Dwa lata z SARS-CoV-2 w Europie. 24 stycznia 2020 roku we Francji zarejestrowano pierwsze trzy przypadki

Źródło:
PAP, worldometers.info

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w Europie od dwóch lat. Pierwsze przypadki zakażeń nowym patogenem - nazywanym wówczas jeszcze wirusem z Wuhanu lub wirusem z Chin - zostały zarejestrowane 24 stycznia 2020 roku we Francji. Niewykluczone przy tym, że wirus mógł krążyć w tym kraju już od jesieni 2019 roku.

Dokładnie dwa lata temu - 24 stycznia 2020 roku - zostały oficjalnie stwierdzone i zarejestrowane we Francji pierwsze trzy przypadki nowego koronawirusa, zarazem pierwsze infekcje SARS-CoV-2 w Europie. Za pacjenta zero uznano handlarza win, Francuza chińskiego pochodzenia. W podobnym czasie zachorowali dwaj chińscy turyści, którzy przybyli z Wuhanu w środkowych Chinach, pierwszego ogniska wirusa.

9 stycznia bieżącego roku minęły dwa lata od pierwszego potwierdzonego zgonu na COVID-19 w Wuhanie. Pierwszą infekcję koronawirusem poza Chinami zgłoszono 13 stycznia w Tajlandii. Wkrótce wykryto go również w Japonii i Korei Południowej, a 21 stycznia pierwsze zakażenie potwierdzono w USA. Pierwszy przypadek śmiertelny poza Chinami odnotowano na Filipinach 2 lutego, zmarły był krótko wcześniej w Wuhanie.

Koronawirus w Europie - od kiedy

Pacjent zero wrócił z Chin 22 stycznia, trafił do szpitala Pellegrin w Bordeaux, dwaj chińscy turyści - do szpitali w Paryżu. Jeden z nich - 80-latek, który Do Francji przybył 23 stycznia 2020 r. - zmarł na oddziale intensywnej terapii szpitala Bichat-Claude-Bernard w Paryżu 14 lutego 2020 roku.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Nowe przypadki i zakażenia w Polsce

Niewykluczone jednak, że patogen dotarł na nasz kontynent nieco wcześniej. Prof. Yves Cohen, kierownik oddziałów intensywnej terapii w szpitalach Avicenne w Bobigny i Jean-Verdier w Bondy, po testach PCR przeprowadzonych na próbkach pobranych od pacjentów, którzy w grudniu 2019 roku i styczniu 2020 przechodzili zapalenie płuc, odkrył przypadek koronawirusa datowany na 27 grudnia 2019 roku. Był to 43-latek, który nie był nigdy w Chinach.

6 maja 2020 r. dr Michel Schmitt ze szpitala Alberta Schweitzera w Colmar zgłosił przypadek koronawirusa datowany na 16 listopada 2019 r. Dotyczył 73-latka, który miał kontakt z Chińczykami na lotnisku Paris-Charles-de-Gaulle.

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm ) opublikowane 6 lutego 2021 roku w czasopiśmie "European Journal of Epidemiology" także pokazało, że koronawirus mógł krążyć we Francji już od jesieni 2019 r.

Jak koronawirus rozprzestrzeniał się we Francji

7 lutego 2020 r. w ośrodku narciarskim Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii, wraz z ujawnieniem pięciu zakażonych osób, obywateli brytyjskich, którzy zostali prawdopodobnie zarażeni przez turystę z Singapuru, nakazano zbadanie wszystkich przebywających w ośrodku turystów, którzy mieli z nimi kontakt. 17 lutego 2020 r. okazało się, że we Francji jest już dwanaście przypadków koronawirusa.

W dniach 17-21 lutego w Miluzie odbyło się ewangeliczne spotkanie Chrześcijańskiego Kościoła Otwartych Drzwi z udziałem kilku tysięcy osób, głównie Francuzów, ale także Belgów, Niemców i Szwajcarów. Spotkanie to uważane jest za jedno z głównych ognisk rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 we Francji, zaraziło się na nim ponad tysiąc osób między innymi z Ajaccio, Agen, Belfort, Besancon, Briancon, Dijon, Macon, Orleanu, Paryża, Saint-Lo czy Strasburga.

25 lutego odnotowano we Francji śmierć pierwszego Francuza zakażonego koronawirusem, nauczyciela z gimnazjum Jean-de-La-Fontaine w Crepy-en-Valois.

29 lutego 2020 r. poinformowano, że koronawirusem zakażonych było we Francji już 100 osób. Główny klaster zakażeń znajdował się w departamencie Oise, gdzie eskadra transportowa uczestniczyła w sprowadzeniu ostatniego dnia stycznia 2020 roku 180 Francuzów przebywających w Wuhanie.

Koronawirus w Europie i we Francji

Według serwisu worldometers.info, Francja obecnie jest klasyfikowana jako czwarte państwo na świecie z największą liczbą odnotowanych przypadków COVID-19 i pierwsze pod tym względem w Europie. Zachorowało ponad 16,6 miliona osób. Z powodu choroby zmarło ponad 128 tysięcy pacjentów. Ostatnie dane, z niedzieli 23 stycznia wskazują, że patogen został wykryty u kolejnych 301 tysięcy osób.

Według danych z poniedziałkowego poranka, do tej pory w Europie odnotowano łącznie 104 179 947 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 1 278 103 zainfekowane osoby.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: PAP, worldometers.info

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed porywistym wiatrem, który ma mocno wiać na południowym wschodzie kraju do wieczora. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Tu wciąż będzie mocno wiać. Są ostrzeżenia

Tu wciąż będzie mocno wiać. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Do dwóch wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Eowyn, która w piątek i sobotę przetaczała się nad Wyspami Brytyjskimi. W niedzielę brytyjskie media poinformowały o śmierci 19-latka ze Szkocji, na którego auto w piątek przewróciło się drzewo - mimo wysiłków lekarzy zmarł on w sobotę.

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Słoń zaatakował turystę i stratował go na śmierć. Do tragicznego wypadku doszło w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Słoń stratował turystę na śmierć

Słoń stratował turystę na śmierć

Źródło:
PAP, citizen.co.za

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Po tygodniach wietrznej i suchej pogody, w wyschniętej południowej Kalifornii spadł deszcz. Opad stał się wybawieniem dla strażaków walczących z wieloma pożarami. Ulewy niosą ze sobą jednak kolejne niebezpieczeństwa.

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Źródło:
PAP, AP

W niedzielę w polskich górach wieje silny wiatr. Z jego powodu wstrzymane zostały rano niektóre wyciągi w rejonie Szczyrku w Beskidach. W Karkonoszach przyszła delikatna odwilż, przez co lód na szlakach częściowo się roztopił.

Mocno wieje w Beskidach, w Karkonoszach na szlakach topi się lód

Mocno wieje w Beskidach, w Karkonoszach na szlakach topi się lód

Źródło:
PAP, GOPR

Pogoda na dziś. Niedziela 26.01 przyniesie wiosenną aurę w dużej części kraju. Choć na niebie pojawi się dużo chmur, termometry wskażą nawet 10 stopni Celsjusza na południu Polski. Na zachodzie i północy kraju pojawią się opady deszczu.

Pogoda na dziś - niedziela, 26.01. Termometry pokażą nawet 10 stopni Celsjusza

Pogoda na dziś - niedziela, 26.01. Termometry pokażą nawet 10 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

Na Kasprowym Wierchu prowadzona jest najwyżej położona w Polsce zbiórka dla WOŚP. Początkowo z powodu silnego wiatru odwołano kursy kolejki linowej na szczyt, a kwestujący przenieśli się do zakopiańskich Kuźnic. Po południu aura nieco się uspokoiła, a akcja przeniosła się na śnieżny szczyt.

"Najwyższa zbiórka w Polsce" wróciła na Kasprowy Wierch

"Najwyższa zbiórka w Polsce" wróciła na Kasprowy Wierch

Aktualizacja:

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Naukowcy odkryli superenzym, który wpływa na poziom testosteronu u batalionów. Samce tego gatunku ptaka mogą pochwalić się unikatową dla królestwa zwierząt strategią lęgową. Odkrycie może w przyszłości pomóc także niektórym ludziom.

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

Źródło:
Simon Fraser University, Jestem na Ptak

W Karolinie Południowej potwierdzono znalezienie i złapanie ostatnich czterech małp, które w listopadzie ubiegłego roku uciekły z laboratorium w mieście Yemassee. Stan zdrowia zwierząt jest dobry, mimo że region ten niedawno nawiedziła burza śnieżna.

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Źródło:
ABC News, AP

Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

Źródło:
The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Wody wyrzuciły na plażę położoną na północy Chile tysiące martwych ryb. Lokalne władze zarządziły sprzątanie, ponieważ rozkładające się zwłoki mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Źródło:
Reuters, soychile.cl

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br