NASA pokazała zdjęcie satelitarne, na którym widać malownicze chmury w okolicach Grenlandii. Powstały dokładnie nad Morzem Labradorskim, pomiędzy Kanadą a Grenlandią. Zjawisko to w meteorologii nazywa się uliczkami chmur.
Niezwykle wyglądające chmury uchwycone zostały 19 kwietnia na zdjęciu satelitarnym przez spektroradiometr MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) na satelicie Aqua należącym do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Zdjęcie przedstawia pojedyncze długie pasma chmur kłębiastych. Nazwa tego zjawiska to uliczki chmur (ang. cloud streets). Układają się one równolegle do kierunku wiatru.
Uliczki chmur. Jak powstają?
Ich obecność w tym miejscu świadczy o tym, że silny zimny wiatr wiał w południowo-wschodnim kierunku nad stosunkowo ciepłym morzem - tłumaczy NASA. Jak wyjaśniono, wiosną lód morski jest w okresie topnienia, ale nadal jest w stanie produkować zimne, suche powietrze. Natomiast za sprawą szerokiej powierzchni otwartych wód panują korzystne warunki do powstawania wilgoci i tworzenia się chmur.
Wzór wielu pojedynczych pasm powstał na skutek ogrzania zimnego powietrza przez cieplejsze morze i wytworzenia się silnych prądów wznoszących powietrza. Wilgotne masy unoszą się do góry do momentu, aż napotkają na inwersję temperatury (zjawisko polegające na wzroście temperatury wraz ze wzrostem wysokości). Powietrze zaczyna się obracać i powstają równoległe do siebie "rolki" wirującego powietrza. Po ich górnej stronie dochodzi do utworzenia się pasm chmur kłębiastych. W meteorologii ich nazwa to uliczki chmur.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens/MODIS/NASA EOSDIS LANCE/GIBS/Worldview