Obszar hrabstwa Los Angeles o powierzchni 205 kilometrów kwadratowych został objęty kwarantanną po tym, jak znaleziono tam inwazyjną muszkę owocową - informują amerykańskie media. Mieszkańcy zostali poproszeni o niezabieranie w inne miejsca owoców i warzyw zebranych na swoich posesjach. To właśnie w nich samice składają jaja.
Ponad 20 muszek owocowych należących do rodziny nasiennicowatych (Tephritidae) zostało zidentyfikowanych w rejonie jednostki osadniczej Stevenson Ranch w pobliżu miasta Santa Clarita - poinformował w komunikacie prasowym w tamtym tygodniu Kalifornijski Departament Żywności i Rolnictwa.
Jak napisano, to pierwsza kwarantanna spowodowana obecnością muszki owocowej - nazywanej w języku angielskim Tau - na półkuli zachodniej.
Jaja składają w owocach i warzywach
Mieszkańców obszaru o powierzchni 205 kilometrów kwadratowych poproszono, aby nie przenosili w inne miejsca owoców i warzyw ze swoich posesji. Mogą być one przetwarzane i spożywane tylko tam, gdzie zostały zebrane. W innym razie, jak polecono, należy je zapakować dwa razy w plastikowe worki i wyrzucić do pojemnika na śmieci.
Stanowa agencja ma współpracować z Departamentem Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i lokalnymi władzami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się muszki i ją wyeliminować z tego terenu. Jeden ze środków zakłada, że w promieniu 200 metrów od wykrycia szkodnika służby będą zbierać owoce i warzywa w celu sprawdzenia, czy nie ma w nich larw - podała we wtorek CNN.
Samice składają jaja w owocach i warzywach, między innymi takich jak awokado, pomidory, papryka czy cytrusy.
"Poważny szkodnik dla rolnictwa"
Pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej muszka "jest poważnym szkodnikiem dla rolnictwa i zasobów naturalnych" - czytamy w komunikacie kalifornijskiego departamentu.
Jej ciało jest w większości żółtego koloru z czarnymi elementami. Na skrzydłach znajdują się dwa ciemne paski. Dorosły osobnik liczy około siedmiu milimetrów długości, podobnie jak mucha domowa.
Po raz pierwszy obecność tego gatunku w Kalifornii wykryto w hrabstwie San Bernardino w 2016 roku.
Źródło: CNN, cdfa.ca.gov, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Severyn Koreyev/CDFA