Sugestywne zdjęcia i dokumenty mają przypomnieć, jak żyło się w Polsce podczas stanu wojennego. Kalendarium 586 dni przygotował wrocławski IPN.
- Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką, spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi i obrazami życia codziennego w realnym socjalizmie - tłumaczy Katarzyna Maziej, rzecznik wrocławskiego oddziału IPN. - Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce - dodaje.
Wrocław wiedział szybciej
O tym, że w walce z niezależnym związkiem może zostać wykorzystana armia, wrocławska ulica mówiła już w październiku 1981 roku.
- Wtedy w różnych regionach miasta pojawiły się przecież patrole wojskowe, a do zakładów pracy weszły tzw. grupy operacyjne - mówił na wernisażu wystawy "586 dni stanu wojennego" Włodzimierz Suleja, dyrektor wrocławskiego IPN.
Już 14 grudnia na terenie wrocławskich zakładów Pafawag zawiązał się Regionalny Komitet Strajkowy, na którego czele staną Władysław Frasyniuk.
- Opór wobec stanu wojennego, który na Dolnym Śląsku, a przede wszystkim we Wrocławiu, przybrał autentyczny, masowy charakter stał się częścią narodowej legendy. Stolica Dolnego Śląska była odtąd postrzegana jako solidarnościowy bastion o radykalnym charakterze. Opór ten z jednej strony cechowała wytrwałość, z drugiej zaś spontaniczność i gwałtowność protestów - mówił szef wrocławskiego IPN.
Kalendarium w gablotach
Na ekspozycji można zapoznać się ze szczegółowym kalendarium stanu wojennego. Towarzyszą mu opisy istotniejszych wydarzeń oraz zdjęcia z tamtego okresu. Dodatkowo w gablotach znalazły się oryginalne dokumenty z zakładów pracy, Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz wydawana we Wrocławiu niezależna prasa. Ekspozycję, którą można zwiedzać do 12 stycznia, przygotowały wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Autor: bieru/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: IPN Wrocław