W jaskini Postojna w Słowenii wykluło się ponad 30 przedstawicieli gatunku płaza nazywanego odmieńcem jaskiniowym. To największe spośród zwierząt żyjących w jaskiniach i jedyne kręgowce w Europie występujące wyłącznie w takim środowisku.
W znajdującej się na południowym zachodzie Słowenii jaskini Postojna samica złożyła na początku czerwca 43 jaja. Wykluły się z nich 32 osobniki, co badacze określili jako rekordowy sukces reprodukcyjny. Przypomnieli, że w 2016 roku płazy wykluły się tylko z 34 procent złożonych jaj. Na świat przyszły wtedy 22 osobniki.
Odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus) jest gatunkiem płaza z rodziny odmieńcowatych. Mierzy od 25 do 35 centymetrów długości. Jego pożywienie stanowią skorupiaki, robaki, ślimaki i inne wodne bezkręgowce. Zwierzęta te żyją nawet sto lat, a bez pożywienia są w stanie przeżyć kilkadziesiąt miesięcy.
Im cieplej, tym szybciej się rozwijają
Naukowcy podkreślają, że gatunek ten w jaskini Postojna ma idealne warunki do rozwoju. Badania potwierdzają, że na szybkość rozwoju zarodków i wylęgu wpływa temperatura środowiska. Wyższa sprawia, że rozwój przebiega szybciej.
Sześć lat temu, gdy temperatura wynosiła 8-9 stopni Celsjusza, pierwsze odmieńce urodziły się po czterech miesiącach. W tym roku, przy temperaturze 10-12 st. C, zaczęły się wykluwać o miesiąc wcześniej.
Źródło: ENEX, postojnska-jama.eu, tvnmeteo.pl