Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Teksańczycy mawiają: "Tak się kurzy, że króliki kopią nory metr nad ziemią". Naszym krajobrazom wprawdzie daleko do teksańskich, jednak w połowie maja jest tak sucho, że nad gruntowymi drogami środkowej Polski w samo południe unoszą się tumany kurzu jak przy galopie stada dzikich koni. Ostatni konkretniejszy deszcz, powyżej 5 litrów wody na metr kwadratowy, spadł tu 19 i 20 kwietnia, a ludzie coraz częściej pytają, kiedy będzie padać.

Jak wynika z danych zebranych przez Eumetsat za pomocą satelitów meteorologicznych MetOpi, wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej (na głębokości do 7 centymetrów) na blisko połowie powierzchni kraju spadła poniżej 30 procent. Głębiej wilgotność wzrasta, ale sytuacja jest już na tyle trudna, że rolnicy obawiają się redukcji plonów nie tylko na najsłabszych piaszczystych glebach klasy 5 i 6, ale i na tych żyźniejszych, szczególnie w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Wysoczyznę Łódzką po Mazowsze.

Wskaźnik wilgotności warstwy powierzchniowej gleby (0-7 cm) 14 majaEumetsat/IMGW

Przedmonsunowa pogoda

W drugiej połowie maja spaść ma nieco deszczu. Model GFS amerykańskiej służby meteorologicznej wylicza, że do 30 maja najwięcej opadów wystąpić ma w górach - lokalnie nawet do 50 l/mkw. Pozostałe regiony kraju zostaną na ogół zwilżone jedynie przelotnym deszczem, którego sumy osiągnąć mają do końca maja średnio 10 l/mkw., a na Podlasiu oraz Nizinie Wrocławskiej, Wyżynie Śląskiej i Podkarpaciu - do 20 l/mkw. Pas ziemi od Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego przez Łódź po Częstochowę uzbierać ma zaledwie 5 l/mkw. Model ostrzega więc, że poza południowymi regionami kraju nie możemy liczyć na wielkie, satysfakcjonujące dostawy wody.

Prognoza skumulowanej sumy opadów do 30 majaGFS/tropicaltidbits

Analiza regularnie pojawiających się typów pogody w ciągu roku również nie daje szans na rekompensatę strat w opadach. Wprawdzie w nadchodzących dniach, między 16 a 21 maja, cyrkulacja powietrza z południa wepchnąć ma w nasz rejon kontynentu nieco deszczu, ale później, od 22 maja, ponownie będzie bezopadowo.

W osiemdziesięciu procentach przypadków nad środkową Europą formuje się wtedy pogodny wyż, który trwa do początku czerwca. Okres ten nazywany bywa w zachodniej Europie "przedmonsunową ładną pogodą". W tym roku, po zimnych ogrodnikach, ma nastać wilgotniejsza pogoda, jednak po 22 maja niebo ma się często rozpogadzać. Deszczowy niż znad południowej Europy będzie usiłował wcisnąć w nasz rejon deszczowe fronty, lecz z marnym skutkiem. Wiele wskazuje, że po 20 maja zacznie rozbudowywać się potężny wał wyżowy od Północnego Atlantyku przez Skandynawię po Kazachstan, co przełoży się na pogodną późną wiosnę i umiarkowaną temperaturę.

Prognozowany wał wyżowy nad Europą 24 maja, prognoza pola barycznego i odchylenia na plus ciśnienia atmosferycznegoGFS/tropicaltidbits

Właśnie teraz, w połowie maja, zaczyna się przebudowa pola barycznego nad Europą. Pogodny wyż znad Rosji przemieszczać się ma w kierunku Bałtyku i ustępować miejsca niżom znad zachodniej i południowej części kontynentu. Chłodne masy powietrza ustąpią miejsca tym łagodniejszym, płynącym z południa. Letnie, rozmyte niże, rozciągające się od północnej Afryki po kanał La Manche, skierują w naszą stronę ciepło, więc temperatura w Polsce każdego nadchodzącego dnia przekraczać ma 20 stopni. Za tydzień, we wtorek i środę 21 i 22 maja, temperatura po południu rzędu 23-24 stopni Celsjusza spodziewana jest na południu, zachodzie i w centrum kraju. Oznacza to, że w tych dniach może miejscami odchylić się ona od normy o nawet 5-6 stopni.

Prognozowane odchylenie temperatury na plus od normy 22 majaGFS/tropicaltidbits

Ciepłe prognozy

Chłodny i pogodny czas zakończy się w piątek 17 maja, gdy pojawić się ma więcej chmur oraz przelotne opady deszczu. Będą one przetaczać się nad krajem przez około pięć dni. Później pchane od południa chmury i deszcz zaczną zatrzymywać się na górach. Według wyliczeń Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, po 20 maja konkretniejsze deszcze padać będą tylko na południe od Polski. Tymczasem temperatura wzrastać ma u nas od 20 do 26 maja na tyle, że odchylenie jej wartości od średniej wynieść ma w sumie nawet 3 stopnie na północnym zachodzie kraju. Oczywiście upałów to nie oznacza, ale przyjemne wartości powyżej 20 st. C - owszem. A wszystko to za sprawą wyżów obejmujących północno-zachodnią, północną oraz środkowo-wschodnią część Europy.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach od 20 do 26 majaECMWF
Prognoza odchylenia sum opadów od średniej w dniach od 20 do 26 majaECMWF

Na uwagę zasługuje także prognozowana temperatura w ostatnim tygodniu maja, która według europejskiego centrum prognostycznego wciąż utrzymać się ma lekko powyżej normy z wielolecia o jakieś 1-2 stopnie. W pasie od Śląska po Pomorze i Mazury pod koniec miesiąca pojawić się ma więcej opadów. Zmiana cyrkulacji powietrza około 26 maja, wyliczana przez amerykański model GFS, przynieść ma trochę wilgoci znad Atlantyku. Formujący się wtedy nad Skandynawią zimny wir niżowy wepchnąć ma od północy chłodny front atmosferyczny z deszczem i rozerwać na chwilę wał wyżowy nad Europą.

Prognoza odchylenia temperatury od normy od 27 maja do 2 czerwcaECMWF
Prognoza odchylenia sum opadów od normy na plus na północy kraju od 27 maja do 2 czerwcaECMWF

Opady na wagę złota

O ile opady będą na wagę złota, o tyle spadek temperatury niewielu ucieszy. Kreślona przez model GFS na 26 maja malownicza zatoka chłodu z temperaturą na wysokości 1,5 kilometra nad Polską spadającą na północy i zachodzie do zera oznacza popołudniową temperaturę w warstwie przyziemnej rzędu 14-18 stopni. U progu meteorologicznego lata, rozpoczynającego się 1 czerwca, taki spływ chłodnego powietrza polarnego z północy nie wróży najlepiej, bo może utrzymać się kilka dni. W wyliczeniach modelu GFS widać jednak, że na przełomie maja i czerwca wiry niżowe znad południowo-zachodniej Europy mają podrzucić z południa i w nasz rejon sporo ciepłego powietrza, w którym temperatura odbuduje reputację i wzrośnie do 27-28 stopni na zachodzie kraju.

Prognozowana zatoka chłodu 26 maja, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de
Prognozowana temperatura maksymalna 30 majaGFS/wetter3.de

"Maj może okazać się dramatyczny"

W drugiej połowie maja zostajemy wciąż w cyrkulacji powietrza wzdłuż południków, czyli przepychance między masami z północy i południa. Do końca miesiąca średnia temperatura powietrza utrzyma się lekko powyżej normy, szczególnie na zachodzie, z krótkim tąpnięciem w ostatnim tygodniu.

O ile maj może okazać się ostatecznie ciepły, to pod względem opadów będzie raczej dramatyczny. Prognoza europejskiego centrum ECMWF szacuje, że anomalia średniej sumy opadów w milimetrach będzie ujemna i wynieść może w Polsce od 10 do nawet 30 l/mkw. na ogromnym obszarze kraju - od Śląska przez centrum po północny wschód. Tymczasem w maju na zachodzie i w centrum kraju pada średnio 50 l/mkw. wody, a na Lubelszczyźnie prawie 60 l/mkw. W wielu regionach zabraknąć może co najmniej połowy opadów, jakie zwykle występują w tym okresie.

Jest to tym bardziej niepokojące, że pomimo zwykle występujących w kolejnym miesiącu typowo letnich ulew, w tym roku ich prawdopodobieństwo - według szacunków meteorologów - mocno spada. Czerwcowe deszcze i burze, zwane pierwszą falą letniego europejskiego monsunu, na razie słabo rysują się na horyzoncie prognoz.

Prognoza odchylenia miesięcznej sumy opadów w maju od normy na minusECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tropicaltidbits

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl