Do Euro zostało 10 dni. Wrocław powoli kończy przygotowania do tego wydarzenia. Rzutem na taśmę ma zostać oddany Dworzec Główny.
Prace budowlane na wrocławskim stadionie zakończyły się na początku maja. Wcześniej obiekt zyskał stałe pozwolenie na użytkowanie. A 11 maja UEFA przejęła obiekt. Na arenie trwają wciąż prace zlecone przez organizatorów Euro. To m.in. montaż okablowania dla telewizji.
Arena w pełni gotowa i oświetlona
Dobra wiadomość dla estetów. Zakończyły się już prace przy montażu oświetlenia wokół stadionu. Choć nie obeszło się bez problemów - jeszcze w połowie maja istniała groźba, że iluminacja nie zostanie zamontowana przed rozpoczęciem mistrzostw. Wszystko przez to, że firma dostarczająca lampy wstrzymała dostawy, po tym jak nie zapłacił jej jeden z podwykonawców areny. Ostatecznie jednak montaż się zakończył, a test całości iluminacji zaplanowano na środę.
W ciągu najbliższych kilku dni zakończą się także prace przy zabezpieczaniu wielkiego wykopu przy stadionie. W miejscu, gdzie miało powstać centrum handlowe, straszyła dziura. Teren ten wyrównano i uporządkowano. Obecnie kończy się montaż ogrodzenia. Ostatnim elementem będzie rozłożenie banneru o wielkości 100 m na 100 m. Znajdzie się na nim logo UEFA i Euro 2012 oraz napis Wrocław. Ale to tuż przed mistrzostwami.
Dla tych co lądem…
Zakończyły się najważniejsze inwestycje drogowe związane z organizacją turnieju. Gotowe są ulice wokół i prowadząca na stadion linia tramwajowa.
Kluczową inwestycją z punktu widzenia organizacji imprezy było otwarcie w 2011 roku Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Łączy ona stadion z autostradą A4 oraz wrocławskim lotniskiem. Ułatwia także przejazd do areny mistrzostw od strony Warszawy, czyli z drogi krajowej nr 8.
Według ekspertów Wrocław ma najlepszy dojazd do stadionu ze wszystkich miast – gospodarzy Euro 2012.
… koleją…
Kończą się prace remontowe na Dworcu Głównym.
- Otwarcie dla podróżnych planowane jest na 1 czerwca - powiedział PAP Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP PLK we Wrocławiu. - Obecnie na budowie pracuje jeszcze około 1300 osób, ale zajmują się głownie pracami wykończeniowymi. Planujemy, że 1 czerwca do dyspozycji podróżnych oddane zostaną perony, tunele, parking i hol główny - tłumaczy rzecznik.
Jednak dla gości Euro niedostępne będą pomieszczenia komercyjne na piętrze i miejsca, w których prowadzone są prace konserwatorskie.
… i tych, co z powietrza…
Całkowicie gotowy na przyjęcie pasażerów jest nowy terminal wrocławskiego lotniska. Pod koniec maja służbę na lotnisku rozpoczęły dwa nowoczesne wozy strażackie. Ich zakup był jednym z ostatnich elementów przygotowań lotniska do turnieju. Obecnie w jednostce lotniskowej straży pożarnej pracuje 36 strażaków, którzy mają do swojej dyspozycji pięć wozów gaśniczych. Na czas trwania Euro liczba pracowników zostanie podwojona.
Autobusem, tramwajem, pociągiem…
Na czas Euro uruchomione będą dodatkowe połączenia autobusowe i tramwajowe. Na potrzeby komunikacji miejskiej na ulicach prowadzących do stadionu wydzielone zostaną osobne pasy ruchu. W mieście pojawiły się już też pierwsze bannery i dodatkowe oznakowania prowadzące na stadion.
Dla usprawnienia komunikacji z centrum miasta na stadion, uruchomione będą także pociągi. Trzy składy będą kursowały na trasie Dworzec Główny - stadion miejski trzy godziny przed i dwie po meczu.
Do pomocy - wolontariusze
Najstarszy ochotnik ma 67, a najmłodszy 18 lat. Wśród nich jest 20 niepełnosprawnych oraz 29 cudzoziemców z Turcji, Czech, Niemiec, Australii, Kanady, Hiszpanii, a nawet z Ghany. W sumie będzie ich sześciuset pięćdziesięciu. W czasie turnieju pomogą kibicom, turystom i dziennikarzom. Jeśli zajdzie potrzeba – również mieszkańcom. Wolontariusze pojawią się w przeszło 60 miejscach na terenie Wrocławia. Obstawią m.in. lotnisko, dworzec kolejowy, węzły przesiadkowe, szpitale, strefy kibica i parkingi. Ich zadaniem będzie udzielanie informacji na temat komunikacji czy topografii miasta.
W sumie do udziału w programie zgłosiło się blisko 1700 chętnych. Spośród nich 900 osób zostało zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne. Ostatecznie wybrano grupę 650 wolontariuszy. Dwie trzecie z nich to kobiety.
Nie tylko na stadionie
300 ton stali, 30 km przewodów oraz około 3 km ogrodzeń zostanie zużytych do budowy strefy kibica. Obejmuje Rynek, Plac Solny oraz część ulic Świdnickiej i Oławskiej. Będzie mogła pomieścić 30 tys. osób. Jej budowa rozpoczęła się 24 maja, a otwarcie nastąpi 8 czerwca.
Na trzech wielkich telebimach wewnątrz strefy transmitowane będą wszystkie mecze turnieju. Kibice znajdą w niej punkty gastronomiczne i pomocy medycznej. Wewnątrz będzie wydzielone miejsce dla VIP-ów i mediów.
Przez cały turniej w strefie będą się odbywać koncerty, zabawy i konkursy. Główne wydarzenie, to koncert brytyjskiej grupy Duran Duran zaplanowany na 25 czerwca.
Wcześniej, w strefie będzie można posłuchać koncertu Ewy Farnej. Artystka wystąpi 16 czerwca tuż przed meczem Polska – Czechy. Natomiast 20 czerwca podczas koncertu Strefa dla Kobiet wystąpią m.in. Kasia Kowalska i Patrycja Markowska. Zaś w koncercie Strefa Młoda Duchem, będzie można usłyszeć Marylę Rodowicz, Ewę Bem i zespół Kombi.
Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu Duran Duran, będzie bezpłatny. Strefa będzie działać do 1 lipca, a koszt jej organizacji to około 7 mln zł.
Autor: drud / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław