Załamanie pogody jeszcze w tym tygodniu. "Cały kraj znajdzie się w zatoce chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/3
Pogoda na pięć dni

W weekend będzie ciepło, temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Ale już w niedzielę ma nastąpić początek zmiany w pogodzie. Wszystko za sprawą frontów i zatoki chłodu. Spowodują, że w kolejnych dniach będzie padał deszcz, krupa śnieżna, śnieg z deszczem, a w Sudetach śnieg. Możliwe są też burze.

Polska w dalszym ciągu będzie pod wpływem ośrodka wyżowego Petra z centrum ulokowanym nad Morzem Norweskim - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że wraz z napływem ze wschodu suchego, ciepłego powietrza polarnego coraz bardziej rozpogadza się, a temperatura będzie w słońcu wzrastać.

Pogodny wyż ma kształtować pogodę przez cały weekend. Jednak w niedzielę nastąpić ma początek zmian w pogodzie. Nad zachodnie regiony Polski wkroczy front atmosferyczny, niosąc tam deszcz. W pozostałej części kraju jeszcze będzie słonecznie i ciepło. Jednak nad północną i zachodnią Europą rozbudować się ma potężna zatoka chłodu, uformowana przez spływające z północy chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Od poniedziałku masy te zaczną powoli wnikać nad Polskę. Temperatura ma stopniowo, ale konsekwentnie spadać. Do piątku cały kraj znajdzie się w zatoce chłodu, za sprawą silnego wiru niżowego znad Skandynawii. Wkroczą fronty od zachodu z opadami deszczu i burzami. Przelotnie może popadać mokry śnieg i krupa śnieżna. W górach przybędzie kilka centymetrów śniegu.

Prognozowana temperatura w dniach 21-25.04
Prognozowana temperatura w dniach 21-25.04Ventusky.com

Pogoda na piątek

Piątek zapowiada się pogodnie. Tylko na Podkarpaciu pojawi się więcej chmur, w Bieszczadach możliwy jest niewielki deszcz do 3 litrów wody na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie od 15 st. C na Wybrzeżu, przez 18 st. C w centrum kraju, do 19 st. C w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. Powieje północno-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Pogoda na weekend

Sobota przyniesie pogodną aurę, prognozuje się zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południowym wschodzie przejściowo duże i niewykluczone są tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 st. C na Suwalszczyźnie, przez 19 st. C w centrum kraju, do 20 st. C na zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na ogół południowy i wschodni.

Niedziela upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia, na zachodzie wzrastające do dużego z opadami deszczu do 5-10 l/mkw. Możliwe są też burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 15 st. C na Pomorzu, przez 20 st. C w centrum kraju, do 21 st. C na południowym wschodzie. Wiatr z kierunków południowych, okaże się słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Pogoda na poniedziałek i wtorek

W poniedziałek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu do 5-10 l/mkw. W pasie od Pomorza przez centrum kraju po Podkarpacie możliwe są burze. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 13 st. C na Pomorzu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny wiatr, w burzach silny.

Na wtorek prognozuje się pochmurną aurę z większymi przejaśnieniami. Na Śląsku będzie obficie padał deszcz do 30 l/mkw. W Sudetach popada śnieg z deszczem. W pozostałej części kraju przelotnie popada deszcz do 5 l/mkw. i pojawi się krupa śnieżna. Niewykluczone są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 8 st. C na Pomorzu, przez 12 st. C w centrum kraju, do 14 st. C na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni okaże się słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Prognozowane opady w dniach 21-25.04
Prognozowane opady w dniach 21-25.04Ventusky.com

Pogoda na środę i czwartek

W środę rano możliwe są przymrozki. W dzień na północy kraju przelotnie popada deszcz i deszcz ze śniegiem do 1-5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 8 st. C na Warmii i Mazurach, przez 9-10 st. C w centrum, do 11 st. C na południu. Wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy rozpędzi się do 60-70 kilometrów na godzinę.

Czwartek również przyniesie poranne, lokalne przymrozki. Na północy Polski wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem do 1-5 l/mkw. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 6 st. C na Wybrzeżu, przez 9-10 st. C w centrum, do 11 st. C na południu. Wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy osiągnie prędkość do 50-60 km/h.

"Przed nami fala kaprysów w pogodzie"

Co w pogodzie czeka nas dalej? Jak przekazała nasza synoptyk, w świetle najnowszych materiałów prognostycznych resztki zatoki chłodu mogą jeszcze zalegać nad Polską w pierwszych dniach maja, co zmienia nieco wcześniejsze wyliczenia modeli, dające szanse na umiarkowane ciepło. "Tym samym najchłodniej byłoby na Mazurach i Podlasiu, gdzie temperatura maksymalnie wzrosnąć miałaby do 7-10 stopni Celsjusza, a najcieplej na zachodzie kraju z możliwym wzrostem do 15-18 st. C. Reszta kraju byłaby pomiędzy. Przed nami fala kaprysów w pogodzie" - dodała.

Autorka/Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ventusky.com, Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W prawie całym kraju czeka nas powrót upałów - gorąco nie obejmie tylko krańców Polski. Skwarowi towarzyszyć mają także burze.

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Źródło:
IMGW

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda we wtorek 25.06 będzie dopisywać w całej Polsce. Termometry pokażą od 23 do 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine