Zalane ulice, przerwy w dostawie prądu. Karolina Południowa zbiera lanie od Iana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, CNN, NY Times, AccuWeather, Reuters

Huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej w piątkowe popołudnie czasu lokalnego (wieczorem naszego czasu). Porywisty wiatr i fale sztormowe spowodowały wiele problemów w miejscowościach zlokalizowanych na wybrzeżu stanu oraz przerwy w dostawie prądu.

Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej w piątek o godzinie 14 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godzina 20). Według prognoz, po wyjściu na ląd Ian przekształci się w cyklon posttropikalny, a w miarę przesuwania się w głąb lądu straci na sile. Mimo to ulewne deszcze dotkną milionów mieszkańców Karoliny Południowej i innych stanów w ciągu najbliższych 24 godzin.

Gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster uspokajał w piątek po południu, że sytuacja nie jest aż tak zła, jak mogłaby być, ale należy zachować pełną ostrożność. Powiedział także, że część stanu boryka się z zalanymi drogami i silnymi podmuchami wiatru.

56 tysięcy odbiorców bez prądu

Jeszcze przed uderzeniem huraganu w wybrzeże Karoliny Północnej w rejonie miasta Charleston panowały trudne warunki. Departament policji poinformował w piątek po południu, że z powodu intensywnej burzy funkcjonariusze musieli chronić się na posterunkach policji. Przez pewien czas policja odpowiadała jedynie na krytyczne wezwania.

Brandon Ellis, dyrektor służb ratunkowych dla hrabstwa Georgetown, powiedział, że obszar ten "naprawdę zbierał lanie". Najcięższa sytuacja panowała w mieście Pawleys Island, gdzie co najmniej pół tuzina osób musiało zostać uratowanych przed powodzią.

Straż pożarna w Charleston poinformowała, że w piątek w całym mieście zamknięto ponad 20 dróg. W okolicy bez prądu pozostawało 56 tysięcy osób. Huragan zniszczył także miejskie mola w miejscowościach Pawleys Island oraz Myrtle Beach

Ian przeszedł przez Pawleys Island, Karolina Południowatwitter.com/PawleysIslandPD
Ian przeszedł przez Pawleys Island, Karolina Południowatwitter.com/PawleysIslandPD
Ian przeszedł przez Pawleys Island, Karolina Południowatwitter.com/PawleysIslandPD

Ściana deszczu od Wirginii do Karoliny

W piątek rano czasu lokalnego - polskie popołudnie - amerykańskie media donosiły o pogarszających się warunkach atmosferycznych na Wschodnim Wybrzeżu. Na kilka godzin przed uderzeniem Iana lokalne służby meteorologiczne zarejestrowały porywy wiatru sięgające 120 km/h na morzu i 106 km/h na lądzie w pobliżu miejscowości Folly Beach.

Huragan przyniósł ze sobą także ulewne opady. W piątek rano deszcz padał na obszarze od Virginia Beach w Wirginii po Hilton Head Island, wyspę w pobliżu południowej granicy Karoliny Południowej. Obydwa miejsca dzieli ponad 680 kilometrów.

- W tym momencie wieje i pada, ale będziemy monitorować sytuację przez cały dzień - powiedział Bob Bromage, dyrektor bezpieczeństwa publicznego w Hilton Head Island.

Na kilka godzin przed uderzeniem huraganu policja w Charleston zaapelowała o "tylko niezbędne podróże" i ogłosiła częściowe zamknięcie dróg.

"Doświadczamy powodzi w wielu lokalizacjach i wdrażamy procedury zamykania dróg. W ciągu dnia zamknięte zostaną kolejne drogi" - podała policja w mediach społecznościowych.

Trwa liczenie strat

Na Florydzie, w którą Ian uderzył z siłą huraganu czwartej kategorii, żywioł spowodował gigantyczne straty. W środę rano gubernator stanu Ron DeSantis potwierdził, że hrabstwa położone na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu wciąż są odcięte od prądu. W niektórych miejscach dostępu do elektryczności nie ma nawet 99 procent mieszkańców.

W hrabstwie Lee, które zostało szczególnie ciężko dotknięte przez żywioł, zniszczona została sieć wodociągowa, a prąd został przywrócony zaledwie w 15 procentach domostw. Silny wiatr i fale zmyły także część mostów, kompletnie odcinając od cywilizacji wyspy Sanibel Island, Pine Island i Fort Myers Beach. W ratowanie ich mieszkańców zaangażowane są nie tylko służby ratunkowe, ale także wolontariusze.

Na początku tygodnia Ian uderzył również w Kubę. Huragan wyłączył prąd na całej 11-milionowej wyspie, zrównał z ziemią domy i zniszczył pola uprawne. W czwartek wieczorem Kubańczycy wyszli na ulice Hawany w akcie protestu po kolejnym dniu przerwy w dostawie prądu.

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, CNN, NY Times, AccuWeather, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PawleysIslandPD

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W środę 19.06 znaczną część Polski nawiedzą burze z obfitymi opadami deszczu i bardzo silnymi porywami wiatru. Padać nie powinno tylko na południowym wschodzie i tam będzie upalnie.

Pogoda na dziś - 19.06. Duże różnice temperatury i gwałtowne burze

Pogoda na dziś - 19.06. Duże różnice temperatury i gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do końca tygodnia czeka nas pogoda w kratkę. Ponieważ chłód z północy będzie ścierał się z gorącem znad Afryki, spodziewamy się dużych różnic w temperaturze oraz gwałtownych burz.

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl