TVN Meteo | Świat

Zakaz piknikowania w części Rzymu. Władze boją się, że ASF się rozprzestrzeni

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
theguardian.com
Dziki na ulicach Barcelony
Dziki na ulicach BarcelonyENEX
wideo 2/5
ENEXDziki na ulicach Barcelony

U jednego z dzików, które padły w rezerwacie przyrody Insugherata w Rzymie, wykryto chorobę zwaną afrykańskim pomorem świń (ASF). Władze stolicy Włoch zareagowały natychmiastowo - zakazano pikników i zbliżania się do tych zwierząt. Jak zapewnił resort zdrowia, nie ma planów dotyczących odstrzału dzików.

Władze Rzymu zakazały organizowania pikników na znacznym obszarze północnej części miasta. Podjęto także decyzję, by ogrodzić śmietniki. Wszystko dlatego, że u jednego z dzików, które padły w rezerwacie przyrody Insugherata, wykryto chorobę zwaną afrykańskim pomorem świń.

Mieszkańcom regionu wydano zakaz zbliżania się do zwierząt. Osobom, które przebywały na terenach rolniczych lub w rezerwatach przyrody, w których występuje choroba, nakazano dezynfekcję obuwia.

To pierwszy przypadek choroby odnotowany w środkowej części Włoch. W styczniu afrykański pomór świń wykryto u dzików w północnym Piemoncie. Wydarzenie skłoniło rząd do powołania specjalnej komisji w celu wprowadzenia środków prewencyjnych, mających na celu zwalczenie choroby. Za tak zwane "czerwone strefy" uważa się północne i północno-zachodnie części stolicy Włoch, w tym także okolice Watykanu.

Dzik euroazjatycki (zdjęcie poglądowe)Shutterstock

Nie chcą ich odstrzału

Zdarza się, że głodne zwierzęta atakują ludzi. W zeszłym tygodniu jedna z mieszkanek doznała drobnych obrażeń po tym, jak zwierzę przewróciło ją na ziemię, gdy wynosiła śmieci. By nie dopuścić do poważniejszych incydentów, kilka dzielnic Rzymu wprowadziło nocną "godzinę policyjną".

Roberto Speranza, włoski minister zdrowia, obiecał, że sytuacji zostanie poświęcona "maksymalna uwaga". Jak przekazał resort, nie ma na razie planów zmniejszenia populacji dzików poprzez odstrzał.

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale dla świń i dzików może być śmiertelny. Według szacunków Coldiretti - stowarzyszenia rolników - w Rzymie i jego okolicach żyje około 23 tysięcy dzików. Zwierzęta te często spotkać można w parkach, spacerują także po ulicach lub szukają pożywienia w koszach na śmieci.

Autor:kw

Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock