Alerty hydrologiczne IMGW obowiązują na obszarze kilku województw. Możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Jak czytamy w komunikacie IMGW, "w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (564 centymetry) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Wybrzeżu i Zalewie Szczecińskim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością krótkotrwałego osiągnięcia stanów alarmowych". W ujściowym odcinku Odry przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - dodano.
Wzdłuż Wybrzeża alerty stracą ważność o godz. 23 w poniedziałek, a w rejonie Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry o godz. 12 we wtorek.
W wyniku wysokiego napełnienia Bałtyku dla części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Obowiązują one w rejonie Żuław i Zalewu Wiślanego. Przewiduje się tam wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Alerty będą ważne do godz. 9 we wtorek.
Alarmy w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku
Niebezpieczna sytuacja hydrologiczna panuje także w innych częściach kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego. Dotyczą zlewni Orli i rzeki Widawy.
W rejonie zlewni Orli prognozuje się ponowny wzrost stanu wody albo jego wahania w strefie stanu alarmowego lub nieznacznie powyżej niego. Na Widawie utrzymuje się tendencja rosnąca stanów wody i w profilu Zbytowa spodziewane są dalsze wzrosty powyżej stanu ostrzegawczego. Alerty będą ważne do godz. 18 w poniedziałek.
Na południu woj. dolnośląskiego obowiązują natomiast ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Dotyczą górnej Nysy Łużyckiej i zlewni jej dopływów oraz zlewni górnej Nysy Kłodzkiej.
"W następstwie obserwowanych opadów deszczu na górnej Nysie Łużyckiej stany wody gwałtownie rosną. W okresie ważności ostrzeżenia prognozuje się dalszy wzrost stanów wody w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego, szczególnie na Nysie Łużyckiej w Sieniawce" - napisano w komunikacie IMGW. Alerty będą ważne tutaj do północy z niedzieli na poniedziałek.
W zlewni górnej Nysy Kłodzkiej - jak czytamy - "obserwowane są lokalnie gwałtowne wzrosty stanów wody. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozuje się dalszy wzrost w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych". Alerty stracą ważność o godz. 3 w poniedziałek.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock