Kilka dni z silnym wiatrem. Gdzie mogą pojawić się ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Z komunikatu wynika, że od czwartku w Polsce mogą pojawić się wichury. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane dla województw: zachodniopomorskiego (w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim, Świnoujście), pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (w powiatach: iławskim, elbląskim, Elbląg, braniewskim, ostródzkim, olsztyńskim, Olsztyn, lidzbarskim, kętrzyńskim, bartoszyckim).

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą pojawić się w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim.

>>> CZYTAJ TEŻ: Pogoda na Wszystkich Świętych. Czai się zatoka chłodu. To będzie nieprzyjemna zmiana

Prognoza zagrożeń na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Wichury mogą pojawić również w sobotę. W tym dniu IMGW może wydać żółte alerty dla województw: zachodniopomorskiego (w powiatach: kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim), pomorskiego (w powiatach: słupskim, Słupsk, bytowskim, wejherowskim, lęborskim, kartuskim, gdańskim, Gdańsk, puckim, nowodworskim), warmińsko-mazurskiego (w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim) oraz podlaskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotęIMGW

Czym są ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Autorka/Autor:as,fw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Albert Yarullin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda we Wszystkich Świętych nie będzie nas rozpieszczać. Dni, w których wielu z nas będzie odwiedzać groby bliskich, zapowiadają się wietrznie. Temperatura 1 listopada nie powinna nas rozczarować, ale Zaduszki będą już znacznie chłodniejsze, a w części Polski mogą pojawić się też opady deszczu ze śniegiem. O najnowszych wyliczeniach modeli meteorologicznych pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Czai się zatoka chłodu. To będzie nieprzyjemna zmiana

Pogoda na Wszystkich Świętych. Czai się zatoka chłodu. To będzie nieprzyjemna zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rośnie liczb ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii. Władze prowincji Walencja potwierdziły, że zginęło co najmniej 51 osób. Dziesiątki ludzi pozostają uwięzione na zalanych terenach i nie do wszystkich można jeszcze dotrzeć. To największe ulewy, jakie nawiedziły ten region od lat.

W powodziach zginęło ponad 50 osób. Dramatyczna sytuacja w Walencji

W powodziach zginęło ponad 50 osób. Dramatyczna sytuacja w Walencji

Aktualizacja:
Źródło:
El Diario, AEMET, Reuters, El Mundo, Reuters, PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni mogą przynieść ze sobą silne podmuchy wiatru, zagrażające naszemu bezpieczeństwu. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Nadchodzą wietrzne dni. Gdzie może być niebezpiecznie?

Nadchodzą wietrzne dni. Gdzie może być niebezpiecznie?

Źródło:
IMGW

Władze i mieszkańcy Tajwanu szykują się na nadejście supertajfunu Kong-rey. Żywioł, który obecnie znajduje się na Morzu Filipińskim, niesie wiatr o prędkości porywów blisko 300 kilometrów na godzinę oraz ulewne deszcze. Według prognoz Kong-rey uderzy w południowo-wschodnie wybrzeże wyspy w czwartek nad ranem.

Supertajfun nabiera sił. O tej porze roku to rzadkość

Supertajfun nabiera sił. O tej porze roku to rzadkość

Źródło:
Reuters, CNN

Z pustyni Gobi wystartowała chińska misja Shenzhou-19, transportująca tajkonautów na stację kosmiczną Tiangong. Na pokładzie statku znaleźli się członkowie załogi urodzeni w latach 90 - najmłodsi jak do tej pory obywatele Chin w przestrzeni pozaziemskiej.

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Źródło:
PAP, BBC

Pogoda na dziś. W środę 30.10 w większości kraju dominować będzie pochmurna aura z możliwymi słabymi opadami deszczu. Mieszkańcy północnych terenów powinni spodziewać się silnego wiatru. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 30.10. Pochmurno w większości kraju, miejscami może silnie wiać

Pogoda na dziś - środa 30.10. Pochmurno w większości kraju, miejscami może silnie wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tego poranka pewien mieszkaniec Brazylii długo nie zapomni. Gdy otworzył drzwi samochodu i już miał do niego wchodzić, za kierownicą zobaczył leniwca.

Otworzył drzwi auta, na kierownicy wisiał leniwiec

Otworzył drzwi auta, na kierownicy wisiał leniwiec

Źródło:
nationalworld.com, tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wzrosła aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Z jego krateru wydobywa się dym, zawierający popiół i żarzące się fragmenty. Krajowe służby zabroniły zbliżania się do wulkanu, a także wprowadziły alert drugiego stopnia dotyczący jego aktywności.

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Źródło:
Cenapred, ENEX, Infobae, Milenio

Obryw skalny spowodował zamknięcie szlaku prowadzącego do Jaskini Raptawickiej w Tatrach dla ruchu turystycznego. Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, przed ponownym otwarciem konieczna będzie ocena stanu jaskini przez ekspertów.

Obryw skalny może zagrażać turystom. Zamknięto popularny tatrzański szlak

Obryw skalny może zagrażać turystom. Zamknięto popularny tatrzański szlak

Źródło:
Tatrzański Park Narodowy, PAP

Strażacy w hrabstwie Teller w stanie Kolorado walczą z pożarem, który wybuchł w poniedziałek. Z powodu zagrożenia do ewakuacji wezwano mieszkańców 700 domów. Ogień w kilka godzin strawił co najmniej około 36 hektarów terenu i nie został opanowany.

Pożar się rozszalał. Żywioł zagraża setkom domów

Pożar się rozszalał. Żywioł zagraża setkom domów

Źródło:
ABC News, Denver7, CBS News

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku - podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Więcej osobników zanotowano po słowackiej stronie.

Policzyli kozice w Tatrach

Policzyli kozice w Tatrach

Źródło:
PAP

Pyton birmański pożerający w całości jelenia - na taki widok natknęli się naukowcy z południowej Florydy. Aby połknąć ofiarę, samica gada rozwarła szczęki na prawie maksymalną szerokość. Pytony birmańskie są uznawane na Florydzie za gatunki inwazyjne, mające negatywny wpływ na lokalną faunę.

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Źródło:
Conservancy od Southern Florida, Live Science

Wcześnie rano w ubiegły piątek kamery sieci bolidowej Skytinel zarejestrowały prawdopodobny upadek meteorytu w Polsce. Gwiezdna skała, której największy fragment może ważyć około 80 gramów, miała spaść w rejonie miejscowości Grzebsk, niedaleko Mławy na Mazowszu.

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Trami przeszła w pobliżu chińskiej wyspy Hajnan, przynosząc ulewne opady. W popularnej wśród turystów prowincji konieczne były ewakuacje ludności, zawieszone zostały także zajęcia szkolne. W Wietnamie związane z Trami opady spowodowały rozległe powodzie, w których zginęły dwie osoby.

"Chińskie Hawaje" pod wodą. Pada tam trzeci dzień z rzędu

"Chińskie Hawaje" pod wodą. Pada tam trzeci dzień z rzędu

Źródło:
Reuters, Global Times, Vietnam News

Osoby w średnim wieku, mające problemy ze snem, wykazują więcej oznak złego stanu mózgu - twierdzą eksperci. Specjaliści z zakresu neurologii w niedawno opublikowanym badaniu przekonują, że istnieje powiązanie między jakością naszego snu a kondycją jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Źródło:
American Academy of Neurology

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japońscy naukowcy z niepokojem patrzą na szczyt najwyższej góry w ich kraju. Mierzący 3776 metrów stratowulkan Fudżi o tej porze roku powinien być już biały od śniegu. Jednak kolejny dzień z rzędu w tym miejscu nie zarejestrowano opadów. Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od końca XIX wieku, kiedy rozpoczęto zbierać dane.

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

Źródło:
Phys.org

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Populacje jeża europejskiego dramatycznie zmalały w ciągu ostatniej dekady - niektóre z nich skurczyły się o nawet 30 procent. Zwierzętom zagrażają środki ochrony roślin, urbanizacja i coraz większa fragmentacja ich naturalnych siedlisk. Jak wynika z danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, tracimy nie tylko populacje ssaków.

Jeży europejskich jest coraz mniej. "Niepokojące i powszechne"

Jeży europejskich jest coraz mniej. "Niepokojące i powszechne"

Źródło:
The Guardian, OTOP, tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców 38 procent gatunków drzew rosnących w naturalnych siedliskach jest zagrożona wyginięciem. Alarmujący raport przedstawiono na szczycie ONZ w sprawie różnorodności biologicznej w kolumbijskim Cali.

"Drzewa są poważnie zagrożone na całym świecie"

"Drzewa są poważnie zagrożone na całym świecie"

Źródło:
BBC

Stężenie gazów cieplarnianych, które przyczyniają się zmian klimatu, osiągnęło w 2023 roku rekordowo wysoki poziom - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

"Kolejny rok, kolejny rekord. To powinno wzbudzić niepokój"

"Kolejny rok, kolejny rekord. To powinno wzbudzić niepokój"

Źródło:
Reuters, WMO

Szop pracz to jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych dla polskiej fauny. Szczególnie liczna populacja tego drapieżnika występuje w woj. lubuskim. Jest on także spotykany w innych rejonach kraju.

Świetnie pływa i się wspina, zagraża polskiej faunie

Świetnie pływa i się wspina, zagraża polskiej faunie

Źródło:
PAP

Gatunki zwierząt, które są bardziej społeczne, żyją dłużej - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ponadto przez dłuższy rodzą i wychowują potomstwo.

Życie w społeczności wydłuża życie

Życie w społeczności wydłuża życie

Źródło:
phys.org

Od kilku dni przez południową Francję przechodzą intensywne opady deszczu. W sobotę częściowo zalana została popularna turystyczna miejscowość Saint-Tropez. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Kolejny dzień ulew. Zalało Saint-Tropez

Kolejny dzień ulew. Zalało Saint-Tropez

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Nie potrzeba teleskopu, aby zobaczyć, że powierzchnia Księżyca jest pełna kraterów. Nasz naturalny satelita przez miliardy lat był "bombardowany" przez asteroidy i komety. Dzięki nowym badaniom międzynarodowy zespół naukowcy ustalił, że najstarszy i największy krater Basen Biegun Południowy - Aitken powstał wcześniej niż sądzono.

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Źródło:
livescience.com, nature.com

Od 1 listopada większość wysokogórskich szlaków w Tatrach Wysokich zostanie zamknięta na Słowacji na okres zimowy. Turyści będą mogli na nie wrócić 1 maja 2025 roku.

W słowackich Tatrach część szlaków będzie od listopada zamknięta

W słowackich Tatrach część szlaków będzie od listopada zamknięta

Źródło:
PAP

Jesienny poranek w Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Rudawach Janowickich, może być naprawdę zachwycający. Skąpane we mgle wzniesienia tworzą malowniczą scenerię. Zdjęcia i nagranie unoszącej się mgły otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Te barwy, to światło, ten moment". Bajkowy poranek w Sudetach Zachodnich

"Te barwy, to światło, ten moment". Bajkowy poranek w Sudetach Zachodnich

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu przeszły w nocy z piątku na sobotę przez włoską prowincję Piza, doprowadzając do licznych zalań i podtopień. Kilkanaście osób uratowano z zalanych aut.

Samochody pływały, kierowcy wdrapywali się na dachy

Samochody pływały, kierowcy wdrapywali się na dachy

Źródło:
ilcuoioindiretta.it

Gruba warstwa smogu spowiła w niedzielę rano stolicę Indii. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Nowym Delhi było tak duże, że ludzie skarżyli się na problemy z oddychaniem.

Smog spowił kultowy zabytek. "Czuję, że się duszę"

Smog spowił kultowy zabytek. "Czuję, że się duszę"

Źródło:
Reuters