Ciepło z zimnem zderzy się nad Polską. Będzie padać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach ventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

W weekend poczujemy podmuch zimy. W niemal całej Polsce pojawią się opady deszczu i mokrego śniegu, które będą intensywne. Termometry w niektórych regionach wskażą tylko kilka stopni powyżej zera.

Przeważająca część Polski w środę będzie pod wpływem pogodnego wyżu z centrum nad Bałkanami. Jednocześnie do północno-wschodniej części kraju dotrze chłodny front atmosferyczny, który przyniesie słabe opady deszczu.

Środa w północnych regionach upłynie przeważnie pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami, a słabo popada w pasie od Gdańska po Suwałki i Białystok. W pozostałej części kraju będzie na ogół pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 12-13 st. C w większości innych miast. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, ale na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie chwilami nieco silniejszy, w porywach osiągający prędkość do 55 kilometrów na godzinę.

Kolejne dni dużo chłodniejsze

W czwartek będzie na ogół pochmurno z przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami we wschodniej połowie kraju. Słabe opady deszczu mogą wystąpić wzdłuż zachodniej granicy. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 6 st. C w Suwałkach do 13 st. C w Zielonej Górze, we Wrocławiu i w Rzeszowie. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunku południowo-wschodniego.

Piątek na północy Polski upłynie bez opadów i czasami będzie się tam przejaśniać oraz rozpogadzać. W pozostałych miejscach dzień zapowiada się na ogół pochmurno ze słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna osiągnie od 3 st. C na Suwalszczyźnie do 8 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie północno-wschodni, umiarkowany, na północy chwilami dość silny, w porywach do 60 km/h.

Prognoza temperatury na okres 18-22.10
Prognoza temperatury na okres 18-22.10ventusky.com

Prognoza pogody na weekend

W perspektywie końca tygodnia widać zderzenie się nad Polską dwóch bardzo różnych mas powietrza - mroźnej z północy i ciepłej z południa. Efektem tego będą intensywne opady deszczu oraz śniegu, silny, porywisty wiatr i bardzo duża różnica temperatury.

Sobota przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami tylko w południowych regionach. Wszędzie pojawią się opady deszczu oraz mokrego śniegu, które w centrum i na północy chwilami mogą być intensywne. Termometry pokażą maksymalnie od 4-5 st. C w na północy oraz w centrum do 15 st. C na Podkarpaciu. Wiatr z kierunku północno-wschodniego będzie wiać umiarkowanie i dość silnie, w porywach osiągając do 60-70 km/h.

Niedziela zapowiada się na ogół pochmurno. Przejaśniać i wypogadzać może się jedynie na południu Polski. W północnych regionach oraz na Podkarpaciu słabo popada deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 6-7 st. C na północy i w centrum kraju do 16 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, zachodni.

Prognoza opadów na okres 18-22.10
Prognoza opadów na okres 18-22.10ventusky.com
Prognoza porywów wiatru na okres 18-22.10
Prognoza porywów wiatru na okres 18-22.10ventusky.com

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ventusky

Pozostałe wiadomości

Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że w najbliższych dniach czeka nas powrót niebezpiecznej pogody. W piątek i sobotę na południowym wschodzie kraju mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Intensywne opady deszczu. Gdzie mogą pojawić się alarmy IMGW

Intensywne opady deszczu. Gdzie mogą pojawić się alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Kolejne dni pozwolą nam poczuć pierwsze podmuchy jesieni. Niże znad zachodniej Europy po raz kolejny nawiedzą Polskę, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu. Chociaż w weekend aura się uspokoi, raczej nie powinniśmy liczyć na powrót słonecznego nieba.

Na horyzoncie widać ulewy. Kiedy pogoda znacznie się pogorszy

Na horyzoncie widać ulewy. Kiedy pogoda znacznie się pogorszy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych huraganu Helene przekroczył 160 osób. Wielu mieszkańców uznawanych jest za zaginionych. Według amerykańskich urzędników, żywioł mógł pochłonąć nawet 600 istnień ludzkich. Blisko półtora miliona odbiorców wciąż nie ma prądu. W środę regiony objęte kataklizmem odwiedzą prezydent Joe Biden i wiceprezydentka Kamala Harris.

Ofiar śmiertelnych huraganu Helene "może być nawet 600"

Ofiar śmiertelnych huraganu Helene "może być nawet 600"

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Prawie 60 procent terytorium Brazylii zmaga się ze skutkami suszy. W rejonie Amazonii brak opadów i wysokie temperatury doprowadziły do całkowitego zatrzymania żeglugi na wielu rzekach.

Największa susza od 50 lat dusi "płuca świata"

Największa susza od 50 lat dusi "płuca świata"

Źródło:
PAP, CNN

Pogoda na dziś, czyli środę 02.10. Front atmosferyczny przyniesie pochmurną i deszczową aurę na zachodzie i południu kraju. Termometry pokażą maksymalnie od 11 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 2.10. Czeka nas pochmurny i deszczowy dzień

Pogoda na dziś - środa 2.10. Czeka nas pochmurny i deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS jest coraz lepiej widoczna nad półkulą północną. Pochodzący z dalekich rubieży Układu Słonecznego obiekt już wkrótce może być dostrzegalny gołym okiem. Kiedy powinniśmy skierować wzrok - i obiektywy aparatów - w niebo?

Ten jasny punkt może stać się niezapomnianym widowiskiem

Ten jasny punkt może stać się niezapomnianym widowiskiem

Źródło:
Royal Astronomical Society, BBC, PAP, "Z głową w gwiazdach"

Nie należy zbierać grzybów na terenach popowodziowych - mówi Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. W sezonie grzybowym wymienia też inne informacje ważne dla zbieraczy.

Ważne ostrzeżenie GIS dla grzybiarzy. Na tych terenach nie należy zbierać grzybów

Ważne ostrzeżenie GIS dla grzybiarzy. Na tych terenach nie należy zbierać grzybów

Źródło:
PAP

Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Zdaniem hydrologów, czoło wezbrania dotrze do Gryfina w czwartek. Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Wysoki poziom wody utrzymuje się na niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski. Stan alarmowy pozostaje przekroczony na 13 stacjach hydrologicznych.

Niebezpiecznie wysoki poziom wody. Gdzie przekroczone są stany alarmowe?

Niebezpiecznie wysoki poziom wody. Gdzie przekroczone są stany alarmowe?

Źródło:
IMGW

Supertajfun Krathon poważnie uszkodził statek towarowy u wybrzeży Tajwanu. Na pomoc marynarzom ruszyła straż przybrzeżna, jednak miała spore kłopoty z dotarciem do załogi. Jednostka osiadła na mieliźnie, a lokalne władze obawiają się wycieku ropy.

Supertajfun uszkodził statek, śmigłowiec nie mógł dotrzeć do załogi

Supertajfun uszkodził statek, śmigłowiec nie mógł dotrzeć do załogi

Źródło:
Reuters, Taiwan English News

Naukowcy rozwikłali zagadkę niezwykle szybkiego wzrostu Mount Everestu. Za przyrost najwyższego szczytu świata częściowo odpowiedzialny jest proces przechwycenia wód jednej z himalajskich rzek przez drugą. Zażarta walka cieków sprawiła, że cały okoliczny ląd podniósł się.

Mount Everest cały czas rośnie. Wszystko za sprawą "żarłocznej" rzeki

Mount Everest cały czas rośnie. Wszystko za sprawą "żarłocznej" rzeki

Źródło:
Reuters, CNN

Krathon przybrał na sile i zyskał miano supertajfunu. Ten mijając Filipiny przyniósł na tamtejszych wyspach ulewne opady deszczu. Władze Tajwanu przygotowują się na uderzenie żywiołu - jednostki wojskowe postawiono w stan gotowości, zamknięto szkoły i biura w kilku hrabstwach.

Nadciąga supertajfun Krathon. W sklepach puste półki

Nadciąga supertajfun Krathon. W sklepach puste półki

Źródło:
Reuters, CNN

Przymrozki w Polsce. Minionej nocy temperatura przy gruncie spadła w Zakopanem i Łodzi do -4 stopni Celsjusza. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie zamarzniętej szyby samochodu.

Przy gruncie -4 stopnie. "No i stało się. Pierwsze skrobanie szyb"

Przy gruncie -4 stopnie. "No i stało się. Pierwsze skrobanie szyb"

Źródło:
IMW, Kontakt24

Naukowcy potwierdzili odkrycie planety w bliskim sąsiedztwie Układu Słonecznego. Ciało niebieskie ma masę równą co najmniej połowie Wenus, a rok na nim trwa zaledwie kilka ziemskich dni. Co ciekawe, być może nie jest ono jedynym światem, który krąży dookoła naszego gwiezdnego "sąsiada".

Lżejsza niż Ziemia, cięższa niż Mars. Krąży całkiem niedaleko nas

Lżejsza niż Ziemia, cięższa niż Mars. Krąży całkiem niedaleko nas

Źródło:
ESO, PAP

Żaglówka zatonęła w okolicach greckiego archipelagu Dodekanez. Na pokładzie znajdowało się ośmiu Polaków, którzy zostali uratowani i przetransportowani na wyspę Kos drogą lotniczą. Nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia.

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Źródło:
PAP, Kathimerini

Setki strażaków walczą z pożarem, który wybuchł na Peloponezie na południu Grecji. Dym dotarł nad Attykę, a autostrada między Atenami i Patras jest zamknięta. Podczas akcji gaśniczej dwóch strażaków zostało lekko poszkodowanych.

"Płomienie zbliżały się do naszej wioski. Nie mogliśmy nic zrobić"

"Płomienie zbliżały się do naszej wioski. Nie mogliśmy nic zrobić"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, DW

Argentyńskie miasto Hilario Ascasubi, położone na wschodzie kraju, mierzy się z inwazją tysięcy papug, które uciekają z wylesionych wzgórz. W okresie lęgowym na jednego mieszkańca przypada nawet 10 ptaków - podała agencja Reuters.

Sceny "jak z Hitchcocka" w argentyńskim mieście  

Sceny "jak z Hitchcocka" w argentyńskim mieście  

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

W rumuńskich górach spadł pierwszy śnieg. Pokrywa śnieżna miejscami wynosiła do 10 centymetrów. Na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza.

Spadł pierwszy śnieg, na szczytach chwycił mróz

Spadł pierwszy śnieg, na szczytach chwycił mróz

Źródło:
ENEX, adevarul.ro

Pracownik zoo w Nigerii został śmiertelnie ranny podczas karmienia lwa - informują miejscowe służby. Według policji zmarły był wyszkolonym opiekunem. Lew, który zaatakował mężczyznę, został zastrzelony.

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Źródło:
BBC, oopl.org.ng, tvn24.pl

Wyjątkowo jasna kometa A11bP7I już wkrótce może rozświetlić niebo nad Ziemią. Jak wynika ze wstępnych obserwacji, obiekt prawdopodobnie należy do grupy "komet muskających Słońce". W przeszłości zjawiska te dostarczały obserwatorom wielu niezapomnianych widoków.

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", virtualtelescope.eu

Szwajcaria i Włochy są bliskie porozumienia, które zmieni przebieg części granicy między tymi państwami. Powodem są zmiany klimatyczne, doprowadzające do topnienia lodowca w pobliżu masywu Matterhorn, położonego w Alpach Pennińskich.

Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Źródło:
BBC, The Guardian, Bloomberg, GLAMOS

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi wywołanych przez ulewne deszcze w Nepalu wzrosła do 193 osób. Trwają intensywne działania ratunkowe - przekazała w poniedziałek nepalska policja. 93 osoby zostały ranne. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

Ludzie "skakali z dachu na dach", autobusy zasypała ziemia

Ludzie "skakali z dachu na dach", autobusy zasypała ziemia

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Od niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, PAP

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP