Pogoda w sylwestra 2021 i Nowy Rok. Idzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni 29.12-02.01

Mróz odchodzi z Polski. Koniec grudnia przyniesie odwilż. Temperatura w pierwszy weekend 2022 roku sięgnie miejscami nawet 12 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na najbliższe dni widać opady deszczu.

W środę zachmurzenie będzie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Miejscami pojawią się słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie marznącego. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni skręcający na południowo-zachodni.

Czwartek również upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia, wystąpią opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 1 st. C na Podlasiu do 7 st. C na Dolnym Śląsku. Z kierunku południowo-zachodniego powieje umiarkowany i dość silny wiatr. Okresami w porywach osiągnie prędkość do ponad 60 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w dniach 29.12-2.01
Prognozowana temperatura w ciągu kolejnych dniVentusky.com

Prognoza pogody na sylwestra i Nowy Rok

Pogoda w sylwestra nie ulegnie zmianie. Czeka nas duże zachmurzenie z opadami deszczu. Temperatura maksymalna sięgnie od 4 st. C na Suwalszczyźnie do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni.

Prognoza pogody na sobotę i niedzielętvnmeteo.pl
Prognozowane opady w dniach 29.12-2.01
Prognozowane opady w ciągu kolejnych dniVentusky.com

Nowy Rok również zapowiada się z dużym zachmurzeniem, choć będzie się przejaśniać. Deszcz popada na południu kraju. Termometry pokażą maksymalnie od 2 st. C na Suwalszczyźnie do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, okresami silniej, z kierunków zmiennych.

Na niedzielę, 2 stycznia, synoptycy prognozują pochmurną aurę z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. C na Podlasiu do 12 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Będzie wiać słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy wiatr, z południa.

Prognozowane porywy wiatru w dniach 29.12-2.01
Prognozowane porywy wiatru w ciągu kolejnych dniVentusky.com

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky

Pozostałe wiadomości

Burze wędrowały w czwartek nad Polską. Do godziny 19 strażacy przeprowadzili 745 interwencji związanych ze złą pogodą. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym Łodzi czy Kaliszu. Silny wiatr przewracał i łamał drzewa, a miejscami doszło do gradobić.

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Synoptycy alarmują przed upałami i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. W nocy spodziewane są burze, a w piątek - wartości na termometrach przekraczające 30 stopni Celsjusza.

W nocy będzie grzmiało, a rano przywita nas męczący skwar

W nocy będzie grzmiało, a rano przywita nas męczący skwar

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 28.06. Nadchodzące godziny zapowiadają się pochmurno, miejscami deszczowo. Nad ranem nad Polskę nadciągną kolejne burze, a gwałtowna aura pozostanie z nami przez większość dnia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 33 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 28.06. Deszczowa noc, nad ranem wkroczą kolejne burze

Pogoda na jutro - piątek 28.06. Deszczowa noc, nad ranem wkroczą kolejne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozszerzyło zasięg alertu, który obowiązuje w nocy z czwartku na piątek. W dziesięciu województwach spodziewane są groźne burze. Służby ostrzegają przed możliwymi podtopieniami i apelują o śledzenie komunikatów.

Alert RCB dla kolejnych województw. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB dla kolejnych województw. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach w Polsce utrzymywać się będzie typowo letnia aura - gorąca i chwiejna. Wiele regionów nawiedzą burze z gradem i silnymi podmuchami wiatru, a na termometrach zobaczymy do 34 stopni Celsjusza w cieniu. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia spodziewana jest jednak zmiana pogody.

W weekend do 34 stopni w cieniu. Potem duża zmiana pogody

W weekend do 34 stopni w cieniu. Potem duża zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Rosyjski satelita rozpadł się na orbicie okołoziemskiej. Jak przekazała NASA, w wyniku tego zdarzenia powstało ponad 100 odłamków, które mogły zagrozić bezpieczeństwu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zdarzenia doszło w środowy wieczór.

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Źródło:
Reuters, NASA, Forbes

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali, że wstrzyknęli nietoksyczny radioaktywny materiał w rogi dwudziestu żywych nosorożców. Celem nieszkodliwego dla tych zwierząt zabiegu było ratowanie ich przed kłusownikami.

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Źródło:
tvn24.pl

W czasie ostatnich upalnych dni w Karaczi w Pakistanie gwałtownie wzrosła liczba zgonów. Tamtejsza fundacja Edhi podała, że tylko we wtorek do miejskiej kostnicy przywieziono ponad 140 ciał, a w niecały tydzień - blisko 600.

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

Źródło:
PAP, BBC

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nad wezbraną rzeki Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota zawisł dom. Budowla runęła, a moment ten można zobaczyć na nagraniu.

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Pożar lasu zagraża miejscowości Churchill Falls w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W pobliżu znajduje się elektrownia wodna, jedna z największych tego typu elektrowni w Ameryce Północnej.

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Źródło:
PAP, CBC

We wtorek Madryt nawiedziła silna burza z gradem. Ulewny deszcz zalewał ulice, a podmuchy wiatru łamały drzewa. Służby interweniowały blisko 100 razy, by usunąć skutki żywiołu. Na jednej ze stacji pogodowych odnotowano znaczny spadek temperatury w bardzo krótkim czasie.

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

Źródło:
Reuters, ENEX, eldario.es, elconfidencial.com, eltiempo.es, lavanguardia.com

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Zgodnie z planem astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nowego statku Starliner, mieli zakończyć misję 14 czerwca. Z powodu awarii nie wrócili jednak, a po kilkukrotnym przekładaniu nowego terminu obecnie żaden nie został nawet ogłoszony. Co się dzieje ze Starlinerem? I jak długo astronauci mogą jeszcze czekać na powrót na Ziemię?  

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Źródło:
ABC News, BBC, tvn24.pl

Niedźwiedzia rodzina została zaobserwowana w Dolinie Chochołowskiej. Samica z trójką młodych przeszły przez turystyczny szlak, stosunkowo blisko turystów. Ci jednak zachowali zimną krew i nie zbliżali się do zwierząt, przez co spotkanie zakończyło się szczęśliwie dla wszystkich stron.

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Źródło:
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", TPN, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Kalifornii. Jak podali strażacy, w ciągu dwóch dni pochłonął on 280 hektarów terenów zielonych. Płomienie zawędrowały niebezpiecznie blisko jednego z okolicznych miast, a jego mieszkańcy musieli natychmiast

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Źródło:
Reuters, Cal Fire Butte County

Na orbitę trafił zaawansowany satelita pogodowy GOES-U. Będzie monitorował najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne, w tym huragany i ogromne pożary, oraz pogodę kosmiczną. Sprzęt został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, a sam start również wart był uwagi.

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Źródło:
NASA, Reuters

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech