Rajska wyspa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. "Co właściwie mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia"

Źródło:
CNN
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną suszą
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną susząGoogle Earth
wideo 2/11
Francuski departament Majotta zmaga się z poważną susząGoogle Earth

Wyspa Majotta stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu wodnego. Ten francuski departament i region zamorski położony u wschodniego wybrzeża Afryki, między Mozambikiem a Madagaskarem, dotknęła susza. Jest ona, zdaniem ekspertów, następstwem kryzysu klimatycznego spowodowanego przez działalność człowieka.

Zamieszkana przez przeszło 300 tysięcy osób Majotta, będąca francuskim departamentem położonym na Oceanie Indyjskim, zmaga się z najgorszą od 1997 roku suszą. Poziom wody w dwóch zbiornikach wodnych, które znajdują się na wyspie, osiągnęły "krytyczny poziom". Jeden z nich wypełniony jest w siedmiu procentach, a drugi zaledwie w sześciu. Są na skraju wyschnięcia. Sytuacja zmusiła władze do drastycznych cięć w dostawach tego naturalnego surowca. Mieszkańcy mają dostęp do wody tylko przez około 18 godzin i to co kilka dni. Wielu twierdzi, że ta niewielka ilość wody, którą mają, jest często zanieczyszczona i niezdatna do picia.

Kiedy Racha Mousdikoudine, mieszkanka Majotty, otwiera kran w kuchni, nie wie, co się stanie. - Woda może w ogóle nie polecieć albo poleci przez około 30 minut - powiedziała w rozmowie z amerykańską stacją CNN. - Może też pojawić się dopiero po wielu godzinach oczekiwania - dodała.

Butelki z wodą stały się na wyspie rzadkim i drogim towarem na półkach supermarketów.

Brakuje wody na wyspie, dzieci nie mogą umyć zębów

Francuski rząd zareagował na kryzys wodny już we wrześniu, wysyłając na wyspę 600 tysięcy litrów butelkowanej wody dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Oddelegował również żołnierzy i urzędników państwowych do pomocy w jej dystrybucji. Rząd zawiesił również konieczność płacenia rachunków za wodę dla wszystkich mieszkańców tego zamorskiego regionu.

Jednak wielu mieszkańców Majotty czuje się opuszczonych przez zarządzających wyspą. 27-letnia Douainda Attoumani boi się tego, co może przynieść przyszłość. Mieszka w 10-osobowym gospodarstwie domowym z rodzicami, siostrą, czterema braćmi i dwoma kuzynami. - Każdy dzień jest trudniejszy od poprzedniego - powiedziała w rozmowie z CNN. - Władze wydają się być nieobecne w naszym codziennym cierpieniu. Kiedy nie mamy wody, to co właściwie zamierzam mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia - dodała.

- Jestem Francuzką, ale bez żadnej autonomii, ponieważ nie mam wody - zauważyła Attoumani. - Muszę wybierać między poszukiwaniem wody dla mojej rodziny a pójściem do pracy. W kraju takim jak Francja podejmowanie tego rodzaju decyzji jest niewyobrażalne - dodała.

Proste czynności, takie jak mycie zębów lub nalewanie wody do szklanek dla jej córek w wieku 7 i 9 lat, stały się tak ogromnym wyzwaniem. Wraz z mężem postanowili wysłać dzieci do babci na francuskie terytorium Reunion, około dwóch godzin lotu z Majotty. Decyzja była niezwykle trudna. - Doszłam do punktu, w którym nie mogłam już zapewnić bezpieczeństwa moim dzieciom. Gotować im odpowiednich posiłków, dbać o ich higienę - powiedziała 27-latka.

Zanieczyszczona woda i epidemia chorób układu pokarmowego

Woda na wyspie jest rzadkością. Ale kiedy wreszcie zaczyna lecieć z kranów, często jest zanieczyszczona. Regionalny Urząd Zdrowia (ARS) na Majottcie zidentyfikował kilka przypadków skażeń wody niebezpiecznymi bakteriami.

Estelle Youssouffa, deputowana do Zgromadzenia Narodowego Francji, powiedziała w rozmowie z CNN, że powodem, dla którego władze są w stanie stwierdzić, że woda jest zdatna do picia, jest fakt, iż przeprowadzają testy dopiero po kilkugodzinnej przerwie w jej przepływie. ARS podało, że testy są przeprowadzane po 12 godzinach od odcięcia wody.

Zarówno Mousdikoudine, jak i Attoumani powiedziały, że kiedy woda pojawi się po odcięciu, jest brudna. Czysta zaczyna płynąć dopiero po kilku godzinach. Jednak większość mieszkańców wyspy nie może zrezygnować z niej w tym czasie, gdyż jest ona racjonowana.

Według doktora Soumetha Abasse'a, przewodniczącego komitetu medycznego szpitala Majotty, na wyspie panuje epidemia chorób układu pokarmowego.

- Epidemie zapalenia żołądka i jelit nie są niczym niezwykłym w miesiącach letnich, ale ta trwa całą jesień - powiedział lekarz. - Niektóre przypadki były bardzo trudne i wiele z nich kończyło się na oddziale intensywnej terapii - dodał.

Lekarz zauważył, że przyczyną epidemii jest zarówno zanieczyszczona woda, jak i niższe standardy higieny wynikające z mniejszego dostępu ludzi do wody. - Ludzie nie myją często rąk, nie myją się, nie spłukują toalet - podkreślił. - W każdej chwili sprawy mogą wymknąć się spod kontroli, a my nie mamy wystarczającej liczby pracowników, by sobie z tym poradzić - dodał Abasse.

Estelle Youssouffa powiedziała, że populacja Majotty niemal podwoiła się od 2007 roku, a rozwój infrastruktury nie nadąża za tym wzrostem. W szpitalu brakuje personelu.

Według ekspertki nawet poza okresami suszy produkcja wody na francuskim terytorium była niewystarczająca, a przerwy w jej dostawie były regularnym zjawiskiem na długo przed tegorocznymi, wyjątkowo niskimi opadami deszczu.

Majotta Juliot.Groendu/AdobeStock

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę związane z większą populacją w połączeniu ze skutkami zmian klimatycznych, które powodują, że susze są zarówno częstsze, jak i bardziej dotkliwe, wywarły ogromną presję na zasoby wodne wyspy.

Majotta została skolonizowana przez Francję w 1841 roku. Wyspa została formalnie uznana za francuski departament w 2011 roku, co oznacza, że ma taki sam status prawny, jak 96 departamentów wchodzących w skład Francji kontynentalnej.

Autorka/Autor:anw / prpb

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/@gouvernementFR

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters