Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Czy aura będzie sprzyjać świętowaniu?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura na okres 26.12-01.01
Prognozowana temperatura na okres 26.12-01.01ventusky.com
wideo 2/3
Prognozowana temperatura na okres 26.12-01.01ventusky.com

Prognoza pogody na sylwestra i Nowy Rok. Nadchodzące dni przyniosą nam przeważnie wietrzną i deszczową pogodę, z rzadka przetykaną chwilami spokojniejszej aury. Jeden z nich może przypaść na noc sylwestrową. Jakie pogodowe niespodzianki przyniesie nam początek Nowego Roku?

Polska pozostaje pod wpływem wielkiego układu niżowego z centrami nad Skandynawią i Bałtykiem - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Zalegający jeszcze w nocy nad południową Polską front chłodny odsunie się, a na jego miejsce wkroczą od zachodu kolejne fronty z chmurami i deszczem, najpierw ciepły, a za nim chłodny. Nad nasze południowe regiony napłynie ciepłe i łagodne powietrze znad południowej Europy, stąd temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza. Pozostała część kraju znajdzie się w umiarkowanie chłodnej masie powierza polarnego. W strumieniu szybko przemieszczających się mas powietrza z zachodu i południowego zachodu wiatr wciąż będzie dość silny, osiągający w porywach prędkość do 60-90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na wtorek i środę

We wtorek Polska znajdzie się w klinie wyżowym rozciągającym się w naszym kierunku od wyżu znad Włoch. Przyniesie on ze sobą rozpogodzenia, zanik opadów i chwilowe uspokojenie wiatru. W środę naszej części Europy ponownie dosięgnie potężny wir niżowy z centrum wędrującym nad północnym Atlantykiem i Morzem Norweskim w kierunku Skandynawii.

Wtorek przyniesie duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Okresami mogą wystąpić opady do 5-10 litrów deszczu na metr kwadratowy, na południu do 1-5 l/mkw. Na Podlasiu przejściowo może popadać deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą od 6 st. C na Suwalszczyźnie, przez 10 st. C w centralnej Polsce do 12 st. C w Małopolsce. Zachodni i południowo zachodni okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach rozwijając do 50-80 km/h, nad morzem do 90 km/h, a w górach - nawet powyżej 100 km/h.

W środę w Polsce zapanuje duże zachmurzenie z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Tylko na wschodnich krańcach kraju spodziewane są słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem do 2 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, poprzez 6 st. C w centrum kraju do 8 na Śląsku i w Małopolsce. Powieje wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny, w porywach na wschodzie rozwijający do 50-60 km/h.

Prognozowana temperatura na okres 26.12-01.01
Prognozowana temperatura na okres 26.12-01.01ventusky.com

Pogoda na czwartek, piątek i sobotę

Zimne powietrze, które w środę muśnie północną i wschodnią Polskę, zostanie w czwartek wyparte przez cieplejsze masy z południa i zachodu. Temperatura może wzrastać ma do 8-10 stopni, a przejściowo w czwartek zobaczymy nawet wyższe wartości.

Czwartek upłynie w Polsce pod znakiem dużego zachmurzenia, ale niebo będzie się przejaśniać. Na północy kraju okresami pojawią się opady deszczu, a na Podlasiu również deszczu ze śniegiem, do 1-5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 9 st. C w centrum kraju do 12 st. C na Śląsku. Wiatr będzie południowo-zachodni, dość silny, w porywach sięgający 60-90 km/h.

W piątek aura nad Polską okaże się pochmurna z przejaśnieniami. Na północy i miejscami w centrum prognozowane są opady deszczu do 1-5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 6 st. C na Podlasiu, poprzez 8 st. C w centralnych regionach do 10 st. C na Śląsku. Z południowego zachodu powieje umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach osiągający prędkość 50-80 km/h.

Również sobota zapowiada się pochmurno. Od zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu do 5-10 l/mkw., nie popada tylko na południowym wschodzie. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 5 st. C na Podlasiu, przez 7 st. C w centralnych regionach do 9 st. C na Śląsku. Wiatr będzie południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, z porywami do 50-80 km/h.

Prognozowane opady na okres 26.12-01.01
Prognozowane opady na okres 26.12-01.01ventusky.com

Pogoda na sylwestra

W niedzielę sylwestrową centrum wielkiego wiru niżowego, który uformował się nad Atlantykiem, znaleźć się ma już nad północno-zachodnią Rosją, a nasz kraj w tylnej, zachodniej części niżu. Nad Polskę napłynąć mają zimniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego, ale o cechach morskich, więc dość łagodne.

W dzień aura ma być pochmurna z przejaśnieniami. Na północnym zachodzie i północy okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem do 3-4 l/mkw. i śniegu do 2 centymetrów. Na termometrach zobaczymy od 3 st. C na Podlasiu, przez 5 st. C w centrum do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr powieje z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny, w porywach rozwijając prędkość do 50-60 km/h.

W noc sylwestrową nad Karpatami na chwilę może rozbudować się niewielki wyż, co poskutkuje pochmurną pogodą z rozpogodzeniami. Opady przelotnego śniegu do 1-3 cm pojawić się mają tylko na Podlasiu. Temperatura spadnie poniżej 0 stopni - temperatura minimalna wyniesie od -2/-3 st. C na Podkarpaciu, poprzez -1 st. C w centralnej Polsce do 1/2 st. C na Wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie nasilający się do dość silnego z porywami sięgającymi do 50-60 km/h.

Pogoda na Nowy Rok

W Nowy Rok rządy w pogodzie objąć ma ponownie niż znad zachodniej Europy. Do Polski najpewniej wkroczy front z dużym zachmurzeniem i opadami mokrego śniegu do 5-8 cm, szczególnie na Pomorzu, przechodzącego na Śląsku w śnieg z deszczem. Tylko na wschodzie opady nie dotrą jeszcze do wieczora. Termometry pokażą od 2 st. C na Podlasiu, przez 3 st. C w centrum kraju do 5 st. C na Śląsku. Powieje wiatr z kierunków południowych, umiarkowany i dość silny, w porywach rozwijający do 60-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na okres 26.12-01.01
Prognozowane porywy wiatru na okres 26.12-01.01ventusky.com

Autorka/Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację wilgotnej, pochmurnej aury. Popada deszcz, miejscami również śnieg. Pod koniec tygodnia niebezpieczeństwo stanowić mogą silne podmuchy wiatru, rozwijające prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował nową prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni mogą przynieść sporo pogodowych niebezpieczeństw. Zgodnie z prognozami w południowej części kraju drogi będą oblodzone, a na północy powieje silny, porywisty wiatr.

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP

Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Źródło:
space.com

Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Źródło:
Reuters, University of Cambridge

Pogoda na dziś. Wtorek 3.12 w prawie całej Polsce okaże się pochmurny i deszczowy. W regionach, gdzie nie będzie padać, możemy spodziewać się mgieł i zamgleń. Termometry pokażą od 3 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 3.12. Niebo zasnują chmury, przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - wtorek, 3.12. Niebo zasnują chmury, przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stado grindwali utknęło w płytkiej zatoce Golden Bay, położonej na północny zachód od Zatoki Tasmana w Nowej Zelandii. Ssakom morskim rzucili się na pomoc mieszkańcy i wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować.

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

Źródło:
Reuters, nzherald.co.nz

Grupa naukowców rozpoczęła sekcję zwłok dziobowala łopatozębnego - najrzadszego walenia na świecie. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy eksperci mają do czynienia z pełnym, znajdującym się w niemal idealnym stanie okazem.

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Źródło:
phsy.org, ABC Australia, Departament Of Conservation Te Papa Atawhai

Jedno z głównych składowisk odpadów z powodzi w Walencji jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Na terenie starej kopalni gliny, gdzie przewożone są zniszczone samochody, utworzył się naturalny zbiornik. Ciecze z pojazdów mogą mieszać się tam z wodami, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i przyrody.

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby nie żyją, a ponad 30 trafiło do szpitala po zjedzeniu potrawy z mięsa żółwia morskiego na Filipinach - poinformowała w poniedziałek stacja BBC. Choć polowanie na te zwierzęta jest nielegalne, to w niektórych społecznościach ich mięso i jaja nadal stanowią tradycyjny przysmak.

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Źródło:
BBC, ABS-CBN

Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.

Świetlne słupy wyrosły między domami

Świetlne słupy wyrosły między domami

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Indiach i na Sri Lance trwa szacowanie szkód po przejściu cyklonu tropikalnego Fengal. Jak podały lokalne władze, liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do 20. W stanie Tamilnadu ratownicy próbowali dostać się do siedmioosobowej rodziny od niedzieli uwięzionej pod lawiną błotną.

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AFP, NDTV

Kilkadziesiąt godzin trwało wytropienie niedźwiedzia czarnego, który w sobotę wdarł się do supermarketu w japońskiej prefekturze Akita i zaatakował pracownika. W poniedziałek poinformowano o złapaniu i eliminacji zwierzęcia, które przed śmiercią zostało uśpione.

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Źródło:
The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego. W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano również oficjalny emblemat misji.

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

Źródło:
PAP, POLSA

Wysoka temperatura powoduje osłabienie układu odpornościowego u ssaków - twierdzą naukowcy. Badania przeprowadzone na kapucynkach między innymi na Uniwersytecie w Michigan dostarczają kolejnych dowodów na to, że globalne ocieplenie stało się poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt.

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

Źródło:
Cosmos Magazine, Science

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

Tego poranka 40-letnia kobieta z australijskiego stanu Wiktoria długo nie zapomni. Gdy prowadziła samochód na autostradzie, nagle na jej nogę wpełzł jadowity wąż.

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Źródło:
ABC, The Guardian

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak przez wiele ostatnich dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24

Tysiące osób protestowały w sobotę w centrum Walencji domagając się rezygnacji regionalnych władz. Uczestnicy demonstracji uważają, że nie poradziły one sobie z powodzią, w której przed miesiącem zginęło ponad 220 osób. Według hiszpańskich mediów sytuacja w miejscowościach dotkniętych kataklizmem wciąż jest krytyczna.

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

Źródło:
PAP, Reuters

Komunikacja z sondą Voyager 1 została przywrócona. Jak wyjaśnili inżynierowie misji, pojazd wznowił już przesyłanie danych z instrumentów naukowych. Obecnie NASA pracuje nad pełnym restartem systemu, co jest niełatwym zadaniem - aby polecenie dotarło do sondy, muszą upłynąć 23 godziny.

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Źródło:
NASA, space.com, tvnmeteo.pl

Zaczął się grudzień, a razem z nim zima meteorologiczna. To oznacza, że kolejne rodzaje tej pory roku zbliżają się nieuchronnie. Kalendarzową i astronomiczną powitamy trzy tygodnie później.

Jedna z zim już się zaczęła

Jedna z zim już się zaczęła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szacuje się, że co trzeci zakażony wirusem HIV w Polsce o tym nie wie, bo nigdy nie wykonał testu, a ponad połowa pacjentów z zakażeniem trafia do opieki medycznej, kiedy pojawiają się już wywołane przez wirus choroby - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

Źródło:
PAP

Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS) zaapelowali w piątek o rozwagę do "morsów", którzy w samej bieliźnie chcą uczestniczyć w próbie pobicia rekordu świata w grupowym wejściu na Śnieżkę. Zdaniem czeskich ratowników może dojść do wypadków.

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

Źródło:
PAP

W Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Od piątku na szczytach intensywnie padał śnieg, a dodatkowo silny wiatr utworzył niebezpieczne depozyty śniegu. Ratownicy górscy apelują do turystów o ostrożność.

Wróciło zagrożenie lawinowe

Wróciło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP

Prawie tysiąc dzikich zwierząt przemyconych z Madagaskaru do Tajlandii trafi z powrotem w swoje rodzinne strony. Wśród nich znajdują się przedstawiciele zagrożonych gatunków. Jak wyjaśniły władze Tajlandii, zwierzaki zostały zabezpieczone podczas największej w historii operacji przeciwko przemytowi fauny.

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Źródło:
CNN, AFP