Seria tornad w USA. Miasta, "których już nie ma" i nadzieja na odnalezienie zaginionych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Washington Post, CNN
Tornada w USA - 10/11.12

Po serii tornad, jakie nawiedziły sześć stanów USA zginęło około 100 osób. Trwają akcje ratunkowe władze nie tracą wiary, że wydobędą z gruzowisk zaginionych. Ratownikom dotarcie do ludzi utrudniają zniszczone budynki, zerwane linie energetyczne i wraki pojazdów na ulicach. - Mamy miasta, których już nie ma. Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego, co widziałem w swoim życiu - powiedział gubernator Kentucky Andy Beshear.

W piątek i w nocy z piątku na sobotę przez sześć amerykańskich stanów przeszło około 30 tornad. W Kentucky, a także w Arkansas, Illinois, Missisipi, Missouri i Tennessee żywioł burzył domy, zrywał linie energetyczne, wyrywał drzewa z korzeniami, przewracał samochody. Zgodnie z wstępnymi szacunkami zginęło prawie 100 osób.

Deanne Criswell, szefowa Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, powiedziała CNN, że akcja ratownicza trwa i jest nadzieja na znalezienie żywych pod gruzami. Według źródeł stacji ratownicy wydobyli w niedzielę kilka osób, które żyją.

Seria tornad w USA. Budynki zrównane z ziemią, wraki samochodów na ulicach

- Mamy miasta, których już nie ma - powiedział gubernator Kentucky Andy Beshear. Dodał, że tylko w Kentucky śmierć poniosło co najmniej 80 osób i że "liczba ta może przekroczyć setkę". - Myślisz, że poszedłbyś od drzwi do drzwi, aby sprawdzić i zobaczyć, czy ludzie są w porządku. Nie ma żadnych drzwi. (…) Pytanie brzmi: czy ktoś jest w gruzach tysięcy budynków? To jest niszczycielskie - cytuje gubernatora CNN.

Jak dodaje, ratownikom usiłującym dotrzeć do ludzi, pozbawionych telefonów i prądu po kataklizmie, utrudniają pracę zniszczone budynki, zerwane linie energetyczne i wraki pojazdów zalegające ulice.

"Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego"

Najbardziej ucierpiało liczące około 10 tysięcy mieszkańców miasteczko Mayfield w stanie Kentucky, gdzie zniszczona została fabryka świec. Pozostała po niej potężna sterta gruzu. Uważa się, że w momencie uderzanie tornada w środku było 110 osób. Gubernator stanu przekazywał, że udało się uratować 40 osób. Ratownicy ręcznie i z pomocą maszyn próbują przekopać się przez zniszczenia.

- Jest tam co najmniej 15 stóp (4,5 m) metalu, samochody na wierzchu, beczki z żrącymi chemikaliami. To będzie cud, jeśli ktoś jeszcze zostanie w tym znaleziony żywy - ocenił Beshear dodając, że centrum miasta jest całkowicie zdewastowane. - Dewastacja, do której doszło, jest niepodobna do niczego, co widziałem w swoim życiu i trudno mi to wyrazić słowami - mówił wcześniej na konferencji prasowej.

Prezes firmy, która jest właścicielem fabryki świec, Troy Propes, wierzy, że pracownicy przestrzegali protokołów bezpieczeństwa w czasie tornada. - Nasza fabryka została zbudowana jako zakład produkcyjny z betonowymi ścianami i konstrukcją z stalowych ram. Można by sądzić, że jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc, ale jak na ironię, jak widać wobec dewastacji, nie było nic bezpiecznego w trakcie tej burzy - wyjaśniał w rozmowie z CNN.

Czytaj także: "Kołysaliśmy się tam i z powrotem, a potem wszystko na nas spadło"

Szpital w Paducah, w stanie Kentucky, w pobliżu Mayfield, leczy ofiary tornada. Większość ma oparzenia chemiczne, urazy kości i urazy zmiażdżeniowe - mówiła rzeczniczka Mercy Health Lourdes Hospital, Nanette Bentley.

W Kentucky Gwardia Narodowa pomaga krok po kroku w poszukiwaniu ludzi, usuwaniu gruzu z dróg i dostarczaniu generatorów dla schronów i szpitali. Beshear apelował, aby w dotkniętych przez żywioł rejonach pozostawać z dala od dróg. Gubernator szacował w niedzielę rano, że 56 854 ludzi w jego stanie nie miało prądu. Z mapy, którą pokazał podczas konferencji prasowej, wynikało, że najgorzej było w zachodnim Kentucky - w hrabstwach Hopkins, Muhlenberg i Ohio. Dane z niektórych były niedostępne.

Co najmniej sześć osób zginęło w zawalonym magazynie Amazona w Edwardsville w stanie Illinois. Komendant tamtejszej straży pożarnej James Whiteford zaznaczył, że ratownicy będą wciąż "poszukiwać dowodów życia".

W Missouri tornado uderzyło w dom opieki. Władze tego stanu mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych. Władze Arkansas informowały o dwóch ofiarach śmiertelnych tornad, Tennessee - o czterech, Illinois - o sześciu.

"Ocalałam, ale straciłam wszystko, co miałam"

Jedną z ocalonych osób jest 66-letnia mieszkanka Mayfield - Janet Kimp. Jak opowiadała, jej dom już kiedyś został zniszczony przez tornada.

- Tylne drzwi domu uderzyły mnie w twarz. Chciałam się od nich odsunąć, a mój syn wołał mnie z korytarza, więc do niego podeszłam. Wiało tak mocno, że prawie się przewróciłam. Poszłam do przedpokoju, położyliśmy się na podłodze z naszymi psami i oboje się modliliśmy. I to była jedyna część domu, która przetrwała. [...] Znów ocalałam, ale straciłam wszystko, co miałam. [Kilka lat temu - przyp. red.] mój dom spłonął doszczętnie. Odbudowaliśmy go. Potem, w 2009 roku, zmarł mój mąż i musiałam ogłosić upadłość. A teraz znowu wszystko straciłam - opisywała

- Moja mama żyła w tym domu, mieszkała ze mną i zmarła. Mam tyle dobrych i złych wspomnień, ale sądzę, że najtrudniejszą rzeczą było opuszczenie tego miejsca - mówiła Barbara Patterson, której dom w Mayfield nie nadaje się już do odbudowy.

Mieszkańcy twierdzą, że w takich chwilach bardzo liczy się dla nich zjednoczenie i wzajemne wsparcie. - Jeśli coś dzieje się w Mayfield i hrabstwie Graves, to społeczność za każdym razem się jednoczy. Wszystko, co się wydarzyło i dzieje w tym budynku, sprawiło, że przyszli ludzie i wolontariusze, oni wszyscy po prostu się pojawili - powiedział pastor Justin Carrico.

Meteorolodzy CNN powiedzieli, że odcinek ponad 400 kilometrów od Arkansas do Kentucky mógł zostać dotknięty przez jedno gwałtowne tornado. Według synoptyków genezą serii tornad była superkomórka burzowa, która uformowała się w północno-wschodnim Arkansas. Zjawisko przemieściło się potem nad innymi stanami.

- Wysoka temperatura i wilgotność stworzyły środowisko dla tak ekstremalnych zjawisk pogodowych - stwierdził Victor Gensini, profesor nauk geograficznych i atmosferycznych na Uniwersytecie Northern Illinois.

Autorka/Autor:kw, ps

Źródło: Reuters, PAP, Washington Post, CNN

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie pogodną aurę, miejscami mocniej powieje. Nowy tydzień również przyniesie sporą ilość słońca. Temperatura sięgnie miejscami 20 stopni Celsjusza.

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 19.10. Noc będzie chłodna, miejscami termometry pokażą zaledwie kilka stopni. W dzień dopisze pogodna aura, w górach mocno powieje.

Pogoda na jutro - sobota, 19.10. Zimna noc, w dzień dopisze pogodna aura

Pogoda na jutro - sobota, 19.10. Zimna noc, w dzień dopisze pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodnią Toskanię. Gubernator tego regionu Eugenio Giani wprowadził w pięciu prowincjach stan wyjątkowy. Doszło też do osunięć ziemi.

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, ENEX

Długie przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii i Holandii. Zdaniem ekspertów, stanie może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Źródło:
PAP, academic.oup.com

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów, doprowadziły do przerwy w dostawach prądu na południowym wschodzie Francji - poinformowały miejscowe władze. Żywioł wyrządził duże straty materialne.

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

Źródło:
PAP

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

Skąd wzięły się meteoryty, które znajdujemy na Ziemi? Dotychczas źródła większości z nich były nieznane. Nieco światła na tę tajemnicę rzuca seria badań, w której naukowcy starali się określić pochodzenie najpowszechniejszych kosmicznych skał. Jak się okazuje, tysiące meteorytów wzięły swój początek w zaledwie kilku punktach Układu Słonecznego.

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Źródło:
PAP, astronomy.com, ScienceAlert

Smog spowił w piątek stolicę Indii. Jakość powietrza w Delhi plasowała się w kategorii "słabej". O tym, że normy były znacznie przekroczone, poinformowały władze.

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

Źródło:
Reuters

Duża, ciemna plama pojawiła się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej na początku października. Naukowcy wyjaśniają, że jest ona powiązana ze zmianami klimatu, ale w dość nieoczekiwany sposób.

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Źródło:
Copernicus, tvnmeteo.pl

Tysiące czarnych kulek zostały wyrzucone na plaże w okolicach Sydney. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają one ropę naftową. Źródło zanieczyszczenia pozostaje nieznane - do momentu jego ustalenia plaże pozostaną zamknięte.

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Źródło:
ABC News, Reuters

Kometa C/2023 A3, którą od kilku dni mamy okazję oglądać na niebie, dziś wieczorem znów miała towarzystwo w postaci satelitów Starlink. Przez chwilę można było oglądać aż trzy zjawiska astronomiczne jednocześnie, bo niebo rozjaśnia Księżyc w pełni. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia.

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nie przestają nawiedzać wschodniej Francji. Jak podały lokalne media, od czwartku ewakuowano ponad tysiąc mieszkańców, a niektóre miasta znalazły się całkowicie pod wodą. Obfite opady spowodowały także utrudnienia drogowe.

Martwe ryby na ulicach, krowy porwane przez rzeki

Martwe ryby na ulicach, krowy porwane przez rzeki

Źródło:
TV5 Monde, Reuters, tvnmeteo.pl

Przed nami pogodny weekend, który część z nas spędzi, zbierając grzyby. Pamiętajmy o tym, by zbierać tylko te, które dobrze znamy. Jeżeli popełnimy błąd, może nas to kosztować nawet życie. - Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują od 4 do 8 godzin od spożycia. Najczęściej w trzeciej, czwartej dobie dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby i nerek - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Źródło:
PAP

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności (ang. Key Biodiversity Area) są najważniejszymi na Ziemi miejscami pozwalającymi zachować różnorodność gatunków. Brytyjscy eksperci zauważyli, że na dwóch trzecich tropikalnej części tych terenów zaszły wyraźne zmiany w temperaturze. - To niebezpieczny trend - ocenili.

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Źródło:
PAP

Nietypową interwencję przeprowadziła policja w Bay Village w amerykańskim stanie Ohio. Funkcjonariusze musieli usunąć z drogi wielką dmuchaną dynię. Nie było łatwo.

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Źródło:
Reuters

Trafiające do oceanów plastikowe przedmioty, takie jak torby na zakupy czy butelki, są regularnie znajdowane w żołądkach wyrzuconych na brzeg wielorybów i innych zwierząt. Naukowcy z amerykańskiego Duke University postanowili sprawdzić, co sprawia, że ssaki morskie je zjadają.

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Źródło:
PAP

Ulewy przeszły przez część Omanu, zalewając drogi i budynki. Ucierpiała między innymi stolica kraju. Wody było tak dużo, że niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Źródło:
Reuters, Muscat Daily

Kolejne dni obfitych opadów deszczu w dużej części Hiszpanii powodują znaczny wzrost poziomu wody w rzekach. W zachodniej prowincji Salamanka zagrożone zalaniem są niektóre domy.

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Źródło:
ENEX, lagacetadesalamanca.es, tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę południowy wschód Turcji. Kilka budynków częściowo się zawaliło. Moment trzęsienia widać na nagraniach.

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Aktualizacja:
Źródło:
USGS, Reuters, PAP

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Naukowcy badają spaw wykonany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperci przekonują, że to technologia krytyczna dla przyszłego badania kosmosu. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej wykonano tylko kilka tego rodzaju eksperymentów.

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli sekretny grobowiec w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod starożytnym Skarbcem Faraona w Jordanii, gdzie kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata", odnaleziono grobowiec, a w nim ludzkie szkielety sprzed dwóch tysięcy lat.

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Źródło:
phys.org, CNN

Za pomocą selektywnej hodowli naukowcy chcą, aby koralowce zbudowały większą tolerancję na ciepło. Jednak na dłuższą metę, jak informują na łamach czasopisma "Nature Communications" eksperci, to nie wystarczy, by uniknąć konsekwencji globalnego ocieplenia, które pogarsza stan zdrowia tych morskich zwierząt.

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Źródło:
PAP, nature.com

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters

Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Źródło:
Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl

W jednym z najsuchszych i jałowych miejsc na świecie - Maroku - spadł deszcz. Doszło tam do pierwszej od dziesięcioleci powodzi. Między wydmami pojawiły się gigantyczne jeziora.

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Źródło:
CNN, AP

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowej La Nina w nadchodzących miesiącach zmniejszyło się - poinformowało we wtorek australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology. Dodało, że jeśli zjawisko wystąpi, to będzie słabe i krótkotrwałe.

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Źródło:
Reuters, NOAA, Bureau of Meteorology

W poniedziałek wieczorem fala intensywnego deszczu nawiedziła popularną wśród turystów portugalską wyspę Maderę. Ulewy sparaliżowały ruch na wielu ulicach, a także doprowadziły do lokalnych podtopień i osuwisk ziemi.

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Źródło:
PAP, Diaro de Noticias Madeira, IPMA

Pojawienie się ogromnej jaszczurki wzbudziło przerażenie wśród mieszkańców miasta Fajardo w Portoryko. Egzotyczny gad został zauważony w rzece w dzielnicy Mansion del Sapo. Opublikowany film błyskawicznie rozprzestrzenił się po sieci. Sprawą zainteresował się krajowy Departament Zasobów Naturalnych i Środowiskowych.

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Źródło:
ENEX, El Nuevo Dia