W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).
Kometa Halleya będzie w aphelium 9 grudnia o godzinie 1 czasu uniwersalnego (w Polsce będzie wtedy godz. 2). Oznacza to, że znajdzie się w możliwie najdalej oddalonym od Słońca punkcie swojej orbity. Odległość między ciałami niebieskimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów). Prędkość komety się zmniejszy wyniesie ona około 0,91 km na sekundę.
Obserwacja komety w aphelium będzie niemożliwa, nawet przy wykorzystaniu najbardziej precyzyjnych teleskopów. Najlepszy moment na jej dostrzeżenie nadejdzie we wrześniu 2061 roku - wskazuje NASA. Wówczas ukaże się ona obserwatorom z półkuli północnej . Ostatni raz kometę zauważyć można było w 1986 roku. W aphelium kometa Halleya ponownie znajdzie się za około 76 lat, a więc w 2099 roku.
Kometa Halleya znajdzie się w aphelium
Kometa Halleya, w nomenklaturze astronomicznej znana jako 1P Halley, niejednokrotnie określana jest mianem najsłynniej komety. Dzięki niej zrozumiano bowiem zjawisko komet okresowych. Do XVIII wieku sądzono, że wszystkie tego typu obiekty przelatują przez Układ Słoneczny tylko raz. Jednak w 1705 roku angielski astronom Edmond Halley, wykorzystując teorię grawitacji i ruchów planet Izaaka Newtona, słusznie przewidział, że kometa powróci w 1758 roku. Gdy tak się stało, obiekt nazwano na jego cześć.
ZOBACZ TEŻ: "Diabelska" kometa zmierza w kierunku Ziemi
Przeprowadzone później badania pozwoliły na wskazanie opisujących kometę wzmianek historycznych sprzed ponad 2000 lat. Jedne z pierwszych obserwacji 1P Halley datowane są na 467 p.n.e. Obiekt zapisał się również na kartach historii w 1066 roku, kiedy to jego pojawienie się uznano za zapowiedź śmierci króla Harolda II w bitwie pod Hastings. Z kometą kojarzony jest również pisarz Mark Twain. Brytyjczyk przyszedł na świat w 1935 roku, kiedy na niebie ukazała się 1P Halley, a odszedł w 1910 roku, kiedy kometa ponownie się pojawiła.
Kometa znana jest również za sprawą dwóch wywoływanych przez nią rojów meteorów: majowych Eta Akwarydów i występujących w październiku Orionidów.
Źródło: NASA, Universe Today
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna