Wulkan Szywiełucz na rosyjskiej Kamczatce stał się niezwykle aktywny, grożąc potężną erupcją - ostrzegły w niedzielę służby badające erupcje na tym półwyspie.
Jak poinformowało obserwatorium KVERT (Kamchatka Volcanic Eruption Response Team) na swojej stronie internetowej, odnotowano "powiększanie się kopuły lawowej" i żarzenie się jej oraz "towarzyszącą temu procesowi silną aktywność fumaroli". Fumarole to otwory, z których wydobywają się gazy takie jak chlorowodór, dwutlenek siarki i para wodna. Poinformowano również o "eksplozjach i gorących lawinach".
"Wybuchy popiołu na wysokość 10-15 kilometrów mogą wystąpić w każdej chwili. Trwająca aktywność może wpłynąć na międzynarodowy ruch lotniczy" - czytamy w komunikacie KVERT.
Rosyjska państwowa agencja prasowa RIA Nowosti zacytowała w tej sprawie Alieksieja Ozerowa, dyrektora Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk. - W nocy kopuła świeci prawie na całej swojej powierzchni - powiedział. Zaznaczył, że taka sytuacja jest obserwowana zwykle przed potężną erupcją. - Gorące lawiny o temperaturze tysiąca stopni Celsjusza schodzą po zboczach - dodał.
Jeden z najbardziej aktywnych
Szywiełucz to jeden z największych i najbardziej aktywnych wulkanów na Kamczatce. Jest najdalej wysuniętym na północ wulkanem na tym rosyjskim półwyspie. Ma wysokość 3283 metrów nad poziomem morza.
Według NASA do ostatniej poważnej erupcji doszło w 2007 roku.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne