Pantera mglista to gatunek zagrożony wyginięciem. W piątek jedna z przedstawicielek tego gatunku wymknęła się ze swojej zagrody na terenie zoo w Dallas, w amerykańskim stanie Teksas. Poszukiwania dużego kota trwały kilka godzin.
Ważąca ponad 11 kilogramów pantera mglista (Neofelis nebulosa) uciekła w piątek ze swojego lokum w zoo w Dallas. Przez około sześć godzin pracownicy ogrodu w asyście policji poszukiwali jej z ziemi i powietrza. Władze ośrodka zdecydowały się zamknąć park i wydały specjalny alert.
Kilka godzin poszukiwań
Pantera to samica o imieniu Nova. Ma około trzech-czterech lat. Brak zwierzęcia został dostrzeżony krótko po godzinie 10. Pracownicy zoo natychmiast wydali tak zwany "Code Blue" alert, który powiadamia cały personel, że jeden z potencjalnie niebezpiecznych podopiecznych zaginął.
Pracownicy zoo i lokalna policja spędzili większość dnia na przeszukiwaniu parku o wielkości 43 hektarów. Spodziewali się jednak, że Nova prawdopodobnie znajduje się blisko swojego domu ze względu na naturę kotów oraz dobrze zabezpieczone ogrodzenie.
- Bardziej prawdopodobne jest, że kiedy się przestraszy, wejdzie na drzewo, nie będzie wchodzić nam w drogę, upoluje kilka wiewiórek i ptaków, mając nadzieję, że nie zostanie przez nas zauważona - powiedział krótko po ogłoszeniu zaginięcia Harrison Edell, wiceprezes zoo ds. opieki nad zwierzętami i ochrony.
Po kilku godzinach można było zakończyć akcję poszukiwawczą.
"Jesteśmy szczęśliwi, że możemy już przekazać, że odnaleźliśmy Novą na terenie naszego zoo. Znajdowała się bardzo blisko swojego siedliska, a zespół ratowniczy zabezpieczył ją około godziny 17" - przekazano w mediach społecznościowych.
Nie wiadomo, jak uciekła
Edell powiedział, że nie wiadomo zbyt wiele o sposobie ucieczki dużego kota, ale prawdopodobnie w nocy prześlizgnął się on przez lukę w siatce ogradzającej jego siedlisko. Druga pantera mglista nie uciekła. Edell dodał, że na razie jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, jak powstała luka i czy w jej powstaniu można wykluczyć udział człowieka.
Pantery mgliste to zwierzęta narażone na wyginięcie. Na wolności zamieszkują tereny południowo-wschodniej Azji. W niewoli żyją od kilkunastu lat. Szacuje się, że w ogrodnach zoologicznych mieszka około 300 osobników.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl