Rajska wyspa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. "Co właściwie mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia"

Źródło:
CNN
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną suszą
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną susząGoogle Earth
wideo 2/15
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną susząGoogle Earth

Wyspa Majotta stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu wodnego. Ten francuski departament i region zamorski położony u wschodniego wybrzeża Afryki, między Mozambikiem a Madagaskarem, dotknęła susza. Jest ona, zdaniem ekspertów, następstwem kryzysu klimatycznego spowodowanego przez działalność człowieka.

Zamieszkana przez przeszło 300 tysięcy osób Majotta, będąca francuskim departamentem położonym na Oceanie Indyjskim, zmaga się z najgorszą od 1997 roku suszą. Poziom wody w dwóch zbiornikach wodnych, które znajdują się na wyspie, osiągnęły "krytyczny poziom". Jeden z nich wypełniony jest w siedmiu procentach, a drugi zaledwie w sześciu. Są na skraju wyschnięcia. Sytuacja zmusiła władze do drastycznych cięć w dostawach tego naturalnego surowca. Mieszkańcy mają dostęp do wody tylko przez około 18 godzin i to co kilka dni. Wielu twierdzi, że ta niewielka ilość wody, którą mają, jest często zanieczyszczona i niezdatna do picia.

Kiedy Racha Mousdikoudine, mieszkanka Majotty, otwiera kran w kuchni, nie wie, co się stanie. - Woda może w ogóle nie polecieć albo poleci przez około 30 minut - powiedziała w rozmowie z amerykańską stacją CNN. - Może też pojawić się dopiero po wielu godzinach oczekiwania - dodała.

Butelki z wodą stały się na wyspie rzadkim i drogim towarem na półkach supermarketów.

Brakuje wody na wyspie, dzieci nie mogą umyć zębów

Francuski rząd zareagował na kryzys wodny już we wrześniu, wysyłając na wyspę 600 tysięcy litrów butelkowanej wody dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Oddelegował również żołnierzy i urzędników państwowych do pomocy w jej dystrybucji. Rząd zawiesił również konieczność płacenia rachunków za wodę dla wszystkich mieszkańców tego zamorskiego regionu.

Jednak wielu mieszkańców Majotty czuje się opuszczonych przez zarządzających wyspą. 27-letnia Douainda Attoumani boi się tego, co może przynieść przyszłość. Mieszka w 10-osobowym gospodarstwie domowym z rodzicami, siostrą, czterema braćmi i dwoma kuzynami. - Każdy dzień jest trudniejszy od poprzedniego - powiedziała w rozmowie z CNN. - Władze wydają się być nieobecne w naszym codziennym cierpieniu. Kiedy nie mamy wody, to co właściwie zamierzam mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia - dodała.

- Jestem Francuzką, ale bez żadnej autonomii, ponieważ nie mam wody - zauważyła Attoumani. - Muszę wybierać między poszukiwaniem wody dla mojej rodziny a pójściem do pracy. W kraju takim jak Francja podejmowanie tego rodzaju decyzji jest niewyobrażalne - dodała.

Proste czynności, takie jak mycie zębów lub nalewanie wody do szklanek dla jej córek w wieku 7 i 9 lat, stały się tak ogromnym wyzwaniem. Wraz z mężem postanowili wysłać dzieci do babci na francuskie terytorium Reunion, około dwóch godzin lotu z Majotty. Decyzja była niezwykle trudna. - Doszłam do punktu, w którym nie mogłam już zapewnić bezpieczeństwa moim dzieciom. Gotować im odpowiednich posiłków, dbać o ich higienę - powiedziała 27-latka.

Zanieczyszczona woda i epidemia chorób układu pokarmowego

Woda na wyspie jest rzadkością. Ale kiedy wreszcie zaczyna lecieć z kranów, często jest zanieczyszczona. Regionalny Urząd Zdrowia (ARS) na Majottcie zidentyfikował kilka przypadków skażeń wody niebezpiecznymi bakteriami.

Estelle Youssouffa, deputowana do Zgromadzenia Narodowego Francji, powiedziała w rozmowie z CNN, że powodem, dla którego władze są w stanie stwierdzić, że woda jest zdatna do picia, jest fakt, iż przeprowadzają testy dopiero po kilkugodzinnej przerwie w jej przepływie. ARS podało, że testy są przeprowadzane po 12 godzinach od odcięcia wody.

Zarówno Mousdikoudine, jak i Attoumani powiedziały, że kiedy woda pojawi się po odcięciu, jest brudna. Czysta zaczyna płynąć dopiero po kilku godzinach. Jednak większość mieszkańców wyspy nie może zrezygnować z niej w tym czasie, gdyż jest ona racjonowana.

Według doktora Soumetha Abasse'a, przewodniczącego komitetu medycznego szpitala Majotty, na wyspie panuje epidemia chorób układu pokarmowego.

- Epidemie zapalenia żołądka i jelit nie są niczym niezwykłym w miesiącach letnich, ale ta trwa całą jesień - powiedział lekarz. - Niektóre przypadki były bardzo trudne i wiele z nich kończyło się na oddziale intensywnej terapii - dodał.

Lekarz zauważył, że przyczyną epidemii jest zarówno zanieczyszczona woda, jak i niższe standardy higieny wynikające z mniejszego dostępu ludzi do wody. - Ludzie nie myją często rąk, nie myją się, nie spłukują toalet - podkreślił. - W każdej chwili sprawy mogą wymknąć się spod kontroli, a my nie mamy wystarczającej liczby pracowników, by sobie z tym poradzić - dodał Abasse.

Estelle Youssouffa powiedziała, że populacja Majotty niemal podwoiła się od 2007 roku, a rozwój infrastruktury nie nadąża za tym wzrostem. W szpitalu brakuje personelu.

Według ekspertki nawet poza okresami suszy produkcja wody na francuskim terytorium była niewystarczająca, a przerwy w jej dostawie były regularnym zjawiskiem na długo przed tegorocznymi, wyjątkowo niskimi opadami deszczu.

Majotta Juliot.Groendu/AdobeStock

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę związane z większą populacją w połączeniu ze skutkami zmian klimatycznych, które powodują, że susze są zarówno częstsze, jak i bardziej dotkliwe, wywarły ogromną presję na zasoby wodne wyspy.

Majotta została skolonizowana przez Francję w 1841 roku. Wyspa została formalnie uznana za francuski departament w 2011 roku, co oznacza, że ma taki sam status prawny, jak 96 departamentów wchodzących w skład Francji kontynentalnej.

Autorka/Autor:anw / prpb

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/@gouvernementFR

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem. Do czwartku w ciągu na termometrach możemy zobaczyć nawet do 36 stopni Celsjusza. Z kolei w nocy temperatura minimalna nie spadnie poniżej 15 st. C. W kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.

Dzieje się na mapie Polski. Szereg alarmów przed upałem - nawet drugiego stopnia

Dzieje się na mapie Polski. Szereg alarmów przed upałem - nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Nadchodząca noc będzie ciepła. Środa, 2.07, zapowiada się słonecznie w całym kraju. W największych miastach termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą ponad 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 2.07. Po ciepłej nocy przyjdzie upalny dzień

Pogoda na jutro - środa, 2.07. Po ciepłej nocy przyjdzie upalny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

We włoskiej Lombardii ziemia osunęła się na alpejskie osady, powodując uszkodzenia budynków i opóźnienia w ruchu.

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Źródło:
ENEX, SondrioToday

W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Źródło:
Reuters, El Pais, El Nuevo Dia, La Razon

Kolejne dni przyniosą najwyższe do tej pory temperatury w tym roku. W niektórych rejonach Polski termometry pokażą nawet 36 stopni Celsjusza. Już w czwartek w części kraju pogoda się załamie, przynosząc deszcz i burze.

Najwyższe temperatury w tym roku. Gdzie żar będzie największy

Najwyższe temperatury w tym roku. Gdzie żar będzie największy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Źródło:
Klub Gaja

Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Źródło:
PAP, sicnoticias.pt

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Źródło:
PAP, upei.ca

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Źródło:
Axiom Space, PAP

Huragan Flossie wędruje nad Oceanem Spokojnym. Żywioł prawdopodobnie nie uderzy w ląd, ale ma poruszać się wzdłuż wybrzeża Meksyku. Władze wydały ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru.

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Źródło:
ABC News, NHC

Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Źródło:
TVN24+

W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, gazeteoksijen.com

W niedzielę temperatura powierzchni Morza Śródziemnego wyniosła 26,01 stopnia Celsjusza. To aż o trzy stopnie więcej niż średnio o tej porze roku.

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Indii zawalił się budynek mieszkalny. Zdarzenie zostało wywołane osunięciem się ziemi, które było konsekwencją ulewnego deszczu.

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Źródło:
Reuters

Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

Źródło:
Reuters

W poniedziałek we Włoszech w rejonie Pól Flegrejskich zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny w Neapolu.

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Źródło:
PAP, ANSA

Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podróżowanie z alergią wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę alergeny w miejscu docelowym, lecz także dostosować plan podróży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Źródło:
anaphylaxis.org.uk

Fala upałów objęła Chorwację. W niedzielę w Rijece, do której dojeżdża pociąg z Warszawy, termometry pokazały 37 stopni Celsjusza. Przed spiekotą ostrzegają meteorolodzy i lekarze.

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Źródło:
ENEX, vecernji.hr, nacional.hr, PAP

Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Źródło:
PAP, El Periodico, IPMA, AEMET, tvnmeteo.pl

W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Źródło:
PAP, dailynewsegypt.com

Trzeciego dnia pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad dwoma polskimi eksperymentami i przygotowywał materiały promocyjne.

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Źródło:
PAP, CBS News

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

Źródło:
PAP, El Pais, RTVE

Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Źródło:
Reuters, PAP