Podtopienia na Dolnym Śląsku. Ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe

Autor:
bp/
tam
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl
Wójt gminy Marcinowice o sytuacji powodziowej
Wójt gminy Marcinowice o sytuacji powodziowejTVN24 Wrocław/ Maciej Siemaszko
wideo 2/7
TVN24 Wrocław/ Maciej SiemaszkoWójt gminy Marcinowice o sytuacji powodziowej

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na trzech rzekach w gminie Marcinowice na Dolnym Śląsku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. - W granicach 100 gospodarstw zostało już zalanych. Na pewno skala będzie dużo, dużo większa - mówi wójt gminy. IMGW prognozuje, że intensywne opady mogą jeszcze zwiększyć poziom wód. Zamknięto niektóre drogi w gminie, w niektórych miejscach woda zalega na ulicach. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono także w powiecie dzierżoniowskim.

Alarmy przeciwpowodziowe zostały w niedzielę ogłoszone w gminie Marcinowice i w powiecie dzierżoniowskim na Dolnym Śląsku z powodu ulew, które od soboty przechodzą przez region.

Strzelce (gmina Marcinowice)TVN24

Jak poinformował w niedzielę wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, decyzja wójta Marcinowice o wprowadzeniu alarmu przeciwpowodziowego została podjęta ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową oraz w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu.

Ekipa TVN24 odwiedziła gminę Marcinowice i leżącą na jej terenie miejscowość Strzelce, gdzie rzeka - zasilona deszczem - rozlała się na drogę i pobliskie posesje

Strzelce (gmina Marcinowice)TVN24

Wójt gminy: mamy 100 gospodarstw, które zostały już zalane

- Mamy zagrożenie powodziowe, alarm jest ogłoszony - podkreślił Stanisław Leń, wójt gminy Marcinowice. Pytany o to, ile gospodarstw jest zagrożonych zalaniem odpowiedział: - Na pewno jest to duża ilość. W granicach 100 gospodarstw zostało już zalanych. Na pewno skala będzie dużo, dużo większa.

- Na tę chwilę przyrost jest dość spokojny, ale za chwilę może się to zmienić - powiedział z kolei sołtys wsi Strzelce Waldemar Krzyśków. Przyznał, że problem z podtopieniami występuje regularnie. - (Zdarza się to) od wielu, wielu lat. 2020, 2021 i teraz 2022. Taka najtragiczniejsza (powódź - red.) była w 2013 roku - wskazał.

Dolny Śląsk. Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice
Dolny Śląsk. Alarm przeciwpowodziowy w gminie MarcinowiceTVN24

Według sołtysa zagrożonych podtopieniem jest około 20 gospodarstw w jego wsi. - Był wojewoda i przekazał pokrzepiającą informację, że, kolokwialnie mówiąc, coś trzeba z tym zrobić. Od 30 lat jest w planie budowa zbiornika (retencyjnego - red.) Kątki i być może teraz się pojawi szansa, żeby go jakoś wybudować - mówił sołtys. A jedna z mieszkanek podkreślała, że kanał, którym płynie rzeka Czarna Woda jest zarośnięty roślinnością, a przepływ wody jest niewielki.

Stan alarmowy ogłoszono też w Dzierżoniowie, gdzie rzeka przekroczyła poziom 2,80 m. "O godzinie 12:00 starosta dzierżoniowski Grzegorz Józef Kosowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na facebookowym profilu powiatu dzierżoniowskiego.

Czytaj też: W Dzierżoniowie remontowany stadion znalazł się pod wodą. Ulewy w Polsce

Zalany Dzierżoniów
Zalany Dzierżoniów TVN24

IMGW: w jeden dzień tyle opadów, co normalnie w miesiąc

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze, suma opadów w Dzierżonowie w jeden dzień osiągnęła normę, jaka obserwowana jest na przestrzeni całego miesiąca. Tym samym zbliżyła się do deszczowego rekordu z 1979 roku.

Prognoza kolejnych opadów

Od godziny 8 rano do godziny 16 strażacy interweniowali z powodu opadów deszczu i podtopień 187 razy. - Skupiamy się na bronieniu przed zalaniem posesji, które leżą wokół rzeki Czarna Woda - przekazał dyżurny dolnośląskiej straży pożarnej.

Czytaj też: Podhale sprząta po powodzi błyskawicznej. Rumosz skalny uszkodził samochody i autobus

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywne opady mogą jeszcze podwyższyć poziom wody w rzekach. Prognozę wystąpienia tego zjawiska do godziny 18 oszacowano na 90 procent.

Czarna Woda występuje z wałów, dlatego też zamknięto kilka dróg wewnętrznych w gminie w miejscowościach: Zebrzydów, Wiry, Wirki, Mysłaków, Kątki.

Czytaj też: Będzie padać obficie i długo. Alerty IMGW drugiego stopnia

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości