Kara śmierci za picie alkoholu

TVN24

Aktualizacja:
Szariat jest niezwykle surowy

Irański sąd skazał na śmierć 22-letniego mężczyznę, który po raz czwarty w życiu pił alkohol. W myśl obowiązującego w Iranie prawa szariatu, to o jeden raz za dużo.

- Mój klient pił alkohol w domu po raz czwarty, po czym zakłócał spokój na ulicy i został aresztowany przez policję - przyznał adwokat skazanego. Dodał, że jego klient przyznał się do winy i okazał skruchę.

W przypadku osób, które po raz pierwszy łamią zakaz picia alkoholu, stosuje się kary publicznej chłosty, grzywnę lub więzienie. Szariat przewiduje jednak, że osobie, która zostanie przyłapana po raz czwarty na piciu alkoholu, grozi kara śmierci. Eksperci od prawa twierdzą jednak, że egzekucje w takich przypadkach są bardzo rzadkie.

Tym razem skazany również może się od niej uchronić. Przysługuje mu 20 dni na apelację, interweniować może także szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości ajatollah Mahmud Haszemi Szahrudi. W ubiegłym tygodniu Szahrudi zarządził, że egzekucje nie będą już w Iranie przeprowadzane publicznie.

Picie alkoholu to nie jedyne przestępstwo w Iranie zagrożone najwyższą karą. Egzekucje orzekane są za morderstwo, gwałt, napad z bronią, przemyt narkotyków i cudzołóstwo.

Źródło: PAP, tvn24.pl