Według meteorologów z australijskiego Biura Meteorologicznego (BoM), La Nina zaczyna słabnąć. Oznacza to, że w kraju będą odnotowywane mniej ulewne opady i rzadziej będzie dochodzić do rozległych powodzi.
Jak poinformowało we wtorek australijskie Biuro Meteorologiczne (BoM), La Nina, która w ostatnich miesiącach przyniosła rekordowe opady i niszczycielskie powodzie, zaczęła zanikać.
Czym jest La Nina?
Ubiegły rok był trzecim z rzędu, kiedy świat zmagał się z konsekwencjami zjawiska La Nina. Do zjawiska dochodzi, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów, które wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu. Odwrotnością zjawiska La Nina jest El Nino.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.
La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z powodu sporej odległość od Pacyfiku, o wiele trudniej przewidzieć jej konsekwencje.
Neutralne warunki
W przypadku Australii trzeci rok z La Niną upłynął pod znakiem poważnych powodzi. W marcu i październiku 2022 kraj doświadczył intensywnych opadów wzdłuż wschodniego, bardzo zaludnionego wybrzeża. Meteorolodzy z Sydney informowali wręcz, że był to najbardziej wilgotny rok od 164 lat.
Zdecydowana większość modeli klimatycznych sugeruje, że La Nina "prawdopodobnie jest bliska końca", ponieważ warunki ją wywołujące zaczynają słabnąć.
Konsekwencje przedłużającego zjawiska La Nina najbardziej dotkliwe były dla społeczności przybrzeżnych i mieszkających w okolicach rzek. Wilgotna aura wpłynęła także na przemysł rolniczy. Australia jest co prawda na dobrej drodze, by osiągnąć rekordowe zbiory pszenicy, ale każda dodatkowa porcja opadów może wpłynąć na jakość upraw.
Według BoM po ustąpieniu zjawiska przez jesienne miesiące będą utrzymywać się neutralne warunki.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock