W brazylijskiej części Amazonii w ubiegłym roku wylesiono największy obszar drzewostanów podczas ostatniej dekady. To ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych - wynika z raportu ekologicznej pozarządowej organizacji Instytutu Człowieka i Środowiska Naturalnego Amazonii (Imazon).
Autorzy sprawozdania podali, że wylesienie 10,3 tysiąca kilometrów kwadratowych Puszczy Amazońskiej stanowiło w minionym roku o 29 procent większy obszar wylesiony niż w 2020 roku. To najwięcej podczas całej ostatniej dekady.
Ekolodzy wskazali, że spośród dziewięciu brazylijskich stanów, na terenie których znajduje się Puszcza Amazońska, jedynie w stanie Amapa na północy kraju nie zanotowano większej wycinki drzew w porównaniu z 2020 r. Zgodnie ze statystykami zawartymi w raporcie, w 2021 r. najwięcej amazońskich drzew wycięto w stanie Para. Obszar wycinki objął tam ponad cztery tys. km kw. terenów porośniętych lasami.
Dyrekcja Instytutu Człowieka i Środowiska Naturalnego Amazonii (Imazon) podkreśliła w sprawozdaniu, że blisko połowa ubiegłorocznej wycinki w brazylijskiej części Amazonii miała miejsce na terenie kompleksów znajdujących się pod nadzorem władz publicznych.
Autorzy raportu sprecyzowali, że wyliczenie powierzchni terenu, na którym w minionym roku dokonano wycinki amazońskich drzew, odbyło się dzięki zastosowaniu zdjęć satelitarnych.
Największy las deszczowy na Ziemi
Amazonia to największy na świecie las deszczowy, którego około 60 proc. znajduje się na terytorium Brazylii. Jego ochrona ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania katastrofalnych zmian klimatycznych, ze względu na ogromną ilość pochłanianego przez puszczę dwutlenku węgla. Ale kiedy drzewa giną lub są palone, uwalniają węgiel z powrotem do środowiska.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock