Cztery kopuły do remontu. Prace ruszą we wtorek

Wrocław

www.halastulecia.plPawilon Czterech Kopuł wkrótce będzie moderniowany

Remont Pawilonu Czterech Kopuł, kompleksu budynków powstałych na początku XX w. przy wrocławskiej Hali Stulecia, rozpocznie się 21 maja. W piątek Muzeum Narodowe we Wrocławiu podpisze umowę z wykonawcą robót budowlanych.

Informację o rozpoczęciu prac remontowych przekazała w czwartek rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Ekspozycja sztuki współczesnej

Po remoncie, który ma się zakończyć w 2015 r., w Pawilonie Czterech Kopuł będzie ponad 6 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Muzeum Narodowe zamierza tam umieścić kolekcję sztuki współczesnej, która znajduję się w jego zbiorach.

Obecnie sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest prezentowana w galerii na strychu głównego gmachu wrocławskiej placówki. Zwiedzający mogą tam zobaczyć prace m.in. Witkacego, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kozyry i Magdaleny Abakanowicz.

Remont za miliony

Przetarg na remont obiektu wygrała firma Budimex S.A., która zaproponowała cenę ponad 75,6 mln zł brutto. Całkowita wartość projektu to ponad 79 mln zł. W ramach projektu, oprócz remontu, zostanie również zakupione wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności wystawienniczej.

Przedsięwzięcie kwotą 50 mln zł wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont dofinansował również Dolnośląski Urząd Marszałkowski, który przekazał na ten cel 28 mln zł.

Pomnik historii

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano w latach 1912-1913. Powstał w kompleksie budynków przy wrocławskiej Hali Stulecia. Modernistyczny budynek zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig.

Po II wojnie światowej pomieszczenia Pawilonu Czterech Kopuł były wykorzystywane przez Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Obiekt został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Autor: dr/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.halastulecia.pl