"Zimno nie podda się bez walki. Światełko w tunelu odsuwa się w czasie"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogoda w Polsce dostarcza ostatnio wrażeń. Jak długo potrwa pogodowa huśtawka? Czy widać w prognozach wiosnę? Od jakiegoś czasu majaczy już w tunelu wyliczeń modeli meteorologicznych, ale jej światełko z każdym dniem lekko oddala się. O najświeższych przewidywaniach na najbliższe dni i tygodnie pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

10 marca wręcz surrealistycznie brzmiał śpiew godowy kosów siedzących na czubkach zaśnieżonych drzew w centrum i na północy kraju. Kilka godzin później równie dziwnie wyglądało zestawienie obrazków z różnych regionów Polski. Na słonecznym Podkarpaciu i w Małopolsce temperatura osiągała miejscami prawie 20 stopni Celsjusza, gdy na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu sypał śnieg przy temperaturze rzędu -2 i -3 stopni. W Tarnowie temperatura wzrosła ponad 19 stopni, ale już w sobotę spadła do 8 stopni, a w niedzielę obniży się do zaledwie 4.

Jak długo potrwa pogodowa huśtawka? Jest wprawdzie typowa dla marca, co nie zmienia faktu, że męczy, a wielu z nas wręcz drażni. To objaw przesilenia wiosennego, przejścia z wyczerpującej zimy z małą ilością światła słonecznego, w wiosnę. Organizm musi poradzić sobie w dość krótkim czasie ze zmianą pory roku, której towarzyszą duże różnice temperatury zarówno między dniem a nocą, a także zaledwie w ciągu kilku dni. Szybka wymiana mas powietrza, przejścia frontów, silne wahania ciśnienia powodują zmęczenie, osłabienie i dekoncentrację.

Ale i sama natura nie ma teraz lekko. Odbywa się właśnie przebudowa pola temperatury nad Europą. Typowy dla zimy, południkowy rozkład pola temperatury, czyli przejście od ciepła na zachodzie w zimno na wschodzie, zmienia się w równoleżnikowy rozkład, od gorącego pasa rozciągającego się nad południową Europą po chłodny nad północnymi krańcami kontynentu. Procesowi temu towarzyszy przepychanie się coraz silniejszego ciepła ze słabnącym już chłodem. Wahania temperatury, jak i najświeższe prognozy na najbliższe dni i tygodnie pokazują, że zimno nie podda się bez walki, a na prawdziwą wiosnę jeszcze poczekamy.

Ochłodzenie w weekend

Na przełomie lutego i marca pogodę kształtował słabnący i rozpadający się wir polarny, którego rdzeń przemieszczał się nad północną Europą w kierunku Syberii. Sprzyjało to zsuwaniu się zimnych mas powietrza arktycznego nad północny Atlantyk i Europę. Każda kolejna kropla zimna stanowiła impuls do formowania się cyklonów szerokości umiarkowanych, wirów powietrza, wędrujących z zachodu na wschód, zaciągających na zmianę to ciepłe masy, to zimne.

W piątek właśnie Polska znalazła się w ciepłym wycinku wiru niżowego, ale już w sobotę, wraz z jego przemieszczeniem się nad wschodnią Europę, kraj znajdzie się w tylnej, chłodnej części wiru. W piątek temperatura w południe osiągała w centrum kraju 11-13 stopni Celsjusza, a w sobotę osiągnie zaledwie od 1 do 5 stopni. Ale dzięki temu, że spływająca masa powietrza jest bogata w wilgoć, nie odnotujemy silnego spadku temperatury nocami. W poniedziałek rano, tuż przed wejściem ciepłego frontu, temperatura na północy kraju spaść może do -8/-10 stopni, podczas gdy w suchej masie powietrza arktycznego przy rozpogodzeniach obniżałaby się co najmniej do -15 stopni.

Temperatura prognozowana na sobotę w południeClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Prognoza na marzec. Huśtawka pogodowa do końca

Do końca marca czeka nas huśtawka i silna zmienność pogody. Po ochłodzeniu w weekend 11-12 marca, na początku przyszłego tygodnia wkroczy krótkie ocieplenie z temperaturą do 11-14 stopni na południu kraju. Klin ciepła przyniesie wzrost temperatury na wysokości 1,5 kilometra do 10 stopni, ale w środę ustąpi miejsca kolejnej fali chłodu, którą widać w postaci zatoki zimna pod koniec przyszłego tygodnia ze spadkiem temperatury na wysokości 1,5 km do -8/-10 stopni. To odbije się niską temperaturą przy ziemi, zaledwie kilkoma stopniami powyżej 0 stopni w ciągu dnia, i lekkim mrozem nocami.

Klin ciepła we wtorek 14 marca. Temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Temperatura prognozowana na piątek 17 marca ranoClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Cyrkulacja powietrza nad Europą do końca marca ma być mocno rozbujana, i w tej huśtawce bardzo konsekwentna. W prognozach sprawiedliwie oddaje pola raz ciepłym masom, raz zimnym. Jeszcze około 19-20 marca wpuścić ma nad Polskę kolejną falę zimna, w której przy rozpogodzeniach temperatura na północy kraju może zanurkować do -5/-10 stopni. Spadkowi temperatury sprzyjać ma rozległy pogodny wyż znad Skandynawii i Bałtyku.

W pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, 21 marca, mamy jednak szansę na podmuch wiosennego powietrza. Wyż przesuwając się na wschód rozpocznie współpracę z niżem znad Wysp Brytyjskich, co dobrze wróży. Te układy baryczne wpompować mają ciepło z południa, widoczne w prognozach w postaci klina znad Afryki północnej, sięgającego zdecydowanie Francji i Niemiec. W Polsce podnieść ma temperaturę tego dnia do 10-12 stopni na zachodzie. Później ciepło może wniknąć w Polskę, i podobnie jak w piątek 10 marca, podbić temperaturę 22-23 marca do wiosennych wartości, rzędu 16-17 stopni.

Klin ciepła w środę 22 marca. Temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Prognoza temperatury maksymalnej na czwartek 23 marcawetter3.de

Dłuższe ocieplenie dopiero w kwietniu?

Sztormowe cyklony jednak nie odpuszczą. Po 23 marca rozkręca się w prognozach kolejny wir powietrza zasilany chłodem z dalekiej północy. I kolejna fala chłodu dotrze do Polski około 25-26 marca. Oznacza to, że trwałego ciepła możemy spodziewać się dopiero w kwietniu. Tym bardziej, że Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) prognozuje duże ochłodzenie pod koniec miesiąca. Pomiędzy 20 a 26 marca średnia temperatura powietrza zawierać się ma poniżej średniej o 1-2 stopni, co w skali miesiąca jest znaczną wartością.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 20-26 marca od normy wieloletniej dla tego miesiącaECMWF

Pogoda w marcu jest wyzwaniem dla każdego źle znoszącego dużą zmienność aury. Jest również wielką "próbą ognia" i "bólem głowy" dla meteorologa usiłującego wykazać choćby trwały trend w przebiegu pogody. W tym roku jedynym trendem dobrze widocznym w modelach meteorologicznych na marzec jest silna zmienność. Synoptykowi w tym pojedynku z rozchwianą pogodą i krnąbrnym teraz globalnym modelem meteorologicznym GFS cisną się na usta słowa "Kończ waść...".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nad Polską przechodziły silne, frontowe burze. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panowała we wschodniej i południowej części kraju, gdzie strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy i drzewa leżące na liniach energetycznych. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, tvn24.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ulewy nawiedziły południową Szwajcarię. W sobotę w kantonie Gryzonia trwały poszukiwania trzech osób porwanych przez osuwisko. W sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, inne wsie nie mają dostępu do prądu i wody.

Zniszczona autostrada, brak prądu i wody. Służby szukają trójki zaginionych

Zniszczona autostrada, brak prądu i wody. Służby szukają trójki zaginionych

Źródło:
PAP, srf.ch

IMGW wydał prognozę zagrożeń. W kolejnych dniach czeka nas odpoczynek od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Po spokojnych chwilach spodziewany jest jednak powrót upałów.

Na horyzoncie powrót upałów

Na horyzoncie powrót upałów

Źródło:
IMGW

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

Pogoda na dziś. W niedzielę 23.06 tylko miejscami popada przelotny deszcz. Termometry pokażą od 18 do 25 stopni Celsjusza. Biomet będzie zróżnicowany.

Pogoda na dziś - niedziela 23.06. Lokalnie pokropi, do 25 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 23.06. Lokalnie pokropi, do 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO