orzeczenia
Kaleta: to jest pogląd wyrażony w formie orzeczenia
Teraz oglądasz
Kanthak: Markiewicz wielokrotnie swoim działaniem pokazywał swoje polityczne zaangażowanie
Kanthak: Markiewicz wielokrotnie swoim działaniem pokazywał swoje polityczne zaangażowanie
Teraz oglądasz
Rzecznik dyscyplinarny informuje o przedstawieniu Markiewiczowi 55 zarzutów przewinień dyscyplinarnych
Rzecznik dyscyplinarny informuje o przedstawieniu Markiewiczowi 55 zarzutów przewinień dyscyplinarnych
Teraz oglądasz
Zarzuty dyscyplinarne i zawieszenie sędziego Juszczyszyna. "To jest forma represji"
Zarzuty dyscyplinarne i zawieszenie sędziego Juszczyszyna. "To jest forma represji"
Teraz oglądasz
"Przyzwyczajamy się, że Prawo i Sprawiedliwość może robić rzeczy, wydawałoby się, nieprawdopodobne"
"Przyzwyczajamy się, że Prawo i Sprawiedliwość może robić rzeczy, wydawałoby się, nieprawdopodobne"
Teraz oglądasz
Cała rozmowa z konstytucjonalistką doktor Bogną Baczyńską
Cała rozmowa z konstytucjonalistką doktor Bogną Baczyńską
Teraz oglądasz
Dr Baczyńska: wypowiedź wiceministra Wójcika wpisuje się w pojęcie "anarchia"
Dr Baczyńska: wypowiedź wiceministra Wójcika wpisuje się w pojęcie "anarchia"
Teraz oglądasz
Duda: mam nadzieję, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce dalej psuć
Duda: mam nadzieję, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce dalej psuć
Teraz oglądasz
Rzecznik Sądu Najwyższego w sprawie orzeczenia TSUE: wyrok w pewnym sensie ma znaczenie historyczne
Rzecznik Sądu Najwyższego w sprawie orzeczenia TSUE: wyrok w pewnym sensie ma znaczenie historyczne
Teraz oglądasz
TSUE: przepisy są niezgodne z prawem Unii Europejskiej
TSUE: przepisy są niezgodne z prawem Unii Europejskiej
Teraz oglądasz
TSUE: polskie przepisy ws. wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE
TSUE: polskie przepisy ws. wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE
Teraz oglądasz
TSUE wyda wyrok ws. przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku
TSUE wyda wyrok ws. przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku
Teraz oglądasz
"To jeszcze nie jest oficjalnie tryb przyspieszony"
"To jeszcze nie jest oficjalnie tryb przyspieszony"
Teraz oglądasz
Jak może wygląda rozprawa kierowana przez polityka? Spot "Iustiti" i "Themis"
Jak może wygląda rozprawa kierowana przez polityka? Spot "Iustiti" i "Themis"
Teraz oglądasz
"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało i przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie walczył z zaległościami"
"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało i przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie walczył z zaległościami"
Teraz oglądasz
Mazur: nie ma podstaw do wstrzymania naboru sędziów do Sądu Najwyższego
Mazur: nie ma podstaw do wstrzymania naboru sędziów do Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Kandydaci na członków KRS w czasie publicznego wysłuchania
Kandydaci na członków KRS w czasie publicznego wysłuchania
Teraz oglądasz
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i pracach Trybunału Konstytucyjnego
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i pracach Trybunału Konstytucyjnego
Teraz oglądasz
Posłowie PiS tytułują Małgorzatę Gersdorf Pierwszym Prezesem SN
Posłowie PiS tytułują Małgorzatę Gersdorf Pierwszym Prezesem SN
Teraz oglądasz
Cała rozmowa z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram o rzeczniku dyscyplinarnym sędziów
Cała rozmowa z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram o rzeczniku dyscyplinarnym sędziów
Teraz oglądasz
Patryk Wachowiec i Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"
Patryk Wachowiec i Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"
Teraz oglądasz

Spór o Sąd Najwyższy

Autor: tam, kb/ / Źródło: tvn24

Czytaj także: