Zmarł najstarszy nosorożec biały w Europie, a prawdopodobnie także jeden z najstarszych na świecie. W momencie śmierci samiec o imieniu Pedro miał około 54 lat i od dwóch dekad przebywał w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie.
W ogrodzie zoologicznym w Barcelonie, na północnym wschodzie Hiszpanii, padł najstarszy biały nosorożec w Europie. Wiek samca o imieniu Pedro był szacowany na 53-54 lata.
"Zwierzę, które wszyscy bardzo kochaliśmy"
Pedro padł z powodu zaawansowanego jak na ten gatunek ssaka wieku. W wydanym w poniedziałek komunikacie władze barcelońskiego zoo podały, że w ostatnich tygodniach zwierzę wyraźnie podupadło na zdrowiu. Cierpiało m.in. na choroby stawów.
- Zmarło zwierzę, które wszyscy bardzo kochaliśmy - przekazał Antoni Alarcon, dyrektor ogrodu. - Pedro reprezentował jeden z najważniejszych celów zoo w Barcelonie, dbanie o dobrostan zwierząt, które wymagają szczególnej ochrony, ponieważ są zagrożone w naturalnym środowisku lub mają specjalne potrzeby.
Nosorożec mieszkał w zoo w stolicy Katalonii od 2003 roku, a wcześniej żył w innych zamkniętych ośrodkach na terenie Hiszpanii, do której trafił z RPA w 1972 r. Informując o śmierci nosorożca władze ogrodu zoologicznego podały, że Pedro był zwierzęciem "spokojnym oraz bardzo towarzyskim".
Zagrożony gatunek
Pedro był nosorożcem białym, a konkretnie przedstawicielem podgatunku określanego jako nosorożec południowy (Ceratotherium simum simum). Zamieszkują one tereny Republiki Południowej Afryki, Botswany, Namibii czy Zimbabwe.
Są to długowieczne zwierzęta, które sporadycznie osiągają wiek nawet 45 lat. Aktualnie na świecie żyje około 800 okazów tego gatunku, zaś w Europie - 339. Zwierzęta te są zdecydowanie mniej agresywne od nosorożca czarnego i przeważnie prowadzą samotniczy tryb życia. Są one klasyfikowane jako gatunek zagrożony.
Źródło: PAP, Catalan News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock