Włoskim lodowcom grozi zagłada? "To absolutna anomalia"

Źródło:
The Guardian, Reuters
Sytuacja w Dolomitach
Sytuacja w DolomitachTVN24
wideo 2/20
Dolomity

Niedzielne oderwanie się fragmentu lodowca ze szczytu Marmolada sprawiło, że eksperci jeszcze bardziej zaczęli zastanawiać się nad konsekwencjami zmian klimatu - szczególnie w przypadku włoskich lodowców. Jak wyjaśnili, przyczyną katastrofy była wysoka temperatura, która doprowadziła do stopienia i zachwiania lodowej konstrukcji. Do podobnych wypadków może dochodzić coraz częściej.

W niedzielę wieczorem we włoskich Dolomitach doszło do tragedii. Ze szczytu Marmolada oderwał się ogromny fragment lodowca. Zginęło co najmniej siedem osób, kilka innych zostało rannych.

Wciąż nie udało się odnaleźć wszystkich, którzy tego dnia wybrali się na wycieczkę. Ponieważ szczyt jest nadal niestabilny, ratownicy używają dronów i helikopterów do poszukiwania ofiar lub próbują je zlokalizować za pomocą sygnałów z telefonów komórkowych.

>>> Czytaj dalej: Tragedia w Dolomitach. Szef pogotowia górskiego: być może nie będziemy w stanie odnaleźć zaginionych

Lodowce się topią

Przyczyna katastrofy nie od razu była znana. Jednak jednym z najbardziej prawdopodobnych czynników jest utrzymująca się od tygodni fala upałów, która ogarnęła Włochy. Dzień przed oderwaniem się lodowca temperatura na szczycie sięgała aż 10 stopni Celsjusza.

- Temperatura przez wiele dni była znacznie powyżej normalnego poziomu, a ostatniej zimy nie było zbyt wiele śniegu, który w zasadzie nie chroni już lodowca - powiedział Ansie Renato Colucci z Instytutu Nauk Polarnych Narodowej Rady Badawczej. - To prawdopodobnie wytworzyło dużą ilość roztopionej wody u podstawy tego kawałka lodowca - dodał.

Jak zauważył Jacopo Gabrieli, badacz nauk polarnych we włoskim państwowym centrum badawczym CNR, długa fala upałów, obejmująca maj i czerwiec, była największa w północnych Włoszech w tym okresie od prawie 20 lat.

- To absolutna anomalia - powiedział Gabrieli w wywiadzie dla włoskiej telewizji państwowej w poniedziałek. Podobnie jak inni eksperci, powiedział, że niemożliwe było przewidzenie, kiedy i w jakich okolicznościach mogło dojść do oderwania się mas lodu.

O ile temperatura rzędu 10 stopni nie wydaje się wysoka, w górach może mieć kluczowe znaczenie. Należy wspomnieć, że odnotowano ją na poziomie 3300 metrów nad poziomem morza. Tymczasem na wysokości 2000 m n.p.m. termometry wskazywały nawet 24 st. C. To naprawdę niespotykane gorąco w tym regionie.

W masywie Marmolada we włoskich Dolomitach w 2022 roku oderwał się fragment lodowca
W masywie Marmolada we włoskich Dolomitach oderwał się fragment lodowcaTVN24

"Naturalny termometr"

Jak oszacowali eksperci, "królowa Dolomitów", jaką jest szczyt Marmolada, straciła ponad 80 procent objętości lodu w ciągu ostatnich 72 lat. W ciągu ostatniej dekady tempo topnienia znacząco przyspieszyło. W 2020 roku włoscy naukowcy ostrzegli, że z powodu rosnącej temperatury wywołanej zmianami klimatu, usytuowany tam lodowiec może zniknąć w ciągu 15 lat.

Poziom lodu na Marmoladzie jest mierzony od 1902 roku. Góra jest uznawana za "naturalny termometr" do badania zmian klimatycznych.

- To pierwsze tego typu wydarzenie na Marmoladzie - powiedział Aldino Bondesan, profesor geofizyki na Uniwersytecie w Padwie i członek Włoskiego Komitetu Glacjologicznego. - Przeprowadzono badania Marmolady, aby zobaczyć zmiany w grubości lodowca i śniegu oraz zmiany w jego czole, ale nie sądzę, że zbadano poziom niebezpieczeństwa jego oderwania się, ponieważ nigdy nie zarejestrowano czegoś takiego - dodał.

Niewielkie opady śniegu w połączeniu z wyższą niż zwykle temperaturą w zimie również mogły przyczynić się do przyspieszenia topnienia lodowca.

- To był bardzo szczególny rok, może gorszy niż w 2003, ponieważ mamy wysoką temperaturę latem i nie mieliśmy zimowego śniegu, a przynajmniej bardzo mało. Już w czerwcu lodowce wyglądały tak, jak zwykle pod koniec sierpnia - dodał Bondesan.

Nie pierwsza taka sytuacja

Włoski Komitet Glacjologiczny monitoruje 200 z 900 włoskich lodowców. We wrześniu 2019 roku i ponownie w sierpniu 2020 roku ewakuowano domy w przysiółku Courmayeur, w dolinie Aosty, po ostrzeżeniach, że ogromny fragment lodowca Mont Blanc - Planpincieux - może grozić zawaleniem. Ten jest ściśle monitorowany od 2013 roku, by wykryć z jaką prędkością może topnieć lód.

W sierpniu 2018 roku silna burza uwolniła strumień odłamków i lodu, zabijając starszą parę, gdy ich samochód został zmieciony z drogi. Trasa do tej pory jest zamknięta. W przypadku zawalenia zajęłoby to mniej niż dwie minuty, aby masa dotarła do drogi miejskiej poniżej.

Lodowiec Planpincieux na Mount Blanc też topniejeShutterstock

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: The Guardian, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Kolejne dni będą zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyczyni się do tego zarówno wysoka temperatura, jak i słoneczna aura. O to, co jeszcze czeka nas w długi majowy weekend, zapytaliśmy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę. Wiemy, kiedy będzie najgoręcej i kiedy pogoda się popsuje

Pogoda na majówkę. Wiemy, kiedy będzie najgoręcej i kiedy pogoda się popsuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Wulkan Ruang w Indonezji wybuchł we wtorek, wyrzucając w powietrze ogromną kolumnę lawy, gazu i popiołu. To kolejna w ciągu ostatnich dwóch tygodni tak silna erupcja w rejonie stożka. W okolicy panuje najwyższy stopień ostrzeżeń przed erupcją.

Kolumna popiołu, deszcz kamieni. Wydano najwyższy alert wulkaniczny

Kolumna popiołu, deszcz kamieni. Wydano najwyższy alert wulkaniczny

Źródło:
Reuters, BNPB

IMGW ostrzega przed roztopami w południowej Polsce. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych. W części kraju jeden dzień majówki zapowiada się szczególnie groźnie.

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Źródło:
IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Pogoda na dziś. Wtorek 30.04 przyniesie słoneczną aurę. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com