Seria tornad w USA. Miasta, "których już nie ma" i nadzieja na odnalezienie zaginionych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Washington Post, CNN
Tornada w USA - 10/11.12

Po serii tornad, jakie nawiedziły sześć stanów USA zginęło około 100 osób. Trwają akcje ratunkowe władze nie tracą wiary, że wydobędą z gruzowisk zaginionych. Ratownikom dotarcie do ludzi utrudniają zniszczone budynki, zerwane linie energetyczne i wraki pojazdów na ulicach. - Mamy miasta, których już nie ma. Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego, co widziałem w swoim życiu - powiedział gubernator Kentucky Andy Beshear.

W piątek i w nocy z piątku na sobotę przez sześć amerykańskich stanów przeszło około 30 tornad. W Kentucky, a także w Arkansas, Illinois, Missisipi, Missouri i Tennessee żywioł burzył domy, zrywał linie energetyczne, wyrywał drzewa z korzeniami, przewracał samochody. Zgodnie z wstępnymi szacunkami zginęło prawie 100 osób.

Deanne Criswell, szefowa Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, powiedziała CNN, że akcja ratownicza trwa i jest nadzieja na znalezienie żywych pod gruzami. Według źródeł stacji ratownicy wydobyli w niedzielę kilka osób, które żyją.

Seria tornad w USA. Budynki zrównane z ziemią, wraki samochodów na ulicach

- Mamy miasta, których już nie ma - powiedział gubernator Kentucky Andy Beshear. Dodał, że tylko w Kentucky śmierć poniosło co najmniej 80 osób i że "liczba ta może przekroczyć setkę". - Myślisz, że poszedłbyś od drzwi do drzwi, aby sprawdzić i zobaczyć, czy ludzie są w porządku. Nie ma żadnych drzwi. (…) Pytanie brzmi: czy ktoś jest w gruzach tysięcy budynków? To jest niszczycielskie - cytuje gubernatora CNN.

Jak dodaje, ratownikom usiłującym dotrzeć do ludzi, pozbawionych telefonów i prądu po kataklizmie, utrudniają pracę zniszczone budynki, zerwane linie energetyczne i wraki pojazdów zalegające ulice.

"Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego"

Najbardziej ucierpiało liczące około 10 tysięcy mieszkańców miasteczko Mayfield w stanie Kentucky, gdzie zniszczona została fabryka świec. Pozostała po niej potężna sterta gruzu. Uważa się, że w momencie uderzanie tornada w środku było 110 osób. Gubernator stanu przekazywał, że udało się uratować 40 osób. Ratownicy ręcznie i z pomocą maszyn próbują przekopać się przez zniszczenia.

- Jest tam co najmniej 15 stóp (4,5 m) metalu, samochody na wierzchu, beczki z żrącymi chemikaliami. To będzie cud, jeśli ktoś jeszcze zostanie w tym znaleziony żywy - ocenił Beshear dodając, że centrum miasta jest całkowicie zdewastowane. - Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego, co widziałem w swoim życiu i trudno mi to wyrazić słowami - mówił wcześniej na konferencji prasowej.

Prezes firmy, która jest właścicielem fabryki świec, Troy Propes, wierzy, że pracownicy przestrzegali protokołów bezpieczeństwa w czasie tornada. - Nasza fabryka została zbudowana jako zakład produkcyjny z betonowymi ścianami i konstrukcją z stalowych ram. Można by sądzić, że jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc, ale jak na ironię, jak widać wobec dewastacji, nie było nic bezpiecznego w trakcie tej burzy - wyjaśniał w rozmowie z CNN.

Czytaj także: "Kołysaliśmy się tam i z powrotem, a potem wszystko na nas spadło"

Szpital w Paducah, w stanie Kentucky, w pobliżu Mayfield, leczy ofiary tornada. Większość ma oparzenia chemiczne, urazy kości i urazy zmiażdżeniowe - mówiła rzeczniczka Mercy Health Lourdes Hospital, Nanette Bentley.

W Kentucky Gwardia Narodowa pomaga krok po kroku w poszukiwaniu ludzi, usuwaniu gruzu z dróg i dostarczaniu generatorów dla schronów i szpitali. Beshear apelował, aby w dotkniętych przez żywioł rejonach pozostawać z dala od dróg. Gubernator szacował w niedzielę rano, że 56 854 ludzi w jego stanie nie miało prądu. Z mapy, którą pokazał podczas konferencji prasowej, wynikało, że najgorzej było w zachodnim Kentucky - w hrabstwach Hopkins, Muhlenberg i Ohio. Dane z niektórych były niedostępne.

Co najmniej sześć osób zginęło w zawalonym magazynie Amazona w Edwardsville w stanie Illinois. Komendant tamtejszej straży pożarnej James Whiteford zaznaczył, że ratownicy będą wciąż "poszukiwać dowodów życia".

W Missouri tornado uderzyło w dom opieki. Władze tego stanu mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych. Władze Arkansas informowały o dwóch ofiarach śmiertelnych tornad, Tennessee - o czterech, Illinois - o sześciu.

"Ocalałam, ale straciłam wszystko, co miałam"

Jedną z ocalonych osób jest 66-letnia mieszkanka Mayfield - Janet Kimp. Jak opowiadała, jej dom już kiedyś został zniszczony przez tornada.

- Tylne drzwi domu uderzyły mnie w twarz. Chciałam się od nich odsunąć, a mój syn wołał mnie z korytarza, więc do niego podeszłam. Wiało tak mocno, że prawie się przewróciłam. Poszłam do przedpokoju, położyliśmy się na podłodze z naszymi psami i oboje się modliliśmy. I to była jedyna część domu, która przetrwała. [...] Znów ocalałam, ale straciłam wszystko, co miałam. [Kilka lat temu - przyp. red.] mój dom spłonął doszczętnie. Odbudowaliśmy go. Potem, w 2009 roku, zmarł mój mąż i musiałam ogłosić upadłość. A teraz znowu wszystko straciłam - opisywała

- Moja mama żyła w tym domu, mieszkała ze mną i zmarła. Mam tyle dobrych i złych wspomnień, ale sądzę, że najtrudniejszą rzeczą było opuszczenie tego miejsca - mówiła Barbara Patterson, której dom w Mayfield nie nadaje się już do odbudowy.

Mieszkańcy twierdzą, że w takich chwilach bardzo liczy się dla nich zjednoczenie i wzajemne wsparcie. - Jeśli coś dzieje się w Mayfield i hrabstwie Graves, to społeczność za każdym razem się jednoczy. Wszystko, co się wydarzyło i dzieje w tym budynku, sprawiło, że przyszli ludzie i wolontariusze, oni wszyscy po prostu się pojawili - powiedział pastor Justin Carrico.

Meteorolodzy CNN powiedzieli, że odcinek ponad 400 kilometrów od Arkansas do Kentucky mógł zostać dotknięty przez jedno gwałtowne tornado. Według synoptyków genezą serii tornad była superkomórka burzowa, która uformowała się w północno-wschodnim Arkansas. Zjawisko przemieściło się potem nad innymi stanami.

- Wysoka temperatura i wilgotność stworzyły środowisko dla tak ekstremalnych zjawisk pogodowych - stwierdził Victor Gensini, profesor nauk geograficznych i atmosferycznych na Uniwersytecie Northern Illinois.

Autorka/Autor:kw, ps

Źródło: Reuters, PAP, Washington Post, CNN

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku z prognozowanymi na dziś burzami został wysłany do odbiorców w 11 województwach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy  w dostawie prądu"

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie będzie w środę na terenie 11 województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu i wiatr rozpędzający się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

W środę burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem będą pojawiać się we wschodniej połowie Polski. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą spodziewać się słońca przez cały dzień. Na termometrach zobaczymy od 21 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Nie odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych - każdego dnia spodziewane są burze z obfitymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie miejscami 27 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź najnowszą prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl