Środowy poranek przyniósł mieszkańcom Alaski spektakularny widok. Jedna z kamer monitoringu nagrała moment, jak niebo przecina bardzo jasny rozbłysk. Właściciel urządzenia - klimatolog Brian Brettschneider z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) od razu rozpoznał, czym było to zjawisko.
Kamera monitoringu przy domu klimatologa Briana Brettschneidera z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej nagrała w środę wczesnym rankiem niezwykłe zjawisko. Nad miejscowością Anchorage na Alasce przemknął bardzo jasny meteor.
Mężczyzna pochwalił się swoim nagraniem w mediach społecznościowych. Jak dodał, od razu rozpoznał, czym był ten obiekt.
- To nie kosmici. To nie jest nic egzotycznego. Takie rzeczy zdarzają się cały czas - mówił. Dodał jednak, że był pod wrażeniem zjawiska. - Był najbardziej imponujący, jakiego widziałem w tej okolicy - powiedział.
Według relacji innych mieszkańców, niesamowity rozbłysk był tak jasny, że wiele osób myślało, że ulicą szybko przejechał pojazd z bardzo silnymi reflektorami. Jak mówili, przez chwilę całe niebo było rozświetlone.
Mógł spaść jako meteoryt
Jak zauważył Mark Conde, profesor fizyki na Uniwersytecie Alaski w Fairbanks, najczęściej to niewielkie kosmiczne odłamki potrafią świecić tak jasno. Tym większym obiektom często towarzyszy także charakterystyczny dźwięk. W tym wypadku świadkowie relacjonowali, że usłyszeli świst.
- Im większy obiekt, tym głębiej wnika w atmosferę. Myślę, że aby być słyszanym, musiał zejść na wysokości około 30-40 kilometrów nad powierzchnią Ziemi - powiedział. - A to cechuje nieco większe obiekty - dodał.
Oszacowanie jak duży mógł być ten meteor, nie jest takie proste, ponieważ trzeba zbadać wiele zmiennych.
- To zależy od prędkości, kompozycji, kąta. Ogólnie rzecz biorąc, oceniałbym jego wielkość gdzieś pomiędzy piłką do koszykówki a wózkiem spożywczym - stwierdził Mike Hankey z American Meteor Society. Jak dodał, biorąc pod uwagę rozmiar i prawdopodobne źródło meteorytu, jego część prawdopodobnie spadła na ziemię jako meteoryt.
Źródło: Reuters, alaskapublic.org, tvnmeteo.pl