El Nino, anomalia pogodowa na Oceanie Spokojnym, na półkuli południowej wystąpi prawdopodobnie wiosną, która trwa tam od września do listopada - przekazało we wtorek Australijskie Biuro Meteorologiczne (BoM). Warto przy tym dodać, że agencje meteorologiczne na świecie stosują różne kryteria określające początek tego zjawiska.
Zjawisko El Nino występuje, kiedy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku jest ponadprzeciętnie wysoka. Pasaty, czyli wiatr wiejący w strefie międzyzwrotnikowej, który wydobywa chłodne wody głębinowe, zaczynają wówczas słabnąć. Zjawisku El Nino towarzyszą ekstremalne zdarzenia pogodowe, jak pożary, huragany, powodzie i susze.
Zdaniem ekspertów z Australijskiego Biura Meteorologicznego (Bureau of Meteorology, BoM), zjawisko to prawdopodobnie wystąpi wiosną na półkuli południowej. Wiosna w tych regionach świata trwa od 1 września do 30 listopada.
El Nino na półkuli północnej
Naukowcy z amerykańskiego rządowego Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center) informowali w czerwcu, że El Nino na półkuli północnej już nadszedł. Według CPC, warunki El Nino będą "stopniowo wzmacniać się na półkuli północnej do zimy 2023-24". Wówczas spodziewany jest - twierdzi Centrum - szczyt tego zjawiska.
>>> CZYTAJ: El Nino może rządzić pogodą także zimą
Różne kryteria początku El Nino
Agencje meteorologiczne na świecie stosują różne kryteria określające początek występowania tej anomalii pogodowej. Według amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA), o El Nino można mówić, gdy temperatura wód powierzchniowych w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego jest o 0,5 stopnia Celsjusza wyższa od przeciętnej w poprzednim miesiącu, a ten stan się utrzymuje.
Zgodnie natomiast z wytycznymi stosowanymi przez Australijskie Biuro Meteorologiczne, temperatura wód powinna być wyższa o 0,8 st. C niż średnio w kluczowych obszarach wschodniego Pacyfiku.
El Nino niesie gwałtowne zjawiska
El Nino na różne regiony świata ma różny wpływ. Kiedy na Oceanie Spokojnym panuje wyższa temperatura, to w Ameryce Północnej i Południowej istnieje większe ryzyko pojawienia się intensywnych opadów deszczu i silnych huraganów, a w rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej - dotkliwej suszy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock