"Superkrowy" mleczne zostały z powodzeniem sklonowane przez chińskich naukowców. Należą one do rasy cenionej ze względu na wydajność produkcyjną - w ciągu życia jej przedstawiciele mogą dać nawet 100 ton mleka, a rocznie 18 ton. Naukowcy mają nadzieję, że w ten sposób rozwiążą problem z dostawami mleka, z jakimi borykają się Chiny.
Naukowcy z Północnozachodniego Uniwersytetu Rolniczo-Leśnego (NWAFU) w chińskim mieście Xianyang poinformowali we wtorek o pomyślnym sklonowaniu trzech krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Zwierzęta te są znane ze względu na ich wysoką wydajność w produkcji mleka.
Materiał genetyczny superkrów
Jak opisują badacze, do projektu wybrane zostały "superkrowy" pochodzące z różnych chińskich gospodarstw - najbardziej wydajne osobniki, zdolne do produkcji 18 ton mleka rocznie i ponad 100 ton mleka w ciągu życia. Są to niezwykle cenne zwierzęta - szacuje się, że w Chinach na 10 tysięcy osobników, zaledwie pięć posiada taką umiejętność.
Do sklonowania krów wykorzystano tkanki pobrane z ich uszu. Komórki zostały poddane procesom technologicznym, w wyniku których naukowcom udało się uzyskać 120 sklonowanych embrionów, spośród których około 50 trafiło do matek zastępczych - krów o niskiej produktywności.
Ostatecznie naukowcom udało się sklonować trzy cielaki. Pierwsze z nich ważyło aż 56,7 kilograma i miało takie samo umaszczenie jak dawca materiału genetycznego. Zwierzęta przyszły na świat w gospodarstwie w Regionie Autonomicznym Ningxia na północy kraju.
Problemy z pozyskiwaniem mleka w Chinach
- Wykorzystanie samego klonowania nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego - wyjaśnił w rozmowie z portalem "Global Times" Yaping Jin, koordynator projektu. - Dopiero połączenie go z technologiami reprodukcyjnymi i wykorzystaniem surogatek pozwoli nam na odtworzenie 20 więcej osobników w porównaniu z samym klonowaniem w tym samym okresie - dodał.
Jak dodał Jin, badanie to ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu mlecznego w Chinach i bezpieczeństwa żywnościowego. Aż 70 procent krów mlecznych w kraju importowana jest z zagranicy. Agencja prasowa AgriPulse podała natomiast, że w 2021 roku import nabiału ze Stanów Zjednoczonych do Chin wzrósł o 75 procent.
W Chinach żyje około 6,6 milionów krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Badacze mają nadzieję, że możliwość "reinkarnacji" najcenniejszych osobników (jak określa projekt klonowania Jin) ułatwi hodowlę kolejnych pokoleń wydajnych zwierząt.
- Planujemy w ciągu dwóch, trzech lat zbudować stado składające się z ponad 1000 superkrów - przekazał naukowiec. - Będzie to stanowiło solidny fundament do rozwiązania problemu zależności Chin od zagranicznych krów mlecznych - dodał.
Źródło: CNN, Newsweek, AgriPulse, Global Times
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock