Zrównoważone życie może pomóc w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu. Rady ekspertów ONZ

Źródło:
unep.org, Anatomy Of Action
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023NASA/Peter Jacobs
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Aby wygrać z kryzysem klimatycznym i zapewnić ludzkości bezpieczną przyszłość, w ciągu 10 lat należy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50 procent. To cel globalny, może brzmieć abstrakcyjnie i wielu z nas nie wie, jak przełożyć to na swoje codzienne życie. Z pomocą przychodzą eksperci Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), którzy uważają, że każdy z mieszkańców Ziemi może osobiście zrobić wiele, aby przeciwdziałać zmianom klimatu.

Badania pokazują, że zmiana stylu życia mogłaby pomóc naszej planecie w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych nawet o 70 procent do 2050 roku - piszą eksperci z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Co więc możemy zrobić dla naszej planety?

Świat w obliczu ogromnego kryzysu

Jak stwierdziła Garrette Clark, ekspertka do spraw zrównoważonego życia z UNEP, świat stoi w obliczu ogromnego kryzysu, który zagraża naszemu przetrwaniu. - Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, ale unika podejmowania działań. Problem może wydawać się abstrakcyjny: po prostu ludzie nie wiedzą, co zrobić, mają pilniejsze priorytety - mówiła w wywiadzie, który ukazał się na stronie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Po pierwsze, musimy zrozumieć, że konsumenci to nie tylko jednostki. Wielkimi motorami konsumpcji są firmy i rządy, które tworzą i wpływają na systemy zaspokajające nasze potrzeby - wyjaśniała Garrette Clark. Dlatego, jak dodała, ważne jest, aby ludzie podejmowali bardziej świadome decyzje i apelowali do rządów, wielkich koncernów i firm o podjęcie działań na rzecz walki ze zmianami klimatu. - Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomił niedawno kampanię "Act Now: Speak Up" (Działaj: zabierz głos), która pokazuje, w jaki sposób obywatele mogą zmusić rządy i przedsiębiorstwa do zwiększenia ich wysiłków na rzecz klimatu - opowiadała ekspertka.

Zmiana klimatu zwiększa ryzyko masowych migracji na świecieAdam Ziemienowicz/PAP

Zrównoważony styl życia

Konkretne porady, co robić, jak postępować, by prowadzić zrównoważone życie, znajdziemy w "Anatomy Of Action". Wszystkie zalecane działania sprowadzają się głównie do pięciu aspektów: jedzenia, transportu, rzeczy, pieniędzy i czasu wolnego.

- W każdym z tych obszarów wyróżniono trzy najważniejsze kwestie, które ludzie mogą zmienić w swoim życiu. Mogą one być różne w zależności od miejsca i sposobu życia oraz dostępnych zasobów, ale w ramach tych trzech priorytetowych działań istnieją możliwości podjęcia działań przez ludzi - mówiła Garrette Clark.

Jedzenie

W przypadku jedzenia eksperci radzą, aby ograniczyć lub wyeliminować mięso i produkty odzwierzęce. Nasza dieta - twierdzą - powinna być oparta głównie na roślinach. Ponadto nie powinno się wyrzucać jedzenia do śmieci. Dzięki temu zmniejszy się ilość emitowanego do atmosfery metanu, poprawi się też żyzność gleby. Warto też uprawiać własne warzywa lub owoce, dzięki czemu zaoszczędzi się pieniądze i koszt transportu.

Rzeczy

Według "Anatomy Of Action", przed kupnem jakichkolwiek produktów warto zastanowić się, czego naprawdę potrzebujemy i kupować tylko to, co będzie służyć nam latami. Warto na przykład inwestować w ubrania dobre jakościowo, a nie produkowane masowo "fast fashion", które wytrzymają tylko jeden sezon. Warto też zrezygnować z produktów jednorazowego użytku.

Transport

Jeśli chcemy działać na rzecz klimatu, powinniśmy chodzić do pracy pieszo, jeździć rowerem, wybierać komunikację miejską. Jeśli decydujemy się na samochód, warto wziąć kogoś ze sobą. Można też poruszać się pojazdami elektrycznymi, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Pieniądze

W "Anatomy Of Action" zwraca się uwagę na to, aby wykorzystywać finanse w odpowiedzialny względem środowiska sposób: inwestować w firmy i usługi stawiające nacisk na zrównoważony rozwój. Warto też oszczędzać energię, chociażby budując domy energooszczędne. 

Czas wolny

Jadąc w podróż, warto zostać dłużej w jednym miejscu, dzięki czemu ograniczymy nieco nasz ślad węglowy. Eksperci doradzają, aby, gdziekolwiek jesteśmy, kupować lokalne - nie zaś importowane - produkty. Ponadto warto rozważyć poświęcenie większej ilości czasu i środków na doświadczenia, które dodają wartości do naszego życia.

Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropiePAP

Życie zgodne z porozumieniem paryskim

Co to znaczy "styl życia 1,5 stopnia Celsjusza"? Określenie to nawiązuje do porozumienia paryskiego, wieńczącego 21. Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu, gdzie przyjęto cel ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza względem ery przedindustrialnej.

- Wiemy, że musimy zmienić konsumpcję w zakresie żywności, transportu, mieszkalnictwa i wypoczynku, a zmiany te muszą być szybkie i drastyczne. Styl życia 1,5 stopnia Celsjusza jest przewodnikiem dla zmian - mówiła Garrette Clark. - Ludzie nie myślą o tym, jak wpływają na planetę - pozytywnie lub negatywnie - i będą skłonni działać, jeśli coś jest łatwe, dostępne, przystępne i atrakcyjne. Dlatego właśnie rządy i firmy, które mają większe możliwości wprowadzania zmian systemowych, są kluczowe dla uczynienia zrównoważonego życia opcją domyślną - podkreśliła.

Zdaniem Clark, aby zrównoważone życie stało się normą, oprócz przystępności cenowej, dostępności i atrakcyjności zrównoważonych towarów i usług, musi nastąpić szersza integracja z normami kulturowymi, tak, aby ludzie nie myśleli o nim jako o czymś wyjątkowym. - Gdyby praktyki zrównoważonego życia były częściej prezentowane w mediach, stałyby się standardem - uznała ekspertka.

Skutki zmian klimatycznychPAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: unep.org, Anatomy Of Action

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie będzie w środę na terenie 11 województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu i wiatr rozpędzający się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

W środę burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem będą pojawiać się we wschodniej połowie Polski. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą spodziewać się słońca przez cały dzień. Na termometrach zobaczymy od 21 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Nie odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych - każdego dnia spodziewane są burze z obfitymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie miejscami 27 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź najnowszą prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl