Władze amerykańskiego Parku Narodowego Yosemite w Kalifornii zamierzają na kilka dni zamknąć większą część rezerwatu. Przyczyną jest prognozowana fala upałów i potencjalne powodzie, które mogą pojawić się w związku z szybko topniejącym śniegiem.
Park ma być zamknięty od piątkowego wieczoru do środy. Jednak jak przekazały władze, niewykluczone, że zakaz wstępu będzie obowiązywał dłużej. Wszystko zależy od tego, jak szybko topniejący śnieg będzie spływał do rzeki Merced, która wiedzie przez dolinę. Do jej największego wezbrania ma dojść w weekend.
Przedstawiciele parku obiecali, że wszystkie rezerwacje na kwatery i miejsca do biwakowania zostaną automatycznie anulowane, a kupujący otrzymają za nie zwrot pieniędzy.
Ponad 30 stopni Celsjusza
Według prognoz, do środkowej części Kalifornii zmierza bardzo silna fala upałów. W ciągu dnia temperatura ma sięgać ponad 30 stopni. Władzie parku spodziewają się więc, że wiosenna odwilż zostanie gwałtownie przyspieszona. Na razie śniegu wciąż jest całkiem dużo, gdyż tegoroczne opady były rekordowo obfite - miejscami spadło go do ponad 100 centymetrów. Tak duże ilości śniegu przyczyniły się do zamknięcia parku na trzy tygodnie na przełomie lutego i marca. Teraz silny spływ wód roztopowych z górskich zboczy może spowodować, że i tak mocno napełnione rzeki zaczną wylewać.
Jak stwierdził Daniel Swain, klimatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, do regionu nadchodzą "wielkie roztopy". Z kolei według klimatologa Michaela Andersona, największych powodzi prawdopodobnie należy spodziewać się dopiero od połowy maja. Uspokoił jednak, że każda powódź spowodowana przez topnienie śniegu będzie mniej poważna, niż zjawiska wywołane przez burze lub sztormy.
Jednym z obszarów, który jest najbardziej zagrożony jest północna część doliny San Joaquin, przez którą przepływa rzeka Tule. Przez długi czas zbiornik był nękany przez suszę, ale po burzach, do których doszło w ciągu kilku ostatnich tygodni, bardzo szybko się napełnił. Kolejne masy wody zwiększają ryzyko zalania okolicznych pól uprawnych i rancz.
Park Narodowy Yosemite został założony w 1890 roku. Obecnie zajmuje obszar ponad trzech tysięcy kilometrów kwadratowych. Każdego roku jest odwiedzany przez około 4 miliony turystów.
Źródło: Reuters, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock