Kalifornia. Półwysep może stać się wyspą? "Na coś takiego nie da się przygotować"

Źródło:
CNN, Reuters, phys.org

Kalifornia zmaga się ze skutkami gwałtownych burz, które nawiedzają stan od kilku tygodni. Mieszkańcy wybrzeża przygotowują się na kolejne uderzenia gwałtownej pogody i towarzyszące im ryzyko niszczycielskich powodzi. Naukowcy zauważają jednak, że nawet tak obfite opady deszczu nie wystarczą, by całkowicie zlikwidować skutki panującej w regionie suszy.

W środę przez Kalifornię przeszła kolejna z serii silnych burz, które przyniosły ze sobą porywisty wiatr i ulewne opady deszczu. Chociaż aura uspokoiła się w czwartek, mieszkańcy stanu przygotowują się na następne uderzenie ekstremalnej pogody. Jak podał oddział Krajowej Służby Meteorologicznej (NWS) w San Francisco, deszcz zacznie padać w piątek wieczorem lokalnego czasu, a w sobotę spodziewane są ulewy i wichury. Kolejna burza ma nadciągnąć na zachodnie wybrzeże Stanów w niedzielę.

Agencja Reuters podała, że według najnowszych ustaleń w Kalifornii w wyniku grudniowych i styczniowych burz zginęło co najmniej 19 osób.

"Proszę, rozpocznijcie przygotowania"

Ulewne opady spowodowały wezbrania rzek. Na południe od San Francisco mieszkańcy Półwyspu Monterey przygotowują się na ewentualność odcięcia od reszty Kalifornii. Poziom wody w rzekach wzrósł tak mocno, że półwysep może zamienić się w wyspę. Do takiej sytuacji doszło już raz, podczas gigantycznych powodzi w 1995 roku.

- Jeśli ktokolwiek z was był tutaj w 1995, na pewno pamięta, jak po powodzi Półwysep Monterey stał się wyspą - przypomniała w szeryf hrabstwa Monterey Tina Nieto. - Przewidujemy, że ta sytuacja może się powtórzyć (...) więc proszę, rozpocznijcie przygotowania.

Nakaz ewakuacji został wydany dla osób zamieszkujących blisko terenów zalewowych rzeki Salinas. W środę i czwartek wody wystąpiły z brzegów, zalewając okoliczne drogi.

Cisza przed burzą

W czwartek opady deszczu zelżały, co zachęciło mieszkańców i właścicieli firm do tymczasowego powrotu do domów i biur, aby uratować jak najwięcej przedmiotów codziennego użytku oraz sprzętu służbowego.

- Co roku przygotowujemy plany odzyskiwania danych utraconych w wyniku katastrofy - wyjaśnił jeden z przedsiębiorców z miasta Merced. - Trzeba przyznać, że na coś takiego nie da się przygotować, ale myśleliśmy o takiej sytuacji.

Derek Parker, dowódcza strażaków z Merced, powiedział w czwartek, że wszystkie lokalne służby skupiają się na umacnianiu brzegów rzek i powstrzymaniu kolejnych niszczycielskich powodzi.

Powódź w obliczu suszy

W czwartek stacja CNN podała, że na skutek ulewnych opadów w większości stanu odwołano stan ekstremalnej suszy, w niektórych regionach trwającej od 23 lat. Naukowcy podkreślają jednak, że kilka tygodni intensywnego deszczu to zbyt mało by odbudować zubożone zasoby wodne Kalifornii.

- Z nieba spadły miliardy litrów wody - wyjaśnił Peter Gleick z Instytutu Pacyficznego w Oakland. - Nie ma wątpliwości, że przyczyni się ona do walki ze skutkami suszy, ale jest zdecydowanie zbyt wcześnie by ogłaszać jej koniec.

Jak wytłumaczył Nicholas Pinter z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, sercem wodnych problemów stanu jest niski poziom wód gruntowych. Gwałtowne ulewy nie wystarczą, by je uzupełnić - wierzchnia warstwa gleby szybko nasyciła się wodą, więc kolejne ulewy, zamiast zostać wchłonięte, po prostu spłynęły do rzek.

- Wody gruntowe są jak nasze konto emerytalne. Zasoby wpływają powoli i musimy bardzo, bardzo ostrożnie z nich korzystać - dodał Pinter. - Problem leży w tym, że wielu użytkowników czerpie z tego konta emerytalnego, jakby były to oszczędności odłożone na jutro.

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: CNN, Reuters, phys.org

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami na zachodzie i przed gołoledzią na południowym wschodzie kraju. Szczególnie niebezpiecznie może być na Podkarpaciu, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed opadami marznącymi i gołoledzią. SMS-owy alert otrzymali mieszkańcy kilku powiatów województwa podkarpackiego.

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

Źródło:
RCB

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Sobota 28.12 zapowiada się pochmurno i mglisto, a termometry wskażą od 2 do 6 stopni Celsjusza. Biomet przeważnie będzie niekorzystny.

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na sylwestra, noc sylwestrową i Nowy Rok. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady. Powieje silniejszy wiatr, miejscami jego porywy mogą osiągać prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Zimy w prognozach w najbliższym czasie nie widać.

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Mieszkańcy południowych stanów USA zmagają się ze skutkami niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. W czwartek nad Teksasem, Luizjaną oraz częścią Missisipi i Arkansas przeszła fala silnego wiatru, deszczu i gradu. W położonym niedaleko Houston mieście El Campo wystąpiło tornado.

Tornado, grad, opóźnione loty

Tornado, grad, opóźnione loty

Źródło:
CNN, NWS, ABC News, U.S. News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP