Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Mamy wstępną prognozę

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Prognozowana temperatura na długi weekend czerwcowy
Prognozowana temperatura na długi weekend czerwcowyventusky.com
wideo 2/5
ventusky.comPrognozowana temperatura na długi weekend czerwcowy

Prognoza pogody na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Już niebawem będziemy mogli cieszyć się czerwcową przerwą od pracy. Jakiej aury możemy się spodziewać? Synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek przedstawił pierwsze przewidywania.

Boże Ciało, od którego zacznie się długi weekend czerwcowy, już za nieco ponad tydzień. Synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek przekazał, jak aktualnie wygląda prognoza pogody na ten czas.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy

Synoptyk ma na ogół dobre informacje.

- Są duże szanse na to, że obecny typ aury się utrzyma, więc należy spodziewać się pogody wyżowej - opowiada Zdonek. - Na tę chwilę prognozy wskazują, że centrum wyżu ulokowanie będzie w rejonie północnej Europy, gdzieś nad Morzem Północnym, Beneluksem lub południową częścią Skandynawii - wyjaśnił.

Co to dla nas oznacza? Na ogół pogodną, a wręcz słoneczną aurę. Jeśli już gdzieś pojawi się zachmurzenie, to będzie małe i umiarkowane.

Zdonek wspomniał także, że będzie ciepło, ale nie upalnie.

- W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie osiągać około 22-26 stopni Celsjusza, miejscami na zachodzie możliwe jest nawet 28 stopni.

Noce za to będą chłodne lub umiarkowanie ciepłe, termometry mogą pokazywać średnio 10 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura na długi weekend czerwcowy
Prognozowana temperatura na długi weekend czerwcowyventusky.com

Podczas długiego weekendu czerwcowego wiatr nie powinien być utrudnieniem - powieje ze zmiennych kierunków, słabo i umiarkowanie.

>>> Czytaj też: Boże Ciało 2023. Poznaj tradycje i obchody tego święta

Prognozowane opady na długi weekend czerwcowy
Prognozowane opady na długi weekend czerwcowyventusky.com

Boże Ciało - czym jest, kiedy jest obchodzone?

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w roku 1264 przez papieża Urbana IV. Stało się to na mocy bulli "Transiturus", wydanej rok po cudzie eucharystycznym we włoskiej Bolsenie, gdzie hostia, trzymana przez księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa, zaczęła krwawić. W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w diecezji krakowskie w 1320 roku.

Obrzędy polegają na procesjach ulicami miast i miejscowości, podczas których parafianie odwiedzają specjalnie przygotowane ołtarze. Świętu od lat towarzyszą kwiaty - wykorzystuje się je do dekoracji, ale i sypania przed Najświętszym Sakramentem czy plecenia wianków, które święcono w oktawę Bożego Ciała.

Święto Bożego Ciała jest ruchome - data jego obchodów nie jest stała, ale zawsze przypada w czwartek. Obchodzone jest dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Jest to dzień wolny od pracy.

>>> Czytaj dalej: Dni wolne i długie weekendy w 2023 roku

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości