Co zabiło te humbaki? Ich śmierć mogła mieć tę samą przyczynę

Autor:
as,anw
Źródło:
CNN, NOAA, tvnmeteo.pl
Niezwykła forma polowania humbaków
Niezwykła forma polowania humbakówtvnmeteo.pl
wideo 2/2
tvnmeteo.plNiezwykła forma polowania humbaków

Martwe humbaki, które zostały znalezione na plażach Nowego Jorku i New Jersey, prawdopodobnie zginęły na skutek silnych, tępych uderzeń. Zwierzęta zostały znalezione w środę w stosunkowo niewielkiej odległości, co wzbudziło podejrzenia, że ich śmierć może być ze sobą powiązana.

W środę amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) przekazała w mediach społecznościowych, że otrzymała informację o dwóch martwych humbakach. Jeden z nich został znaleziony u wybrzeży miejscowości Wainscott w stanie Nowy Jork, a drugi dryfował w zatoce Raritan w stanie New Jersey. Miejsca te znajdują się w odległości niecałych 180 kilometrów od siebie.

Niezwiązane przypadki

W piątek NOAA poinformowała o przeprowadzeniu sekcji zwłok obydwu ssaków. Jak stwierdzili eksperci, śmierć zwierząt prawdopodobnie nie była ze sobą powiązana - waleń z Nowego Jorku, 14-metrowy samiec, znajdował się w bardziej zaawansowanym stanie rozkładu niż ośmiometrowa samica z New Jersey. Szczątki obydwu zwierząt nosiły natomiast ślady tępych uderzeń.

Jak przekazała NOAA, ssak z New Jersey wyglądał na uderzonego przez statek. Wskazywały na to odniesione przez zwierzę obrażenia - miało ono na całym ciele siniaki i rany szarpane, a ponadto liczne złamania. Szczątki drugiego zwierzęcia były trudniejsze w analizie, ale eksperci znaleźli na nich ślady zasinienia.

Rośnie liczba zgonów

Z danych NOAA wynika, że od stycznia 2016 roku rośnie z roku na rok liczba zgonów humbaków na wschodnim wybrzeżu USA. Jak podała instytucja rządowa, w 2023 r. wody wyrzuciły na brzeg łącznie 23 martwe humbaki, w tym pięć w Nowym Jorku i siedem w New Jersey.

Agencja stwierdziła, że konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć przyczynę śmierci tych wielkich morskich ssaków. Dodała też, że w 40 procentach wieloryby, które poddano sekcji zwłok, zginęły przez interakcję związaną z działalnością człowieka - przez kolizję ze statkiem, bądź od zaplątania się w sieć.

Populacja humbaków na całym świecie została poważnie uszczuplona w wyniku połowów, aż do momentu zakazania tej praktyki w 1985 roku. Gatunek ten jest nadal chroniony na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich w USA.

Długopłetwiec oceaniczny, humbak - zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Autor:as,anw

Źródło: CNN, NOAA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NOAA Fisheries New England/Mid-Atlantic

Pozostałe wiadomości