Ponad dwa tysiące glinianych figurek zostało odnalezionych na greckiej wyspie Kitnos. Niewielkie, dobrze zachowane znaleziska przedstawiają postaci ludzkie i zwierzęta. Archeolodzy przypuszczają, że figurki te były ofiarowane w darze bogini Persefonie przez wyznawców.
Jak poinformowało greckie Ministerstwo Kultury i Sportu, w ruinach świątyni Persefony na greckiej wyspie Kitnos odkryto ponad dwa tysiące glinianych figurek ludzi i zwierząt. W starożytności znajdowała się tu świątynia Persefony, będącej córką opiekującej się naturą bogini Demeter i małżonką Hadesa, boga świata podziemnego.
Aktorzy, dzieci i świnie
Jak tłumaczą archeolodzy z Uniwersytetu Tesalii, którzy opiekują się wykopaliskami, znalezione figurki miały znaczenie wotywne - były to dary ofiarowane przez wyznawców. Wśród znalezisk przeważają wyobrażenia kobiet i dzieci, a ponadto aktorów oraz zwierząt - żółwi, lwów, świń i ptaków. Na stanowisku odkryto również fragmenty luksusowej ceramiki sprowadzanej z innych części Grecji i zdobione lampki, a także fragmenty rytualnych waz, używanych w ramach kultu Demeter i Persefony.
Artefakty pochodzą z ruin dwóch małych świątyń, podłużnego budynku, który mógł służyć jako magazyn świątynny, i pobliskiego dołu, w którym zakopywano starsze ofiary, aby zrobić miejsce na nowe. Sanktuarium było używane przez około tysiąc lat, począwszy od VII wieku przed naszą erą. Kompleks świątynny został odkryty w 2021 roku, jak informują archeolodzy, a wykopaliska mają potrwać do 2025 roku.
Ślady sprzed tysiącleci
Nie jest jasne, w jaki sposób niewielkie sanktuarium na Kitnos związane było z Eleusis. Był to jeden z najważniejszych ośrodków religijnych w starożytnej Grecji, poświęcony kultowi Demeter i Persefony, gdzie odbywały się najważniejsze greckie misteria. Wiadomo jedynie, że Eleusis zarządzało częścią terenów wyspy.
Leżąca w archipelagu Cyklad wyspa Kitnos została po raz pierwszy zasiedlona około 10 tysięcy lat temu. Miejscowość Vryokastro, w pobliżu której znajdują się świątynne ruiny, była w starożytności stolicą wyspy. Zamieszkiwano ją bez przerwy pomiędzy XII w. p.n.e. a VII w. n.e., kiedy to mieszkańcy przenieśli się w głąb lądu z powodu ataków piratów. Złoża miedzi na wyspie wydobywano od trzeciego tysiąclecia p.n.e., a w czasach rzymskich było to miejsce zesłań politycznych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Kultury i Sportu Grecji