Pakistańskie miasto Lahaur w ostatnich dniach znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a kilka dni temu padł rekord stężenia smogu. W związku z tak poważną sytuacją w prowincji Pendżab dla mieszkańców wprowadzono obostrzenia, powstała też inicjatywa na rzecz walki ze złą jakością powietrza.
W środę wskaźnik zanieczyszczenia powietrza AQI w Lahaur, głównym ośrodku gospodarczym prowincji, osiągnął wartość 1165, plasując to 14-milionowe miasto na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Na drugim miejscu była stolica Indii - Nowe Delhi - z wynikiem 299.
Wskaźnik AQI na poziomie 0-50 jest uważany za dobry, podczas gdy zanieczyszczenie pomiędzy 400-500 ma bardzo negatywny wpływ na zdrowych ludzi i stanowi duże zagrożenie dla osób zmagających się z chorobami. Wartość powyżej 800 uznawana jest za śmiertelne zagrożenie.
Obostrzenia i zespół do walki ze smogiem
W Pendżabie zamknięto wszystkie szkoły do 17 listopada. Wcześniej w Lahaur podjęto decyzję o zamknięciu szkół podstawowych na tydzień i o odwołaniu wszystkich zajęć sportowych odbywających się na otwartej przestrzeni na trzy miesiące - poinformował dziennik "India Today".
- Kiedy moje dziecko wróciło do domu po zabawie na świeżym powietrzu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy. Szybko pojechaliśmy z nim do szpitala. Lekarze stwierdzili, że smog spowodował problemy z oddychaniem - opowiadała jedna z mieszkanek Lahaur.
Mieszkańcom zakazano używania riksz motorowych, wstrzymano prace budowlane, a uliczni sprzedawcy, którzy gotują na otwartym ogniu, muszą zamykać swoje punkty o godzinie 20. W poniedziałek połowa pracowników w instytucjach publicznych przeszła na pracę zdalną.
Lokalne władze powołały inicjatywę, której działania mają dotyczyć walki z zanieczyszczonym powietrzem, nazywaną po angielsku "smog war room". W skład zespołu wchodzą przedstawiciele ośmiu regionalnych departamentów. - Komitet dwa razy dziennie będzie sprawdzał prognozy pogody i jakości powietrza oraz monitorował wydajność i działanie służb terenowych - wyjaśnił rzecznik departamentu ochrony środowiska prowincji Sajif Bashir. Ma on również wydawać porady i zalecenia dla mieszkańców dotyczące smogu.
Przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska jakość spalin, kontrolowane przez rolników wypalanie ściernisk pod nowy zasiew oraz ochłodzenie i wiatr nadciągający znad indyjskiego stanu graniczącego z Pakistanem, regionu bogatego w rolnictwo.
Indie chcą wywołać sztuczny deszcz
Bardzo duże stężenie smogu utrzymuje się też w północnych Indiach. We wtorek w Nowym Delhi poziom zanieczyszczeń według na około 30 procent stacji pomiarowych przekraczał 400. Jest to ponad ośmiokrotnie więcej niż wartość określająca jakość powietrza jako dobrą.
W kraju rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza. Apel w tej sprawie wystosował minister środowiska Delhi Gopal Rai.
Źródło: Reuters, India Today, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RAHAT DAR