Ślizgawica na drogach. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Śnieg, opady marznące, oblodzenie, gołoledź, ślisko
Pogoda na noc
Źródło: tvnmeteo.pl
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - opady marznące

Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z marznącymi opadami deszczu obowiązują w województwach:

  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 10 w czwartek;
  • małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, wielickim, bocheńskim, brzeskim, gdzie trudne warunki utrzymają się do godz. 10 w czwartek, oraz tarnowskim, Tarnów, nowosądeckim, Nowy Sącz, nowotarskim, gdzie alarmy będą ważne do godz. 13 w czwartek;
  • podkarpackim, w powiatach: dębickim, ropczycko-sędziszowskim, rzeszowskim, Rzeszów, łańcuckim, leżajskim, lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, brzozowskim, przeworskim, strzyżowskim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 10 w czwartek oraz w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim, gdzie groźna aura utrzyma się do godz. 13 w czwartek.

Prognozowane są słabe, okresami umiarkowane opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.

CZYTAJ TEŻ: Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - opady marznące

Alarmy pierwszego stopnia przed opadami marznącymi wydano w województwach:

  • śląskim, z wyłączeniem powiatów położonych na południu;
  • świętokrzyskim;
  • łódzkim, w powiecie radomszczańskim;
  • podkarpackim, z wyłączeniem powiatów objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia;
  • małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, krakowskim, Kraków, chrzanowskim, olkuskim, miechowskim, proszowickim;
  • lubelskim, w powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, tomaszowskim, zamojskim, Zamość, hrubieszowskim.

Ostrzeżenia będą ważne do godz. 9 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW
Źródło: IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zagrożenia zimowe
Zagrożenia zimowe
Źródło: RCB
Czytaj także: