Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus przyczyniła się do śmierci plażowicza, który kąpał się w Morzu Bałtyckim w Niemczech. Jak podały władze kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, mężczyzna był przewlekle chory, a na jego ciele znajdowały się otwarte rany. Bakterie te powodują poważną chorobę martwiczą tkanek.
74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku. Podczas pływania zakaził się niebezpieczną bakterią Vibrio vulnificus. Jak poinformował urząd zdrowia i spraw społecznych (LAGuS) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech, jest to pierwszy zgon w tym sezonie kąpielowym w wyniku zakażenia bakterią.
Miał otwarte rany
Władze podały, że starszy mężczyzna miał rany na skórze i był przewlekle chory. Urząd nie chciał podać więcej szczegółów na temat miejsca kąpieli i wcześniejszych chorób mężczyzny - informuje portal "Bild", przypominając, że już na początku lipca urząd w Rostocku oficjalnie ostrzegał przed Vibrio vulnificus w Morzu Bałtyckim.
- 74-letni wczasowicz zmarł w wyniku infekcji, której nabawił się po kąpieli w Morzu Bałtyckim - podała rzeczniczka urzędu Anja Neutzling.
Szczególnie niebezpieczne dla osób starszych
Do infekcji Vibrio vulnificus może dojść w wyniku kontaktu otwartych ran z ciepłą, morską lub słonawą wodą, ale także w wyniku zjedzenia niedogotowanych owoców morza. Mikroorganizm może powodować martwicze zapalenie powięzi - poważną chorobę kończącą się martwicą tkanek, która bardzo często wymaga amputacji. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, u których występują pewne czynniki ryzyka, takie jak choroby przewlekłe lub istniejący niedobór odporności.
Rzeczniczka LAGuS Anja Neutzling powiedziała "Bildowi", że nawet teraz bakterie "są nadal obecne masowo w wodzie i stanowią potencjalne zagrożenie". Jednym z powodów są bardzo wysokie temperatury we wrześniu. Jak dotąd w tym sezonie kąpielowym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim odnotowano cztery infekcje. W ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 10 zakażeń Vibrio vulnificus.
Źródło: PAP, CDC
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock