Hinnamnor, który otrzymał miano supertajfunu, zbliża się do Japonii. Jego średnia prędkośc wiatru przekracza 250 kilometrów na godzinę, a chwilami nawet 300 km/h. Hinnamnor może być najpotężniejszym cyklonem tropikalnym, który powstał w tym roku.
Na północno-zachodnim Pacyfiku uformował się tajfun Hinnamnor. Jest odpowiednikiem huraganu piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona i zdaniem ekspertów jest na dobrej drodze, aby uderzyć w jedną lub kilka japońskich wysp. Zdaniem naukowców z AccuWeather, będzie to najpotężniejszy cyklon tropikalny, który powstanie w tym roku.
We wtorek wieczorem czasu lokalnego centrum ostrzegania przed tajfunami Joint Typhoon Warning Center (JTWC) zaklasyfikowało Hinnamnora jako supertajfun. Natomiast Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) określiła go mianem "bardzo silnego tajfunu".
Wiało z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę
We wtorek po południu czasu miejscowego prędkość wiatru w tajfunie przekraczała 250 kilometrów na godzinę. Prawdopodobnie w porywach wiało nawet z prędkością do 300 km/h.
Ostrzeżenia przed burzą i wysokimi falami zostały wydane dla grupy wysp Daitō, które są domem dla około 2100 mieszkańców.
Prognozuje się, że oko cyklonu minie w odległości prawie 150 kilometrów bazę lotniczą Kadena na Okinawie w środę o godzinie 19 czasu lokalnego. Spadnie tam 120-150 litrów deszczu na metr kwadratowy.
Autorka/Autor:anw
Źródło: ENEX, washingtonpost.com, accuweather.com, tropicaltidbits.com
Źródło zdjęcia głównego: tropicaltidbits.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W ostatnim czasie w części Europy notowane są obfite opady, związane z wirem niżowym Martinho. Deszcz prognozowany jest także na kolejne dni, lokalnie na południu kontynentu mogą pojawić się podtopienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy podobne zagrożenia mogą pojawić się w Polsce i ile deszczu może spaść u nas.
Na południu Europy szykują się podtopienia. Co z Polską?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jak wynika z przewidywań synoptyków, w nadchodzącym czasie mogą wrócić przymrozki. Sprawdź, kiedy i gdzie spodziewać się niskiej temperatury.
Rychły powrót niskiej temperatury
Korea Południowa zmaga się z pożarami. Do tej pory zginęły cztery osoby, a sześć jest rannych, niektóre ciężko. Ogień, który rozprzestrzenia się podczas wietrznej pogody na południowym wschodzie kraju, zmusił do ewakuacji około półtora tysiąca mieszkańców.
W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.
Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło
Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.
Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni
Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.
Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"
Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".
Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.
Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania
Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.
Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze
Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?
Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach
Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.
Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji
Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?
Naukowiec z Irlandii Północnej odkrył superzmysł, dzięki któremu foki są wspaniałymi nurkami. Zwierzęta te wiedzą, jaki mają poziom tlenu we krwi. - To jedno ze zwierząt najlepiej przystosowanych do życia - powiedział doktor Chris McKnight, pracujący na szkockim University of St. Andrews
Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną
Mieszkańcy stanu Indiana mają za sobą trudną noc. Przez region przeszły silne burze, miejscami przynosząc ze sobą również tornada. Jeszcze nad ranem prądu pozbawionych było ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych.
Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne
Dla Stanów Zjednoczonych to nie jest łatwy pogodowo czas. Na centralne części kraju ponownie natarła silna zimowa burza, przynosząc bardzo intensywne opady śniegu, porywisty wiatr, zamiecie oraz ryzyko tornad. Meteorolodzy są jednak zdania, że zjawiska nie będą aż tak poważne, jak te, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu.
Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób
Wiosna kalendarzowa rozpoczęła się w piątek 21 marca. Dzień wcześniej powitaliśmy astronomiczną. Ta pora roku przyniesie wiele ciekawych zjawisk astronomicznych, jak na przykład częściowe zaćmienie Słońca czy rój Lirydów. Będzie też można zobaczyć na niebie Jowisza - największą planetę Układu Słonecznego.
Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę
- Źródło:
- Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl
Lądownik Blue Ghost, który na początku marca wylądował na powierzchni Księżyca, dostarczył mnóstwo zdjęć i danych. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia w bardzo dużej rozdzielczości, przedstawiająca zachód słońca na powierzchni satelity Ziemi. NASA pokazała ją podczas wtorkowej konferencji, wieńczącej misję lądownika.
Tak wygląda zachód słońca na Księżycu
Greenpeace musi zapłacić firmie energetycznej Energy Transfer blisko 667 milionów dolarów odszkodowania - orzekł w środę sąd stanu Dakota Północna. Sprawa ma związek z protestami przeciwko budowie rurociągu Dakota Access, w które przed laty zaangażowała się organizacja. Greenpeace planuje apelację, w przeciwnym razie może mu grozić bankructwo.
Czy w pierwszy dzień wiosny szczególnie łatwo ustawić jajko w pionie? Czy moment równonocy ma wpływ na jakość wody w rzekach i oceanach? Momentowi rozpoczęcia astronomicznej wiosny towarzyszy wiele ciekawostek, przesądów, legend i podań - w niektórych z nich tkwi ziarno prawdy.
Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?
- Źródło:
- Reader's Digest, Washington Post, Ocean Clock, "Z głową w gwiazdach", Time and Date, Times of Israel
Populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o około 1,5 miliona par lęgowych. To oznacza ponad 20-procentowy spadek ich liczebności. - Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością - powiedział ornitolog profesor Grzegorz Neubauer.