Informacje

 • Jest bardzo źle. Fatalna jakość powietrza na południu Polski

  09-11-2018 21:46 Sprawdź, gdzie oddychamy smogiem
  Najgorsze powietrze w Europie. "Sytuacja poprawi się w przyszłym tygodniu" (materiał Faktów TVN) Foto: Shutterstock, European Air Quality Index | Video:  

  Przez cały piątek oddychaliśmy smogiem w większości regionów kraju. Na tle Europy wypadamy najgorzej, co widać na mapie Europejskiej Agencji Środowiska. Wieczorem w wielu miastach Polski powietrze było fatalnej jakości.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  Wyż znad Rosji rządzi pogodą w Polsce. Taki układ ciśnienia o tej porze roku ma tendencję do przekształcania się w tak zwany zgniły wyż, w którym pogoda jest pochmurna, mglista, bezwietrzna, wilgotna, sprzyjająca utrzymywaniu się smogu przy powierzchni ziemi.

  Fatalne powietrze

  W piątek w Polsce jakość powietrza jest najgorsza w Europie. Mieszkańców wielu miejsc kraju dusi smog. Na mapie Europejskiej Agencji Środowiska widać, że Polska wyraźnie wyróżnia się na tle innych krajów. Tam, gdzie punkty są koloru wiśniowego, czerwonego i pomarańczowego jakość powietrza jest najgorsza.

  Na mapie widać dane z 6-godzinnego przedziału czasu. Najnowsza - z okresu między godziną 15 a 21.

  Najgorsza sytuacja dotyczy naszego kraju, a także południowych sąsiadów Polski - Czech i Słowacji. Im dalej na zachód Europy, tym jakość powietrza jest lepsza. Poprawia ją wiatr, którego u nas brakuje.

  - W naszej części kontynentu pogoda jest wybitnie smogowa. Nie mamy wiatru, a zgniły wyż z mgłami - powiedział w piątek prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Stąd taka fatalna jakość powietrza i dlatego tak bardzo wyróżniamy się na europejskim tle.

  W Krakowie stężenie pyłu PM10 zostało przekroczone o ponad 300 procent. Podobna sytuacja była z zanieczyszczeniami PM2,5, które są groźniejsze dla naszego zdrowia. Miejscami przekraczały normy o 360 procent. Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do chorób nowotworowych i płuc.

   

  W piątkowe popołudnie sytuacja smogowa w Polsce uległa poprawie. Wieczorem jednak w wielu regionach normy ponownie były znacznie przekroczone.

  Stężenie pyłu PM10

  Około godziny 21 powietrzem fatalnej jakości oddychano w Nisku (200,53 µg/m3), Nowym Targu (206,69 µg/m3), Żywcu (268 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (209 µg/m3), Rybniku (479,08 µg/m3), Zabrzu (236 µg/m3), Sosnowcu (211,98 µg/m3) i Dąbrowie Górniczej (201,92 µg/m3).

  Powietrze złej jakości odnotowano między innymi w Rzeszowie (170 µg/m3), Lublinie (172 µg/m3), Trzebini (143,87 µg/m3), Nowej Rudzie (179 µg/m3) czy Lublińcu (188 µg/m3).

  W wielu regionach stacje pomiarowe zarejestrowały niezdrowej i średniej jakości powietrze.

   

  Stężenie pyłu PM2,5

  W piątek około godziny 21 powietrzem fatalnej jakości oddychano w Bielsku-Białej (166 µg/m3), Mielcu (166,52 µg/m3), Lublinie (159 µg/m3) i Radomiu (120 µg/m3),

  Złą jakość powietrza zarejestrowały stacje pomiarowe w Przemyślu (84,22 µg/m3), Połańcu (93,1 µg/m3), Krakowie przy ulicy Bulwarowej (92,58 µg/m3) i alei Krasińskiego (117,87 µg/m3) oraz w Katowicach (95,51 µg/m3)

  W kilkunastu innych miastach uznano, że powietrze ma niezdrową lub średnią jakość.

  W Rybniku, Czerwionce-Leszczynach, Bielsku-Białej, Mielecu, Rzeszowie i Zamoścu poziom benzenu wskazywał na średnią jakość powietrza.

  Kiedy powietrze jest dobrej jakości?

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @bleble Ciepło a i tak palą
  Bo szkoda im pieniędzy. Smog jest i się skądś bierze.
  ~Nick /2018-11-10 22:58
 • smog?
  takie zjawiska obserwuję nawet w lato jak nikt nie pali w piecu,a teraz przy tej ciepłej pogodzie też mało kto grzeje mieszkanie,pozatym ile jeszcze zostało tych pieców węglowych w domach,prawie wszędzie jest centralne ogrzewanie,ale zgrabnie omija się temat że to wina ilości samochodów na naszych drogach i właśnie one są źródłem tego smogu,ale komuś zależy na tym by to traktować marginalnie,jedne wielkie oszustwo, macie wymienić piece na takie jakie chcą wam wcisnąć a potem kupować opał taki jak te piece mogą spalić odpowiednio drogie,oczywiście wszystko za kasę nie na nasze zarobki
  ~adi /2018-11-10 16:52
 • powietrze w Krakowie
  Oto wynik działania pachołków krakowskich. Przez 45 lat Kraków nienawidził Ślaska za zanieczyszczanie powietrza. Obecnie w Bytomiu - jednym z miast najbardziej zatruwającym powietrze - jest czystsze niż w Krakowie. Miech żyje Ruch Autonomii Śląska. Czy nie była błędem odmowa Krakowa o budowie wspólnego lotniska dla Krakowa i GZM są odrębnymi terminalami? Czas pokaże, twierdzę, że tak.
  ~ufo /2018-11-10 16:24
 • powietrze
  przecież jest ciepło i ludzie nie palą w piecach na całego więc skąd smog nie wciskajcie ludziom że to z piecy skoro tyle zostało wycofane z użytku. to wina samochodów.
  ~bleble /2018-11-10 13:10
 • @Piotru70 takie są fatky
  Żyj w swoim świecie i udawaj, że problemu nie ma.
  ~Nick /2018-11-10 12:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...