Mapa pożarów w Europie. Ewakuacje, zakaz biwakowania, zagrożone zabytki, "sytuacja nadal nieopanowana"

Autor:
as,
rzw
Źródło:
Reuters, CM Journal, SDIS-33, tvnmeteo.pl
Płonie las w prowincji Malaga na południu Hiszpanii
Płonie las w prowincji Malaga na południu HiszpaniiKontakt 24
wideo 2/2
Pożary w Europie

Południe i zachód Europy znajdują się pod wpływem długiej, intensywnej fali upałów, która przyniosła ze sobą zwiększone ryzyko wybuchu pożarów. Ogień szaleje w wielu popularnych wśród turystów miejscach w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Francji. Setki osób trzeba było ewakuować, gdy żywioł docierał w pobliże ich zabudowań.

Rok 2022 jest szczególnie niebezpieczny pod względem pożarów. Jak wskazują dane Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), do 9 lipca w krajach Unii Europejskiej spłonęły ponad 343 tysiące hektarów. To prawie tyle samo, ile średnio w ciągu całego roku. Z wielu miejsc w Europie spływają informacje o trudnej walce z żywiołem.

Setki osób zostało ewakuowanych z domów w wyniku pożarów we Francji, Hiszpanii i Portugalii w piątek.

Mapa pożarów w Europie w dniach 09-15.07. Na czerwono zaznaczone są aktywne pożaryEFFIS/Copernicus

Mapa dostępna jest również na oficjalnej stronie projektu EFFIS.

Hektary spalone w 2022 roku (czerwony) w porównaniu ze średnimi wartościami historycznymi (niebieski)EFFIS/Copernicus

Ogień na Półwyspie Iberyjskim

Ekstremalnie doświadczane upałami kraje - Portugalia i Hiszpania - od wielu dni walczą z potężnymi pożarami. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonej gotowości w związku z wysoką temperaturą i szalejącym ogniem - podaje Associated Press. Z 17 pożarami w tym kraju walczyło w piątek ponad 1000 strażaków.

Także w Hiszpanii doliczono się tego dnia kilkunastu pożarów w przyrodzie. Pożary w części Estremadury, która graniczy z Portugalią, oraz w centralnym regionie Kastylia i Leon, zmusiły do ewakuacji w nocy z czwartku na piątek mieszkańców czterech kolejnych miejscowości. Płomienie zagrażają XVI-wiecznemu klasztorowi i parkowi narodowemu.

W Katalonii na północnym wschodzie władze zawiesiły biwakowanie i uprawianie sportu w okolicach 275 miejscowości, by zapobiec zagrożeniu pożarowemu, a także ograniczyły prace rolne z udziałem maszyn.

W piątek odnotowano nowy pożar w Hiszpanii. Z kilku miasta w prowincji Malaga ewakuowanych zostało ponad dwa tysiące osób.

Google Maps

Ogień we Francji

Z pożarami zmaga się również Francja. Od zeszłego tygodnia ogień pojawił się w wielu miejscach na południu kraju. W środę strażacy walczyli z żywiołem w regionie Żyronda. Płomienie pojawiły się w dwóch miejscach: w okolicach miasta Landiras oraz na wybrzeżu Atlantyku, w okolicach popularnej plaży Dune du Pyla. W obydwu miejscach konieczne były ewakuacje mieszkańców i turystów.

W piątek poinformowano, że jak dotąd w departamencie Żyrondy 11 300 osób zostało ewakuowanych. Spłonęło około 7.350 hektarów ziemi. Władze przekazały, że sytuacja nadal nie jest opanowana.

Chorwacja zmaga się z pożarami

Od kilku dni także Chorwacja zmaga się z pożarami. Na Kontakt 24 otrzymujemy nagrania z nadmorskiej miejscowości Vodice, przedstawiające kłęby dymu z okolicznego pożaru. Jak opowiadał pan Zbigniew, autor nagrania, ogień szalał bardzo blisko domów.

- Od 12 lat przyjeżdżam co roku tutaj na wakacje, właśnie do tego miasta. Tutaj często są pożary, ale jeszcze nigdy nie widziałem takiego. Paliło się wielokrotnie, ale nie aż tak. Samoloty gaszą pożar. O 4 rano nie było czym oddychać, musieliśmy pozamykać okna. Mieliśmy balkon zasypany popiołem i resztką spalonej trawy. Ogień musiał być już bardzo blisko - mówił.

Autor:as, rzw

Źródło: Reuters, CM Journal, SDIS-33, tvnmeteo.pl