Australijscy naukowcy odkryli, że larwy drewnojadów potrafią spożywać i trawić plastik. Choć nie jest to najbardziej pożywny dla nich pokarm, mogą czerpać z niego energię. Badacze mają nadzieję, że dzięki tym niezwykłym stworzeniom uda się wkrótce zapanować nad kryzysem związanym z zaśmieceniem ekosystemów.
Polistyren to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form plastiku. Zrobione są z niego na przykład opakowania na żywność, jednorazowe sztućce czy pudełka na płyty CD. Ogromne ilości polistyrenu codziennie trafiają na wysypiska lub do oceanów, gdzie stanowią zagrożenie dla ekosystemów. Jego recykling nie jest prosty.
Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Queenslandu odkryli, że pewne superrobaki - larwy drewnojadów (Zophobas morio) - chętnie żywią się polistyrenem. Enzymy, jakie zawierają ich jelita, mogą być kluczem do stworzenia nowego sposobu recyklingu dla tak trudnych plastikowych materiałów.
"Dieta styropianowa"
Chris Rinke, który kierował badaniami opublikowanymi w czwartek w czasopiśmie naukowym "Microbial Genomics", powiedział, że poprzednie raporty wykazały, że maleńkie larwy motyli zwanych łaźbcami oraz mączniki, które także są larwami chrząszczy, także dobrze radziły sobie ze spożywaniem plastiku.
- Wysnuliśmy więc hipotezę, że znacznie większe superrobaki mogą zjeść go jeszcze więcej - powiedział badacz.
Rinke i jego zespół przez trzy tygodnie karmili robaki różnymi "specjałami" - jednej grupie podawali styropian, innej otręby. Część robaków wcale nie była karmiona.
- Potwierdziliśmy, że robaki mogą przeżyć na "diecie styropianowej", a nawet przybrać na wadze. To sugeruje, że superrobaki mogą czerpać energię z jedzenia styropianu - powiedział.
Niestety badania wykazały także, że we wnętrznościach superrobaków karmionych styropianem doszło do utraty różnorodności mikrobiologicznej, co oznacza, że taka dieta nie jest dla nich pożywna i może źle wpływać na ich zdrowie.
Działać jak robak
Zdaniem Rinkego warto byłoby stworzyć zakłady recyklingu, które wymyślą sposób na naśladowanie sposobu, w jaki działają superrobaki.
- Ostatecznie chcemy wyeliminować z naszych pomysłów superrobaki - powiedział. Jak dodał, kolejnym krokiem jego zespołu ma być znalezienie najbardziej wydajnych enzymów, a następnie ulepszenie ich poprzez inżynierię genetyczną.
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock