Kometa 12/Pons-Brooks pędzi na spotkanie z naszą planetą. W ciągu ostatnich czterech miesięcy naukowcy zaobserwowali na jej powierzchni dwa potężne wybuchy. Wyrzucony materiał utworzył charakterystyczne "rogi".
Kometa oznaczona jako 12/Pons-Brooks to kometa kriowulkaniczna. Kiedy na skutek promieniowania słonecznego jej wnętrze się ogrzewa, dochodzi do wzrostu ciśnienia, po którym ma miejsce gwałtowna eksplozja. W wyniku wybuchu w przestrzeń kosmiczną wyrzucana jest mieszanka lodu, pyłu i gazu. Wydostaje się ona przez pęknięcia w skorupie jądra.
Brytyjskie Stowarzyszenie Astronomiczne (BAA) poinformowało o wykryciu 5 października dużego wybuchu po tym, jak kometa stała się wyjątkowo jasna. W ciągu kolejnych kilku dni obłok gazu i pyłu otaczający jądro komety zajął jeszcze większy obszar, tworząc kształt przypominający rogi. To druga taka sytuacja zaobserwowana w ciągu ostatnich czterech miesięcy.
W związku z charakterystycznym wzorem, w jaki układa się chmura z pyłu i gazu, 12/Pons-Brooks bywa nazywana "diabelską kometą". Jak powiedział Richard Miles, astronom z BAA, kształt ten wynika prawdopodobnie z nieregularności w jądrze komety.
Kometa zbliży się do Ziemi już za kilka miesięcy
12P/Pons-Brooks, należąca do krótkookresowych komet typu Halleya, okrąża Słońce raz na 71 lat. Podczas swojej obecnej podróży najbliżej Słońca znajdzie się 21 kwietnia następnego roku, a punkt najbliższy Ziemi osiągnie w czerwcu - informuje magazyn "Astronomy". Może być widoczna wtedy gołym okiem. Ponownie "diabelska kometa" zbliży się do Ziemi w 2095 r.
Na powierzchni zbliżającej się do nas komety mogą występować kolejne gwałtowne eksplozje, ponieważ będzie na nią oddziaływać coraz większa ilość promieniowania słonecznego.
Pokazała "rogi" drugi raz w tym roku
Poprzednim razem do wybuchu na komecie doszło 20 lipca. Wówczas obłok gazu i pyłu, określany jako koma lub głowa komety, osiągnął średnicę około 230 tysięcy kilometrów, czyli był około siedem tysięcy razy szerszy niż jądro komety. Według BAA erupcja w tym miesiącu była dwa razy silniejsza, ale nie jest jasne, jak szeroka była koma.
Kometa została odkryta w 1812 r. Dokonali tego astronomowie Jean-Louis Pons i William Robert Brooks. Jej oficjalna nazwa pochodzi więc od nazwisk odkrywców.
Źródło: livescience.com, astronomy.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: virtualtelescope.eu