Brazylia obawia się ptasiej grypy. W kraju wykryto już osiem przypadków wirusa u dzikich zwierząt

Autor:
kw
Źródło:
PAP, Reuters
Ptasia mama i grad
Ptasia mama i gradTwitter/BoulderCountyOS/bouldercounty.gov
wideo 2/25
Ptaki większe i mniejsze

Jak przekazał brazylijski minister rolnictwa Carlos Favaro, u kilku dzikich ptaków znaleziono wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy. Eksperci obawiają się, że patogen zacznie rozprzestrzeniać się także wśród zwierząt hodowlanych i może zainfekować ludzi. Wprowadzono więc stan zagrożenia zdrowia zwierząt, który obowiązywać ma przez kilka miesięcy.

Brazylia ogłosiła w poniedziałek na 180 dni stan zagrożenia zdrowia zwierząt w reakcji na pierwsze w kraju wykrycie wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy u dzikiego ptactwa – poinformował minister rolnictwa Carlos Favaro.

Osiem przypadków

Zakażenie ptasiej grypy podtypem H5N1 u dzikiego ptactwa nie skutkuje zakazem handlu – zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Jednak przypadek ptasiej grypy w gospodarstwie zazwyczaj kończy się śmiercią całego stada i może wywołać ograniczenia handlowe ze strony krajów importujących.

Brazylia, największy na świecie eksporter mięsa drobiowego ze sprzedażą w wysokości 9,7 miliarda dolarów w zeszłym roku, potwierdziła dotychczas osiem przypadków H5N1 u dzikiego ptactwa, w tym siedem w stanie Espirito Santo i jeden w stanie Rio de Janeiro. Wśród chorych ptaków były między innymi rybitwy oraz głuptaki białobrzuche.

Ministerstwo rolnictwa tego kraju poinformowało w poniedziałek, że utworzyło centrum operacji kryzysowych w celu koordynowania, planowania i oceny "krajowych działań związanych z ptasią grypą"

Rybitwa zwyczajna w BrazyliiShutterstock

Zbadano też ludzi

Chociaż główne stany produkujące mięso w Brazylii znajdują się na południu, rząd zachowuje czujność po potwierdzonych przypadkach, ponieważ ptasia grypa u dzikiego ptactwa została przeniesiona na stada komercyjne w niektórych krajach.

W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że próbki 33 podejrzanych przypadków ptasiej grypy u ludzi w Espirito Santo, gdzie Brazylia potwierdziła pierwsze przypadki wirusa u dzikiego ptactwa w zeszłym tygodniu, dały wynik negatywny dla podtypu H5N1.

Autor:kw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock