Rok 2021 przyniósł Europie upalne lato, doszło też do intensywnych pożarów lasów. Był to piąty najgorętszy rok w historii pomiarów - poinformowały europejskie służby monitorujące zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).
Średnia temperatura powietrza w 2021 roku była o 0,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020, a o 1,1-1,2 st. C wyższa niż z okresu przedprzemysłowego (z lat 1850-1900).
Jak dotąd najgorętsze odnotowane lata to 2020 i 2016. Ostatnie siedem lat były najgorętszymi siedmioma latami w historii - podkreślają naukowcy z Copernicus Climate Change Service (C3S).
Upały, pożary i rekordowo wysokie temperatury
Europa przeżyła upalne lato, a rekordy temperatury w zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zostały pobite o kilka stopni. Wielkie pożary w lipcu i sierpniu zniszczyły niemal całe miasta i doprowadziły do śmierci setek ludzi.
- Wydarzenia te wyraźnie przypominają o potrzebie zmiany naszych sposobów postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa oraz pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - wyjaśnia Carlo Buontempo, dyrektor C3S.
C3S podała, że na początku 2021 roku temperatury były stosunkowo niskie w porównaniu z ostatnimi latami, ale średnia temperatura w czerwcu była co najmniej jedną z czterech najgorętszych w historii.
Fala upałów przeszła przez region Morza Śródziemnego w lipcu i sierpniu, szczególnie dotykając Grecję, Hiszpanię i Włochy. Na Sycylii odnotowano 48,8 st. C., co oznacza pobicie rekordu Europy o 0,8 st. C. Doszło do intensywnych pożarów lasów, zwłaszcza w Turcji, ale także w Grecji, Włoszech, Tunezji i Algierii. Wśród ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie, służba wymienia także ogromne powodzie, które doprowadziły do zniszczeń w niektórych regionach Niemiec, Belgii i Holandii.
Stężenie dwutlenku węgla i metanu w atmosferze
Stężenie dwutlenku węgla osiągnęło w 2021 roku 414,3 części na milion, rosnąc w podobnym tempie jak w 2020 roku. Naukowcy zauważyli także, że poziom metanu w atmosferze wzrósł, osiągając bezprecedensową wartość około 1876 części na miliard. Tempo wzrostu metanu było również wyższe niż w 2020 roku.
Według C3S, oba wskaźniki były bardzo wysokie w porównaniu z danymi satelitarnymi z ostatnich dwóch dekad. Naukowcy twierdzą, że obniżenie poziomu metanu jest ważne, ponieważ ten gaz ma silniejsze działanie niż CO2, jednak utrzymuje się znacznie krócej w ziemskiej atmosferze.
Dane C3S pochodzą z konstelacji satelitów Sentinel, które monitorują Ziemię z orbity, a także z pomiarów wykonywanych na poziomie gruntu.
Czym jest program C3S?
Copernicus Climate Change Service (C3S), to program realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogodowych na zlecenie Komisji Europejskiej. Jego celem jest ciągłe monitorowanie zmian klimatu. Co miesiąc publikowane są biuletyny klimatyczne przedstawiające zmiany obserwowane w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone ustalenia opierają się na analizach komputerowych z wykorzystaniem miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.
Źródło: PAP, Copernicus Climate Change Service
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Copernicus Climate Change Service/ECMWF