Międzynarodowy zespół naukowców odkrył ogromną rafę koralową u wybrzeży Tahiti, wyspy należącej do Polinezji Francuskiej. Co zadziwiające - znajduje się ona na głębokości ponad 30 metrów, a więc w strefie, do której dociera niewiele światła słonecznego.
Rafa koralowa, która ma ponad trzy kilometry długości, została odkryta przez międzynarodowy zespół naukowców u wybrzeża Tahiti, wyspy położonej w południowej części Oceanu Spokojnego, należącej do Polinezji Francuskiej. Rafa znajduje się na głębokości ponad 30 metrów, w strefie mezopelagicznej, potocznie zwanej "strefą zmierzchu". Skąd taka nazwa dla strefy? Znajduje się ona między strefą epipelagiczną, do której dociera najwięcej promieni słonecznych a strefą batypelagiczną, gdzie panuje mrok. Światło docierające do strefy mezopelagicznej jest słabe.
Naukowcy z programu prowadzonego przez UNESCO w Polinezji Francuskiej powiedzieli, że odkryta w listopadzie 2020 roku rafa nie jest dotknięta zjawiskiem blaknięcia, które uszkodziło sąsiednie takie ekosystemy w płytszych wodach. Podczas nurkowań, trwających łącznie 200 godzin, badacze byli świadkami rozmnażania się koralowców.
- To było magiczne doświadczenie - powiedział Alexis Rosenfeld, francuski fotograf podwodny, który był częścią międzynarodowego zespołu nurków, którzy dokonali odkrycia.
Rafy koralowe
Zdaniem badaczy wiele takich ekosystemów nie zostało dotąd odkrytych. - Do tej pory lepiej znamy powierzchnię Księżyca niż głębokie oceany. Tylko 20 procent całego dna morskiego zostało zmapowane - powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.
Większość znanych na świecie raf koralowych znajduje się na głębokości 25 metrów, wielu z nich grozi śmierć ze względu na zmiany klimatu. Rosnąca średniej temperatura wód i oceanów powoduje, że koralowce blakną i obumierają.
Jak powiedział profesor Murray Roberts, biolog morski z Uniwersytetu w Edynburgu, właśnie takie odkrycia pokazują potrzebę mapowania raf koralowych, aby upewnić się, że mogą być w przyszłości chronione. - Nadal kojarzymy koralowce z najpłytszymi morzami, ale tutaj znajdujemy ogromny, wcześniej nieznany system raf koralowych głębiej - mówił.
Źródło: ENEX